Ana SayfaGenelSalgında Evde Geçen Zamanı Faydalı Kılacak Uygulamalar

Salgında Evde Geçen Zamanı Faydalı Kılacak Uygulamalar

Son günlerde pek çoğumuz evde kapalı kaldık ve boşa geçirdiğimiz zaman da arttı. Bu zamanı verimsiz geçirmemek, ilgilenecek ya da öğrenecek yeni bir şeyler bulmak veya kendimizi geliştirmek için faydalı olabileceğini düşündüğüm bir uygulama ve web listesi hazırlamaya başladım ve imkan olduğunca devam edeceğim.

Yazının sayfalarca uzamasının önüne geçebilmek için uygulamaların resmi kısa tanıtımlarına yer verip detaylarını öğrenmek veya indirmek isteyenler için bağlantılarını paylaşacağım. Neredeyse çoğu bedava veya düşük ücret ile edinilebilecek veya abone olunulabilecek bu uygulamaları yakın zamanda daha profesyonel olanlar ekleyerek geliştirmeyi planlıyorum. Sizler de aklınıza gelen veya şu an faydalandığınız benzer uygulamalar yada web siteleri var ise aşağıdaki yorumlar bölümünde kısa bir açıklamayla paylaşarak başkalarının da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Eğitim

Swift Playgrounds

Swift Playgrounds, kodlamayı öğrenmeyi ve denemeler yapmayı eğlenceli hale getiren yenilikçi bir Mac ve iPad uygulamasıdır. Kodlama temellerinde uzmanlaşmak için kılavuzlu “kodlamayı öğren” derslerinde bulunan etkileşimli bulmacaları çözebilir veya birçok benzersiz kodlama deneyimini keşfetmeni sağlayan çeşitli meydan okumaları deneyebilirsin.

Swift Playgrounds herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmediğinden yediden yetmişe yeni başlayan öğrenciler için mükemmeldir. Baştan itibaren, Apple tarafından yaratılıp günümüzün en popüler uygulamalarını oluşturmak için profesyoneller tarafından kullanılan güçlü programlama dili Swift’i öğreniyor olacaksın. Yazdığın kod, Mac ve iPad arasında geçiş yaptığında sorunsuz çalışır.

Ücretsiz. MaciPad

Duolingo

Duolingo İnsanların dil öğrenme biçimini değiştiriyor.

Duolingo’yla yabancı bir dili tamamen bedavaya, reklam veya gizli ücretlendirmeler olmadan öğrenebilirsiniz. Öğrenirken eğlenir, seviyenizi ilerletirken arkadaşlarınızla rekabet edersiniz.

Ücretsiz. Uygulama içi satın alımlar sunar. iPadiPhone

Khan Academy

Her şeyi ücretsiz öğrenebilirsiniz. 

İstatistik bilimini oturduğunuz yerden öğrenin. Krebs döngüsünü keşfedin. Müzik notalarına giriş yapın. Geometrinin temellerine başlayın. Sınavlara hazırlanın veya maceraya çıkmak istiyorsanız tarımın nasıl keşfedildiğini öğrenin.

Öğrenci, öğretmen, müdür, 20 yıl sonra tekrar öğrenci olmak isteyen bir yetişkin veya Dünyamızı keşfe çıkmış bir uzaylı… Kim olursanız olun, Khan Academy kütüphanesinde öğrenmek için her içerik mevcut, üstelik ücretsiz!

– Binlerce ücretsiz alıştırma, video ve makale bir tık uzağınızda. Matematik, fen bilimleri, ekonomi, finans, tarih, siyaset ve çok daha fazlası. 

– Becerilerinizi geliştirin: Alıştırma soruları ve testler ile anında geri bildirim ve adım adım ipuçları alın. Okulda öğrendiklerinizi pekiştirin ve kendi hızınızda alıştırma yapın.

– Çevrimdışıyken de öğrenmeye devam edin: En sevdiğiniz içerikleri yer imlerine ekleyin, indirin ve çevrimdışıyken video izleyin. 

– Kaldığınız yerden devam edin: Öğrenme süreciniz khanacademy.org sitesiyle senkronize edilir. Böylece ilerleme durumunuz hep güncellenir. 

