Ana SayfaDonanımKarton VR Gözlük Deneyimi

Karton VR Gözlük Deneyimi

Bu yılbaşı da sağolsun indir.com sitesi bizi unutmamış ve bir hediye göndermiş. Sanal gerçeklik gözlüğü çıktı bu kez. Zarf içinde, açık bir karton yapboz gibi görünen bu gözlüğü daha önce bazı sitelerde görmüştüm ancak işe yaramasına ihtimal vermemiştim. Kolayca ilgili yerlerden katlayıp gözlük haline gelen ürünün ön kısmı açılıp içine akıllı telefon yerleştiriliyor. Bir uygulamayı başlatıp keyfinize bakıyorsunuz. maxresdefault

Açık konuşayım bu kadar zamandır App Store’da sanal gerçeklikle ilgili uygulamaların varlığını fark edememişim. Hemen küçük bir arama yaptım ve var olan uygulamalardan birkaçını indirip denedim. Kullanıcının neredeyse hiç aktif olmadığı gezinti uygulamalarından, odaklandığınız bölgede sanal tuşlar barındıran etkileşimli oyunlara kadar uzanan ve zengin sayılacak bir yelpaze mevcut App Store’da.

Çalışma prensibi aslında oldukça basit. İçi tamamen siyah renk ile kaplı bu gözlük, mümkün olduğunca dışarıdan ışık almaması için tasarlanmış.  Zaten telefonunuzun ekranından gelen ışık o kadar yakın mesafeden bir hayli fazla olduğu için sızıntı olsa dahi fark edemezsiniz. Karton gözlüğe yerleştirilmiş olan lensler, telefonun ekranında ikiye bölünmüş olarak gösterilen görüntüye öyle iyi odaklanıyor ki, üçüncü bir boyut oluştuğunu hemen hissediyorsunuz.

unnamed-1

Telefonun sahip olduğu jiroskop sayesinde, siz kafanızı sağa / sola ve yukarı / aşağı hareket ettirdiğinizde, mevcut sahnede sanki siz hareket ediyormuşsunuz hissi oluşuyor.

Direk olarak sahnenin içinde olmak oldukça garip. Bazen düşeceğinizi sanıyorsunuz. Bazı uygulamalarda istemsiz olarak kendinizi sağa sola çekiyorsunuz. Sesler ve görüntüler ne kadar kaliteliyse siz de kendinizi o kadar kaptırıyorsunuz.

Tıbben bu tür şeyler için bir engeliniz yoksa kısa süreli bir baş dönmesi yaşıyorsunuz ama ciddi bir şey değil.

191479784_tn30_0Gerçekten kaliteli bir uygulama çalıştırmıyorsanız kısa süre sonra sıkılıyor insan ama ne olursa olsun bu deneyimi yaşamak gerekiyor. Piyasadaki profesyonel gözlük ve uygulamaların neden bu kadar rağbet gördüğünü anlamak oldukça kolay.

Oldukça uygun başlangıç fiyatlarıyla satılan bu tür sanal gerçeklik gözlüklerinden fırsat bulursanız bir tane edinip deneyimlemenizi öneririm. Daha önce konu ile ilgili uygulamalardan deneyip başarılı bulduklarınız varsa ve bizimle aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşırsanız seviniriz.

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Biaya Kuliah
8 yıl önce

Bunu beğendim

Son Yazılar