New York Times’dan iPad “Mini” İddiası

Gün geçmiyor ki iPad “mini” dedikodularına bir yenisi eklenmesin. Geçtiğimiz günlerde art arda gelen daha küçük ekranlı iPad iddialarına bir katkı da ABD’nin dünyaca ünlü gazetesi New York Times’dan geldi.  Mayıs ayında iMore sitesinin haberiyle daha çok konuşulmaya başlanan iPad mini ile ilgili kuvvetli bir diğer iddia ise 2 hafta önce Bloomberg tarafından ortaya atılmıştı.

New York Times’ın iddiasına göre, kızışan tablet savaşlarının yeni cephesi olan “7 inç ve düşük fiyatlı tablet” kategorisine Apple da el atabilir. Gazeteye göre daha küçük ekranlı bir iPad, Google’ın Nexus 7 ve Amazon’un Kindle Fire ürünleri ile doğrudan rekabet etme şansını arttıracak. Yeni iPad’in adının ne olacağı hakkında bilgi verilmezken, ekran büyüklüğünün 7.85 inç olduğu belirtiliyor.

Bu noktada iki önemli kriter ön plana çıkıyor; Fiyat ve taşınabilirlik. NY Times, Google’ın Nexus 7’si ve Amazon’un Kindle Fire’ı gibi yeni ürünlerin, uygun fiyatlı ve daha taşınabilir bir tablet kategorisi oluştuğunu iddia ediyor.  Apple’ın iPod serisindeki ürün stratejisine atıfta bulunan gazete,  49 $’lık iPod  Shuffle’dan, 40.000 şarkıyı barındırabilen 249$’lık iPod Classic’e kadar birçok farklı ihtiyaca yönelik iPod sunma anlayışının, Apple’ı dijital müzik oynatıcısı kategorisinde monopoliye yaklaştırdığını savunuyor. Benzer bir stratejinin iPad için de uygulanabileceği üzerinde duruluyor.

Kişisel düşüncem NY Times’ın iddialarının yabana atılır cinsten olmadığı yönünde. Gerçekten gazetenin iddiasındaki gibi 199$ sınırında, yaklaşık 7 inç ekran büyüklüğünde, daha hafif ve daha taşınabilir bir tablet sınıfı oluşacaksa Apple bu sınıfa ürün vermeli. Çünkü mevcut iPad’in 499$’lık fiyat etiketi  ve büyüklüğüyle bu sınıf cihazlarla rekabete girmesi zor görünüyor.

Tagged With: ,