Siri iPhone 4

Spire: Yeni hobimiz :)

Siri iPhone 4

Malum, Siri’ye iPhone 4S harici iOS cihazlardan ulaşmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazla. iOS 5.0.1 güncellemesinin, iPhone 4S için yayınlanan ikinci sürümü ile açık kalan Siri’ye, Spire adlı tweak ile ulaşmak mümkün oldu. Daha önce beyhude çaba sarfedilmemesi için uyarıda bulunmuştum. Açığa ulaşabilecek bir tweak yayınlanana kadar bekleyin demiştim. Beklediğinize değecek çünkü Spire ile Siri oldukça başarılı çalışıyor. Öncelikle, hoşunuza gitse de gitmese de iOS 5.0.1 için Untethered Jailbreak yazısında belirttiğim gibi hazır untethered jailbreak çıkmışken, cihazınızı Jailbreak yapmanız gerekiyor.

JB yapılmış cihaza Siri’yi, şimdiye kadarki en başarılı port olan Spire’i, Cydia’dan aratıp indirebilirsiniz. Bigboss adlı kaynaktan indirilebilen Spire yaklaşık 100 mb boyutlarında ve Wi-Fi üzerinden indirmenizi tavsiye ederim.

Spire indirilip kurulduktan sonra Ayarlar/Genel  bölümünden Siri’yi bulup aktifleştirdiğinizde Siri çalışmayacaktır. Siri’nin çalışabilmesi için yine ayarlar altında bulunan Spire özelliklerine girip Siri için Spire Proxy Server adresi eklemeniz gerekiyor. Yani Siri’yi çalıştırabilmek için bir server’a ihtiyacınız var. Sağda solda Siri için Proxy Server adresleri yayınlanmaya başladı. Ben ilk denediğim adresi başarılı bir şekilde kullanıyordum ancak yoğunluk artınca sorunlar çıkmaya başladı.

Kimisi ücret ödeyerek Sirikeys gibi sitelerden adres alıyor ve hallerinden gayet memnunlar. Ücretsiz kişisel, halka açık olan serverlar genellikle yoğunluk nedeniyle sorun çıkartıyor.

Vaktim olsaydı sizler için bir proxy server kurup yayınlardım ancak iş yoğunluğum nedeniyle şimdilik imkansız. Küçük bir çaba ile ubuntu gibi bir Linux server indirip kendi kişisel server’ınızı kurabilir, dilediğiniz gibi özgürce kullanabilir hatta dilerseniz buradaki arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.

Elinizin altında bir bilgisayar ve çevrenizde ulaşabileceğiniz herhangi bir iPhone 4S var ise kolayca serverınızı kurabilirsiniz. Video ile anlatım ve Linux için komutlar aşağıda mevcut.

Video: How to Set Up a Linux Siri Proxy (For Use With Spire Port) Video Walkthrough – YouTube

Komutlar:
Ketchup-Mayo-Senf.de – Blog

[IT] HOWTO: Siri fully working with your own SiriProxy for iPhone 4, iPhone 3GS, iPod, iPad – Ketchup-Mayo-Senf.de – Blog

Son olarak, bilinen server adreslerini yayınlayayım. Muhtemelen adresler şişmiştir ve cevap veremeyecek konumdadır. Yine de denemeye değer. Sizlerden de server kuran veya bulan olursa yorumlarda bekliyoruz…

Server List

  1. http://iphone-my.com (free)
  2. https://siri.cd-team.org (free)
  3. Sirikeys ($5/month subscription)
  4. https://192.453.201:3544 (free)
  5. https://205.185.119.17:2000 (free)
  6. http://lowkey.net.my/donate/ (donation required)
  7. http://www.siri.schiefen.ws (free)

 

 

Tagged With: , ,