Ana SayfaiOS BlogApple TVOS X 10.11.4, iOS 9.3, tvOS 9.2 ve watchOS 2.2 Beta Sürümleri...

OS X 10.11.4, iOS 9.3, tvOS 9.2 ve watchOS 2.2 Beta Sürümleri Yayınlandı

Apple bugün OS X 10.11.4, iOS 9.3, tvOS 9.2 ve watchOS 2.2 beta sürümlerini yayımladı. OS X ve watchOS yenilikten ziyade hata düzeltmeleri ile öne çıkıyor fakat iOS ve tvOS güncellemelerinde yepyeni özellikler var.

Apple’ın önümüzdeki aylarda kullanıcılara sunacağı iOS 9.3 güncellemesinin ilk beta sürümünde öne çıkan yenilikler resmi web sitesinde de tanıtıldı. Yazıyı hazırladığım sırada yeniliklerin yer aldığı adres Türkiye safyalarında henüz bulunmuyordu. Güncelenirse yazıya eklerim fakat olur da es geçilirsek diye bu bağlantıyı ekleyeyim.

Göze çarpan en önemli yeniliklerden biri Night Shift. Gece modu olarak algılayabileceğimiz bu özellik kabaca şöyle çalışıyor;

Ekran Resmi 2016-01-11 22.24.22

iPhone, iPad veya iPod touch cihazınızın bulunduğu coğrafi bölgedeki gün doğumu ve gün batımı saatlerine göre cihaz ekrandaki renkleri karanlığa göre uyarlıyor. Normalden daha sıcak tonlarla ekrana gelen görüntüler gözlerin gece boyu ekrana bakarken daha az yorulmasını amaçlıyor.

Ekran Resmi 2016-01-11 22.24.48Bir başka yenilik notlar uygulamasına gelmiş. Artık notlar uygulaması açılmadan önce Touch ID ile güvenlik amaçlı kimlik doğrulaması yapıyor. Bu sayede uygulama içine yazılmış hassas birtakım bilgiler, cihazın kilidi açıkken bir başkasına verilmesi durumunda dahi güvene alınmış oluyor. Ayrıca notları artık yaratıldığı tarihe göre, düzenlendiği tarihe göre veya alfabetik olarak sıralamak da mümkün.

Ülkemizde henüz kullanamadığımız News uygulaması için de bazı yenilikler var. Kullanılabildiği ülkelerdeki okuyucularımız güncelleme yayınlandığında uygulama içindeki kişiselleştirme seçeneklerinin geliştirildiğini fark edecekler.

Sağlık uygulaması da yenilenen uygulamalardan biri. Uygulama artık bilgileri Apple Watch’ın Aktivite uygulamasından çekerek ekrana yansıtıyor.

screenshot-2016-01-11-13-37-03

Sağlık ile ilgili uygulamalardan ihtiyacınıza uygun olanları size önerebiliyor. Ağırlık, egzersiz ve uyku düzeni gibi kategoriler yeni bir açılır menü altında gösteriliyor ve dilediklerinizi kolayca ana ekrana çekebiliyorsunuz.

Son olarak Apple Music ve CarPlay

Ekran Resmi 2016-01-11 22.25.12

Acımız büyük. Halen Apple Music’in Türkiye’de ne zaman faaliyete geçebileceğine ilişkin somut bir bilgi bulunmuyor. Elbette bu durum Apple’ın Apple Music ve CarPlay entegrasyonunu iyileştirmesi için bir engel değil. iOS 9.3 ile birlikte CarPlay  daha kullanışlı özelliklere kavuşuyor. Apple Music’in “Sizin için” ve “yeni” başlıkları veya seçiminize göre img_0874şarkı, sanatçı veya albümler aracınızın ekranında yer alıyor. Ayrıca harita uygulamasındaki “yakın çevrem” özelliği benzin istasyonları, otoparklar, restoran ve kafe gibi pek çok yeri listeliyor.

iOS 9.3 güncellemesi ile birlikte birden fazla Apple Watch, tek iPhone’a bağlanarak kontrol edilebilecek. Yeni 3D Touch kısayolları da Hava Durumu, Sağlık, Pusula ve Borsa uygulamalarına eklenmiş olacak.

4. Nesil Apple TV kullanıcıları için yayınlanan tvOS 9.2 beta sürümünde de bazı yeni özellikler var.

Güncelleme ile birlikte Bluetooth klavye ile Apple TV eşlemek mümkün hale gelecek. Ana ekrandaki uygulamaları düzenlemek için klasör seçeneği de bu sürümde kullanıma sunulmuş olacak. Yeni bir uygulama değiştirme arayüzü ve native Apple Podcast uygulaması ise diğer yenilikler.

screen-shot-2016-01-11-at-18-44-42

Güncellemelerin çıkış tarihi kesin değil ancak ilkbahar aylarından önce çıkmayacağını söyleyelim…

2 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
roy
roy
8 yıl önce

keske biraz da watch os ye yenilik getirseler, daha saat temasi vb.

Biaya Kuliah
8 yıl önce

Ben bu SUK

Son Yazılar