Videolar, alıştırmalar ve makaleler ile matematik (cebir öncesi, aritmetik, cebir, geometri, trigonometri, istatistik, kalkülüs ve lineer cebir), fen bilimleri (fizik, kimya, biyoloji), ekonomi, sosyal bilimler (sanat tarihi, dünya tarihi) ve daha fazlası Khan Academy’de!

Khan Academy, kâr amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşudur ve herkese, her yerde, dünya standartlarında ücretsiz eğitim vermeyi hedeflemektedir.

Ücretsiz. iPadiPhone

Udemy

Udemy, uzman eğitmenler tarafından verilen 130.000’den fazla video kursun yer aldığı bir online öğrenim platformudur. Python ve Java gibi programlama dillerinden tasarım, çizim, yazarlık ve yoga gibi kişisel gelişim kurslarına kadar birçok farklı konuda kurslara kaydolun. Udemy’de yeni yetkinlikler geliştiren, kariyerlerinde ilerleyen ve yeni hobiler keşfeden 40 milyondan fazla öğrenciye katılın.

DİLEDİĞİNİZ HER ŞEYİ ÖĞRENİN: Kodlama ve veri biliminden pazarlama, Photoshop ve yogaya kadar 2000’den fazla konuda yayınlanan kursları keşfedin. Makine öğrenimi, yapay zeka ve Blockchain gibi en güncel konulardaki yeni kurslar sürekli olarak yenilenir. 

UYGUN FİYATLARLA ÖĞRENİN: Udemy’de hem ücretsiz hem de bütçenize uygun ücretli kurslar bulunur. Bir kursa kaydolduğunuzda içeriğe ömür boyu erişim elde edersiniz. 

UZMANLARDAN ÖĞRENİN: 60’den fazla farklı dilde eğitim veren 50.000’den fazla uzman eğitmenden ilham alın.

İSTEDİĞİNİZ YERDE ÖĞRENİN: Çevrimdışıyken öğrenmeye devam etmek için kursları indirin. Hareket halinde misiniz? Kursları yalnızca sesli modda dinleyin. 

KENDİ HIZINIZDA ÖĞRENİN: Hem öğrencilere hem eğitmenlere sorular sorun. Hız kontrolleri ve altyazılar ile öğrenim deneyiminizi kişiselleştirin. 

Ücretsiz. Uygulama içi satın alımlar. iPadiPhone – Apple TV

iTunes U

iTunes U, öğretmenlerin sınıftaki öğrencileri iPad kullanarak bir araya getirebilmesi için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlar. Kendi malzemelerinizle uygulamaları kullanarak ders hazırlayın, ödevleri toplayın ve ödevlere not verin, sınıf tartışmaları başlatın veya soruları yanıtlamak ve geri bildirim göndermek için öğrencilerle bire bir konuşun.

iTunes U aynı zamanda iPhone, iPad, veya iPod touch sahibi herkesin; önde gelen okulların, üniversitelerin, müzelerin ve kültür merkezlerinin halka açık derslerinin geniş kapsamlı ücretsiz eğitim içeriğini kullanarak öğrenmesine olanak tanır.

Ücretsiz. iPhoneiPad

Archive.org

Adından da anlaşılabileceği gibi sayısız video, ses kaydı, kitap, yazı, film vb. aklınıza ne gelirse barındıran internetin wikipedia gibi hazinelerinden biri.

Ücretsiz. Web Sitesi

Babbel

Dil öğretimi konusunda kendini ispatlamış bir başka uygulama.

Ücretsiz. Uygulama içi satın alımlar. iPadiPhone – Apple Watch

JSTOR

Pek çok üniversite öğrencisi ve akademisyenin aşina olduğu JSTOR, pek çok akademik ebook ve jurnale ev sahipliği yapan bir web sitesi

Web Sitesi

Fender Play

Ünlü gitar üreticisi Fender’den kayıt olanlara üç aylık ücretsiz kurs imkanı. Katılımcıların ana sayfadaki “get code” düğmesine basarak kodu alması ve bu kodu sitede hesap oluştururken kullanması gerekiyor.

