KITT, Motoru Çalıştır!

Kara Şimşek dizisini hatırlayan var mı? Artık 30’lu yaşlarda olan pek çok okuyucumuz hatırlamış ve tebessüm etmeye başlamıştır. Ancak diziyi izlememiş olsa bile en azından adını duymuş pek çok kişi vardır diye düşünüyorum. Orijinal adı Knight Rider olan ve ABD’de 1982-1986 yılları arasında yayınlanan popüler TV dizisi ülkemizde de sadece tek bir kanalın olduğu dönemde yayınlanmış ve 90 bölüm sürmüştü.
78652Dizide kendi kendine hareket edebilen, konuşabilen yapay zekalı otomobil KITT ile sahibi Michael Knight’ın başından geçen olaylar işleniyordu. Michael Knight, aracı uzaktayken onunla bileğindeki akıllı saati ile haberleşiyordu…

Dün YouTube’da yayınlanan bir videoyu izlediğimde de aklıma hemen Knight Rider dizisi geldi. Videoda Elma Dergisi’nde daha önce bolca bahsettiğim Tesla’nın Model S otomobilinin Apple Watch ile kontrol edildiği görülüyor. Geliştirici Allen Wong, Tesla’nın Apple Watch için tasarladığı uygulama hakkında bazı bilgiler veriyor. Henüz iPhone uygulamasında bile bulunmayan bazı özelliklerin yer aldığı videoyu meraklıların mutlaka izlemesini tavsiye ediyorum.

Henüz KITT ‘in yapabildiklerine yaklaşamasa bile gelecekte bu tip uygulamaların ve destekleyen araçların yaygınlaşacağını bilmek güzel.

model-s-review-620c

Uygulama ile aracın kornasını çalmak, farlarını yakmak gibi basit özelliklerin yanında panoramik cam tavanın istenilen şekilde ayarlanması, kapıların kilitlenip açılması, aracın şarj limitinin belirlenmesi, ısıtma / soğutma sisteminin ayarlanması, araç konumunun bildirimi ve hatta aracın anahtarı olarak kullanılabilmesi gösteriliyor. Araç hareket halindeyken hızını ve konumunu da gösterebilen uygulama henüz App Store’da yer almıyor ancak yakında çıkacaktır.

Videonun benim gibi otomobiller ve teknoloji ile ilgilenen pek çok kişiyi heyecanlandıracağına eminim. Ne yazık ki bu heyecan fazla uzun sürmüyor. Daha videonun yarısında “kaç liraymış acaba şu alet” diye düşünebileceğinizi bildiğimden ülkemizde bazı sitelerde 380 – 600 bin TL aralığında satıldığını söyleyeyim.

 

Tagged With: , , , ,