Rahatsız eden çağrılara bir çözüm yolu

Unwanted call

Arada sırada tanımadığınız bir numara sizi arar. Açtığınızda ise banttan bir ses kaydı ile bir  bankanın yeni kredi kampanyası, bir şirketin yeni ürünü veya TV yayıncısının film paketleri ile ilgili dayatmalar ile karşılaşırsınız. 

 

Genellikle ilk birkaç saniye içinde kapatırsınız telefonunuzu ama o arada yaptığınız her neyse kopmuşsunuzdur bir kere… 

 

App Store’da bazı aramaları engelleyebildiğini iddia eden uygulamalar yok değil ama işe yararlığı tartışılır. iPhone’unuzu Jailbreak ile kullanıyorsanız iBlacklist adlı uygulamadan zaten haberiniz vardır. 

 

Ben bu sorun için herhangi bir uygulama aramaktansa oldukça basit bir yöntem kullanmaya başladım. Belki bu yöntemi uzun zamandır kullananlar vardır fakat birilerinin işine yarayabilir düşüncesiyle paylaşmak istedim.

 

Adres defterimde “Lüzumsuzlar” adı ile bir kayıt oluşturdum. Daha önceden beni arayan tüm ıvır zıvır şirketlerinin, bankaların, kampanya delisi mağazaların telefonlarını bu kayıt altına yeni numara olarak ekledim. Bunların dışında arayan olursa da numaraya çağrı listesindeyken dokunup ‘Var olan kişiye ekle’ seçeneği ile hemen kara listemdeki yerini almasını sağlıyorum.

 

Elbette bu numaraları bir kayıt altında toplamak tek başına bir işe yaramıyor. Bu kayıtlara sessiz bir zil sesi atadım ve bu kişiden gelen bildirimler için titreşimi kapattım. Artık bu numaralardan bir arama geldiğini sadece ekranda fi tarihinde yapılmış bir cevapsız arama olarak görüyorum. 

 

Sessiz zil sesini Garageband kullanıyorsanız oluşturup iTunes’a aktarabilirsiniz. Benim gibi  biraz daha az çalışkanlar için ise audiko.net i tavsiye ederim. Gerçi güzel ülkemizin yasaklılar listesinde ama YouTube yasaklıyken ne yapıyorsak aynısı ile bu siteye de erişmek mümkün. Siteden indirebileceğiniz sessiz bir zil sesini iTunes’a sürükleyip bırakmak yeterli. Eşitleme seçenekleriniz arasında zil sesi de etkinse zaten geri kalan işleri bir sonraki eşitlemede iTunes halledecektir. 

 

Başka çözümleriniz veya önerileriniz varsa ve bunları bizimle yazı altındaki yorumlarda paylaşırsanız memnun oluruz.

 

Tagged With: , , ,