Ücretsiz 3 ay kurs. – Web Sitesi

Nikon

Nisan ayı boyunca popüler fotoğraf makinesi üreticisi Nikon’un ücretsiz fotoğraf sınıflarına davetlisiniz. Profesyonel fotoğrafçıların verdiği dersleri kaçırmayın.

Ücretsiz Kurs. Web Sitesi

Google’s Art and Culture Collections

Kendinizi tüm dünyadaki yüzlerce müzedeki binlerce eserden oluşan sanal bir tur için hazırlayın. Sanat meraklılarını saatlerce hapsedecek içerik mevcut.

Web Sitesi

Sağlık – Fitness

Meditopia

Yüzlerce olmasa da onlarca meditasyon uygulaması arasında Meditopia’yı bu kadar özel kılan nedir? Diğer uygulamalardan farklı olarak Meditopia ile; uykuya dalmanızı kolaylaştıran ve dinlendiren kısa süreli çözümlerin ötesinde her bir üyemize yaş, kültür ya da deneyimden bağımsız günlük hayatın içinde birer insan olarak karşılaştığımız konuların tam merkezine inen 1000’in üzerinde derin meditasyon sunuyoruz. 

9 farklı dilde sunulan bu meditasyonların amacı; ilişkiler, beklentiler, kabullenme, yalnızlık, beden algısı, cinsellik, hayat amacı ve yetersizlik hissi gibi hayatın içindeki deneyimlerin tümünü ele almak. Meditopia olarak, kalıcı tedaviye ihtiyacı olduğunu bildiğimiz yaralar için sadece bir yara bandı sunmak istemiyoruz. Amacımız, zihinsel dayanıklılık ve içsel barışıklığa ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz araçlara ulaşabileceğiniz bir ortam yaratmak.

Bir aylık ücretsiz deneme aboneliği sunuyor. iPhone – Apple Watch

Nike Training Club

Mükemmel Kişisel Trainer’ın Nike Training Club’a hoş geldin. Her egzersizin birinci sınıf Nike Master Trainer’larımız tarafından yaptırıldığı, kuvvet ve dayanıklılıktan hareket kabiliyeti ve yogaya kadar tüm vücudu çalıştıran 185’den fazla ücretsiz antrenmanla forma gir. İster deneyimli bir sporcu ister acemi ol, belirli bir yapıya ihtiyacın varsa sana ve programına uyum sağlayan kişiselleştirilmiş antrenman planlarımızla istediğin vücuda kavuşabilirsin. 

Ücretsiz. Uygulama içi satın alımlar. iPhone – Apple Watch

Çocuklar İçin

Lingokids

Lingokids, Çocuklar için İngilizce”, çocuklara en elzem becerileri oyunlarla öğreten, İngilizce dilinde oynarkenöğren™ uygulamasıdır. 2-8 yaş arası çocuklara yönelik tasarlanan Lingokids çocuklara İngilizce’den fazlasını öğretiyor. Çocuğunuz 3000’den fazla İngilizce kelimeyi pratik yapabilirken, 60 civarı farklı konuyu da öğrenebiliyor! Alfabeyi (ABC) pratik yapıp, sesli kitaplar dinliyor ve İngilizce şarkı söylüyorlar.

Lingokids’de reklam bulunmaz ve çocuklar için %100 güvenlidir, çocuklarınızı uygulama ile oynamak üzere yalnız bırakabilirsiniz. Ama endişelenmeyin, bu öğrenme macerasında yalnız değiller! Onlara Kedi Lisa, Civciv Billy ve diğer şirin arkadaşları eşlik edecek. Dünya genelinde milyonlarca aile ve öğretmen, Lingokids’i eğlenceli bir öğrenme aracı olarak kullanmaktadır.

Ücretsiz. Uygulama içi satın alımlar. iPadiPhone

Azoomee

Çocukların sevdiği her şey, BAFTA’ya aday gösterilen bu ödüllü uygulamada. NSPCC tarafından desteklenmektedir. Aksiyon dolu oyunlar, ilham veren videolar ve üreterek öğreten kendin yap aktiviteleri. Her içerik özenle seçildi. Böylece ebeveynlerin gönlü rahat, çocuklar ise özgür. 

