Macbook Geri Dönüyor, Macbook Ailesi Şenleniyor

 Macrumors sitesinin KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo’ya dayandırdığı haberi bir hayli ilginç. İlginç olmasını sebebi ise uzunca süredir adı pek duyulmayan Macbook’u açıkça anması. Bir yandan Macbook Air, bir yandan Macbook Pro derken sessiz sedasız aramızdan Macbook’u hatırlayan birileri de varmış.

Tabii ki Ming-Chi Kuo’nun bahsettiği Macbook, bizlerin hatırladığı Beyaz polikarbon kasalı Macbook değil. Kuo genel olarak yeni Macbook ailesinin bütünü ile ilgili ilginç iddialarda bulunuyor. İddilarının arasında daha önceden dillendirilen retina display, disket sürücünün kaldırılması, daha ince ve hafif kasa, sabit disk ve ssd ve daha yüksek pil kapasitesi bulunuyor.

Kuo’nun daha önce duyduklarımızdan farklı birkaç beklentisi de var. Buna göre Macbook geri dönüyor. 13 inç ve 15 inç ekran büyüklüğüne sahip iki Macbook ve aynı ekran büyüklüklerine sahip iki Macbook Pro modeli duyurulacak.  13 inç Macbook tümleşik ekran kartına sahipken, 15 inç Macbook ve Macbook Pro ailesi harici Nvidia ekran kartlarına sahip olacak. Macbook ve Macbook Pro modellerinin işlemcileri de 2 Ghz’in üzerinde hıza sahip olacaklar.

Bu tahminler gerçekleşir mi bir şey söylemek zor ancak Macbook adının tamamen tarihe karıştığını hiçbir zaman düşünmemiştim. Macbook Air ve Macbook Pro’dan oluşan dizüstü ailesine Macbook’un da bir şekilde tekrar ekleneceği düşüncesinde hep ısrarcı oldum. Gerçekten o gün bugün olabilir. Çünkü şartlar bunun  için olumlu. Apple’ın aslında cevap vermekte zorlandığı iki kitle var. Bunlardan biri 13 inç ekran büyüklüğünde yüksek grafik karta sahip bir ürün arayanlar. İkincisi ise 15 inç ekran büyüklüğünde çok da yüksek performans aramayanlar. Ming-Chi Kuo’nun beklentisi gerçekleşirse Apple bu iki kitleye de uygun dizüstü sunmuş olacak.

Umarım Çinli analistin beklentisi gerçekleşir ve Macbook ailesi şenlenir.