Night Shift Özelliği

-

Apple dün iOS 9.3 güncellemesi ile birlikte Night Shift adlı bir özelliği de son kullanıcıya sunmuş oldu. Bir süredir Beta sürüm kullananların kimisinin sevdiği, kiminin alışamadığı Night Shift hakkında kullanmaya başlamadan önce söylenecek bir kaç sözüm var.

Söylemeden geçemeyeceğim; Night Shift, aslında daha önceden App Store’da bulunan ancak bir süre sonra Apple tarafından mağazadan kaldırılan Flux adında bir uygulamanın yaptığı şeyin aynısını yapıyor. Artık bunu söylemekle ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Bulunduğunuz yerdeki güneşin batışından, doğuşuna kadar ekranın sıcaklık seviyesini ayarlayarak gözlerin parlak beyaz renk tonundan etkilenmesinin önüne geçiyor. Bu sayede gece bu tip cihazları uzun süre kullanmadan kaynaklanan uyku sorunlarının da önüne geçildiği varsayılıyor.

Renklere alışabilir misiniz bilmiyorum ama Night Shift açıkken cihazda video izlemek ya da fotoğraflara bakmak tam bir işkenceye dönüşüyor. Renkler tamamen bozuluyor. Evet gözler için iyi olabilir ama kimi zaman sıcaklık seviyesini rahatsız etmeyecek bir düzeye getirmek veya kapatmak gerekebiliyor.

Night Shift iOS 9.3 yüklü cihazlarda kapalı olarak geliyor. Yani kullanmak istiyorsanız açmak zorundasınız.

Ayarlar / Ekran ve Parlaklık

adımlarını izleyerek Night Shift‘i ayarlayabilirsiniz.

Night Shift manuel olarak sonraki güne kadar açık şeklinde ayarlanabileceği gibi, zamanlanmış olarak da kullanılabilir. Zamanlama dilerseniz belirleyeceğiniz saat aralığında, dilerseniz coğrafi konumumuz kullanılarak bulunduğunuz yerdeki güneşin batışı ve doğuşu arasında çalışabiliyor.

Bazılarınız otomatik olarak her gün güneşin batışıyla birlikte Night Shift’in başlamasını istiyor ancak böyle bir ayarın bulunmadığını görüyor olabilir.

Bu durumda panik yapmadan birkaç küçük ayar yapmanız gerekiyor.

night shift elma dergisiAyarlar / Gizlilik / Konum Servisleri adımlarına gidin

aşağıda en altta Sistem Servisleri‘ni bulun.

Saat Dilimi Ayarla seçeneğinin kapalı olduğunu fark edeceksiniz. Açın ve geri dönün.

Yeniden Ayarlar / Ekran ve Parlaklık altındaki Night Shift‘i açın ve “Başlangıç – Bitiş” ayarını seçin.

Saat saat ayarlayabileceğiniz Özel Program yerine Gün Batımından Gün Doğumuna seçimini yaptığınızda cihazınız artık her akşam güneş battığında yavaş yavaş ekranın sıcaklığını ayarlayacaktır.

Bir bilgi de pili bitik gezenler için gelsin. Malumunuz iOS cihazınızın pili bitmeye yakınken size Düşük Güç Moduna geçmenizi öneren bir bildirim sunuyor. Pilimiz genellikle gece saatlerinde azalıyor ve Düşük Güç Moduna geçtiğinizde ise Night Shift özelliği kapanıyor. Hem düşük güç modunu hem de Night Shift ‘i kullanmak istiyorsanız küçük bir taktik işinize yarayacaktır.

Öncelikle Düşük Güç Modu’nu manuel olarak aktifleştirin.

Ardından Siri’ye “Night Shift’i aç” komutunu verin. Bu durumda Siri, düşük güç modunda olmasına rağmen Night Shift”i aktifleştirecektir.

Neden Siri? diye soruyorsanız, Düşük Güç Modunuz açıkken Night Shift’i manuel olarak açmaya çalışın derim. Ne Control Center ne de ayar menüsünden manuel olarak kontrol etmek mümkün olmuyor ancak Siri bunu yapabiliyor. Belki bir hatadır ve bir sonraki güncelleme ile değişecektir fakat şimdilik kenarda dursun, belki işinize yarar.

Night Shift destekleyen cihazlar ise şunlar;

 • 6. nesil iPod touch
 • iPhone 5s
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPad Air
 • iPad Air 2
 • iPad mini 2
 • iPad mini 3
 • iPad mini 4
 • 12.9-inç iPad Pro
 • 9.7-inç iPad Pro

Night Shift hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınız ile katılarak düşüncelerinizi herkesle paylaşabilirsiniz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.