Üç Günde 10 Milyon Adet iPhone 6 Satıldı

Apple, bugün yayınladığı basın bildirisi ile satışların başladığı haftasonu sadece ilk üç günde 10 milyon adet iPhone 6 modeli satıldığını duyurdu. Satışların büyük kısmını ilk 24 saatte gerçekleşen ön siparişler oluşturuyor.

Apple’ın yeni iPhone’ları oldukça kısa bir sürede tüm dünyada tükendi ve teslimatlar için birkaç hafta verilmeye başlandı. Özellikle iPhone 6 Plus modelinin üretim sorunları nedeniyle satışların da sınırlandığına inanılıyor.

iPhone 5c ve iPhone 5s satışa sunulduğunda ilk üç gün Apple toplamda 9 milyon adet iPhone satışı gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz hafta sonu bu sayıyı 1 milyon adet ile artıran Apple, yeni bir rekor daha kırmış oldu. Ekim ayında açıklanacak olan çeyrek yıllık gelir durumuna ilişkin rapor toplantısında bu sayılar ile ilgili daha kesin verilerin paylaşılacağını tahmin ediyoruz. Apple hangi iPhone 6 modelinin kaç tane satıldığına ilişkin de herhangi bir bilgi paylaşmadı.

ABD’de ve dünyada satışın başladığı pek çok ülkede özellikle iPhone 6 Plus modelinin Online Mağazalarda 3 ila 4 haftalık kargo süreci bulunuyor.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın müşteriler ile buluştuğu ilk haftasonu gerçekleşen satışlarının beklentilerini aştığını dile getiren Apple CEO’su Tim Cook; “Önceki satış rekorlarımızı kırmamıza yardımcı olan tüm müşterilerimize teşekkür etmek istiyoruz” dedi. Şimdiye kadarki en iyi üretimi gerçekleştirdiklerini, mükemmel bir stok ile çok fazla sayıda iPhone sattıklarından bahseden Cook, siparişler nedeniyle azalan stokları mümkün olduğu kadar çabuk bir şekilde yeniden doldurabilmek için çalıştıklarını söyledi.

Apple, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20’den fazla ülkede, önümüzdeki Cuma günü (26 Ağustos 2014) iPhone 6 ve iPhone 6 Plus satışına başlayacak. Hatırlatmakta yarar var, geçen yıl iPhone 5s ve iPhone 5c’nin bu kadar yüksek bir hacimde satılmasının en büyük sebeplerinden biri, ilk hafta sonu Çin’de de satış yapılmış olmasıydı. Bu kez Çin’de satışın ne zaman başlayacağı henüz kesinleşmiş değil ve Çin’in oyuna dahil olmaması nedeniyle  iPhone 6 satışlarının sürpriz sayılarda olduğu görülüyor.

Tagged With: , ,