Ana SayfaİncelemeOffice for Mac 2016 Hakkında

Office for Mac 2016 Hakkında

Word, Excel, Powerpoint. Sadece bilgisayar kullanıcılarının değil, pek çok insanın isimlerini duymaya aşina olduğu bu üç yazılım, Microsoft’un Office bileşenlerinin en önemlileri.

Uzun süredir Microsoft, popüler Office bileşenlerini Mac kullanıcılarına da sunuyor. Mac OS’da iWork’ün rakiplerinden olan Office for Mac’in Office 2016 sürümü nihayet kullanıcılar ile buluştu. Türkçe dil desteği ile zenginleşen ve Office 2011’den daha güzel bir arayüze sahip olan Office 2016’ya entegre edilmiş bulut sistemi sayesinde belgelerinize mobil cihazınız üzerinden de erişebiliyorsunuz. Giriş kısmını tamamladığımıza göre yeni Office hakkında daha detaylı değerlendirmelerle devam edebiliriz…

Tasarım

ExcelAcılısLogo

Makyajlanmış ve güçlendirilmiş arayüz… Kullanım açısından Office 2011 ile benzerlikler taşıyan yeni sürümü açar açmaz yenilenen tasarımı ilk göze çarpan özelliği oluyor. Sade tasarımı ile OS X Yosemite ve sonrası sürümler ile bir bütün gibi duruyor. Görünüş olarak ne kadar sadeleşirse sadeleşsin hala düğmelerin yerleri çok da akıllıca seçilmemiş. iWork’e alışık olanlar biraz daha karışık bulacaktır fakat alışınca ve sahip olduğu özellikler düşünülünce denemeye değer bir yazılım paketi ortaya çıkmış.

Detaylar detaylar…

Sırayla…

WordLogo

Word 2016. Tasarım ve kullanım kolaylıkları dışında gözüme çarpan bir diğer yeni özellik ise Microsoft’un ekip çalışması olarak adlandırdığı özellik. Bu özellik sayesinde bağlantı kurduğunuz kişilerle aynı dökümanı aynı anda düzenleyebiliyorsunuz.

ExcelLogo

Excel 2016. Word’deki iyileştirilmelere Excel’de de yer verişmiş. Excel’de en önemli yenilik bence yeni Mac kullanmaya başlayan ve işlerini Office yazılımları üzerinden yürüten kişiler için; Windows’daki kısa yollar artık Mac’deki Excel içinde geçerli. Bu özellik Windows’dan Mac’e yeni geçen kullanıcıları sevindirici olsa da uzun zamandır Mac kullanan kişilerin alışması biraz vakit alacak.

PowerPointLogo

PowerPoint 2016. Apple’ın Keynote’u gibi PowerPoint 2016’ya da sunum sırasında bir sonraki slaytı, konuşma notlarını ve geçen süreyi gösteren sunum ekranı özelliği eklendi.

Outlook 2016. Makyajlanmış tasarımı ile dağınıklıklar biraz daha toparlanmış ve çoğu özelliğin kontrolü şerit menüsüne taşınmış. Outlook 2016’daki bazı yenilikler ise; okunmamış e-poslara daha çok dikkat çekmek için sol tarafında bulunan mavi şeritin dışında önizleme koyu bir yazı stiliyle belirgin kılınıyor.

Notlar

WordAcılısLogo

Standart bir bilgisayar kullanıcısıysanız ve günlük kelime işlemci, elektronik tablolama veya sunum gibi görevler için Apple’ın ücretsiz olarak sunduğu iWork paketi fazlasıyla işinizi görecektir. Windows’tan Mac’e geçiş yaptıysanız ve eski alışkanlıklarınızdan kolay kolay vazgeçemiyorsanız veya Office’in sunduğu geniş özellik yelpazesi ilginizi çekiyorsa ücretsiz deneme sürümü ile Office 2016’yı Mac’inizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ben genel olarak Office 2016’dan memnun kaldım ama asıl kullanmayı tavsiye edeceğim kişiler Windows’dan Mac’e yeni geçen ve iWork’a alışmakta zorluk çekenler…

Office 2016’yı satın almaya karar verdiyseniz sitenin sağ üstünde bulunan linkten ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ugur
ugur
8 yıl önce

windows için yazılan excell deki bir makroyu mac ofiste çalıştıramadık pc ve mac ofis bazı makrolar hariç entegre olduğu söyleniyor

Son Yazılar