MUHTEŞEM OLAN HER ŞEYİ GÜVENLİ TEK BİR NOKTADA TOPLADIK:

Her hafta yeni oyunlar ve videolar ekleniyor 

Her çocuk için tamamen kişiselleştirilmiş profiller 

Ebeveyn denetimi ile güvenli mesajlaşma 

DÜNYA GENELİNDE EBEVEYNLERİN GÜVENDİĞİ UYGULAMA:

• kidSAFE Seal Programı ile COPPA sertifikalı

• Made for Mums Altın Ödül Sahibi

• PIN korumalı ebeveyn denetimleri

• Reklam yok, beklenmedik faturalar yok

• Aynı anda 5 cihazda çalıştırılabilir

Ücretsiz deneme. Uygulama içi satın alımlar. iPadiPhone

Diğer

GarageBand

GarageBand, iPad’inizi ve iPhone’unuzu zengin Dokunmatik Müzik Aleti koleksiyonuyla tam donanımlı bir kayıt stüdyosuna dönüştürür. Böylece istediğiniz her yerde müzik yapabilirsiniz. Ayrıca Live Loops ile isteyen herkes bir DJ gibi kolayca müzik yapıp eğlenebilir. Multi-Touch hareketlerini kullanarak piyano ve gitar çalın ve daha önce hiç nota çalmamış olsanız bile bir profesyonel gibi duyulmanızı sağlayacak ritimler yaratın. Bir gitar veya bas gitar bağlayın ve klasik amplifikatör ile efekt pedalı efektlerini kullanarak çalın. Dokunmatik Müzik Aleti, mikrofon veya bir gitar kullanarak 32 kanal desteğiyle gerçekleştirdiğiniz performansın kaydını anında alın. Ücretsiz ek müzik aletleri, döngüler ve ses paketleri indirmek için Ses Arşivi’ni kullanın. iOS 13’teki Audio Unit genişletmeleri, üçüncü parti müzik aletlerini veya efektleri doğrudan GarageBand’de çalmanızı, kayıt etmenizi ve mikslemenizi sağlar. Sonra da parçanızı arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşın.

Ücretsiz. iPhoneiPad

Bundle

Bundle, Türkiye’den ve dünyadan 10 binin üzerinde haber sitesini, teknoloji portalını, blog, dergi ve köşe yazarını sizlerle buluşturan, Türkiye’nin en sevilen haber okuma uygulamasıdır.

Bundle’da Hürriyet, Milliyet, Onedio, Fanatik, Sporx, Donanım Haber, Sabah, Yeni Şafak, Sözcü, Diken, T24, Habertürk, Cumhuriyet, Listelist, Fanatik, Maçkolik, BBC Türkçe vb. Türkiye’nin en önemli haber ve içerik sitelerini takip edebilirsiniz. 

Bundle, çeşitli kategorilerdeki en popüler RSS, Twitter, Instagram ve Youtube kanallarından beslenerek kullanıcılarına sıradışı bir haber okuma deneyimi sunar. Gündem, Ekonomi, Eğlence, Sanat, Seyahat, Teknoloji, Sinema, Dergi ve daha birçok kategoriden en güncel ve popüler haberleri Bundle ile keşfedebilirsiniz.

Ücretsiz. iPadiPhone – Apple Watch

Defter

Bireysel bütçenizi ya da ticari hesaplarınızı yönetin.

Ödeme ve tahsilatlarınızı takip edin. Hiç bir tarihi kaçırmayın.

Temel muhasebe yönetimi ile hesap kitap işlerini sorun olmaktan çıkarın.

DEFTER, hem kişisel bütçe yönetimi hem de ticari muhasebe için çözümler sunar:

Bireysel bütçe, gelir gider takibi yapabilirsiniz

Ya da işletmenizin para akışını ve müşterilerinizin cari hesaplarını yönetebilirsiniz.

Ücretsiz. Uygulama içi Pro versiyon alınabilir (kesinlikle değer). iPadiPhone

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Yazılar