Üç Günde 10 Milyon Adet iPhone 6 Satıldı

-

Apple, bugün yayınladığı basın bildirisi ile satışların başladığı haftasonu sadece ilk üç günde 10 milyon adet iPhone 6 modeli satıldığını duyurdu. Satışların büyük kısmını ilk 24 saatte gerçekleşen ön siparişler oluşturuyor.

Apple’ın yeni iPhone’ları oldukça kısa bir sürede tüm dünyada tükendi ve teslimatlar için birkaç hafta verilmeye başlandı. Özellikle iPhone 6 Plus modelinin üretim sorunları nedeniyle satışların da sınırlandığına inanılıyor.

iPhone 5c ve iPhone 5s satışa sunulduğunda ilk üç gün Apple toplamda 9 milyon adet iPhone satışı gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz hafta sonu bu sayıyı 1 milyon adet ile artıran Apple, yeni bir rekor daha kırmış oldu. Ekim ayında açıklanacak olan çeyrek yıllık gelir durumuna ilişkin rapor toplantısında bu sayılar ile ilgili daha kesin verilerin paylaşılacağını tahmin ediyoruz. Apple hangi iPhone 6 modelinin kaç tane satıldığına ilişkin de herhangi bir bilgi paylaşmadı.

ABD’de ve dünyada satışın başladığı pek çok ülkede özellikle iPhone 6 Plus modelinin Online Mağazalarda 3 ila 4 haftalık kargo süreci bulunuyor.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın müşteriler ile buluştuğu ilk haftasonu gerçekleşen satışlarının beklentilerini aştığını dile getiren Apple CEO’su Tim Cook; “Önceki satış rekorlarımızı kırmamıza yardımcı olan tüm müşterilerimize teşekkür etmek istiyoruz” dedi. Şimdiye kadarki en iyi üretimi gerçekleştirdiklerini, mükemmel bir stok ile çok fazla sayıda iPhone sattıklarından bahseden Cook, siparişler nedeniyle azalan stokları mümkün olduğu kadar çabuk bir şekilde yeniden doldurabilmek için çalıştıklarını söyledi.

Apple, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20’den fazla ülkede, önümüzdeki Cuma günü (26 Ağustos 2014) iPhone 6 ve iPhone 6 Plus satışına başlayacak. Hatırlatmakta yarar var, geçen yıl iPhone 5s ve iPhone 5c’nin bu kadar yüksek bir hacimde satılmasının en büyük sebeplerinden biri, ilk hafta sonu Çin’de de satış yapılmış olmasıydı. Bu kez Çin’de satışın ne zaman başlayacağı henüz kesinleşmiş değil ve Çin’in oyuna dahil olmaması nedeniyle  iPhone 6 satışlarının sürpriz sayılarda olduğu görülüyor.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.