Sürüm Sürüm Sürünen Twitter

20130227-121600.jpg Twitter’ın 5.3 güncellemesiyle beraber gelen ve son üç güncellemeye rağmen hala düzeltilmeyen birkaç açığı mevcut. Çoğunlukla iPad kullanıcılarının rastladığı sorunlardan en can sıkıcı olanı; özel mesajların içeriğinin kaybolması. Eğer uygulamayı kapatmadan mesajlaşmaya devam ediyorsanız o anki yazışmalarınızı görebiliyor, uygulamayı açıp kapatırsanız yalnızca size ve karşı tarafa ait birer mesaj görebiliyorsunuz. Var olan geçmiş mesajlara uygulama üzerinden ulaşmak mümkün değil ancak browser üzerinden ya da mail adresinize gelen bildirimler sayesinde eski mesajlara ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca 5.3 güncellemesinden sonra daha önce sildiğiniz mesajlaşmalar da geri gelmiş durumda.

Bir diğer can sıkıcı açık ise; mention, dm, rt, favori ve yeni takipçi uyarılarının geldiği “Bağlan” sekmesinin eş zamanlı çalışmaması. Uygulamanın canı istediği zaman ışığı yakıp; “sizinle etkileşime geçtiler, benden söylemesi” umursamazlığında bir tavrı var sanki. Bazen bağlan sekmesine tıklıyorsunuz ve iki saat önceki mention’ı görüyorsunuz. Push bildirimlerde de yine aynı esneklikle eşzamanlı bildirememe sorunu yaşadığım için şu an push bildirimleri kullanmıyorum.

5.3.3 güncellemesiyle birlikte düzeltilen; uygulamayı açtıktan sonra 3-4 saniye beyaz ekranla bakışma faslı yine 5.3 güncellemesiyle birlikte gelmişti. Anlamadığım nokta; güncellemeler açıkları kapatmak ve performans iyileştirmeleri adına yapılmıyor mu? Neden güncelleme öncesi gayet düzgün çalışan uygulamalar, uygulamanın ilk geliştirilme aşamasında karşılaşılabilecek düzeyde sorunlar yaratarak bizlere sunuluyor?

App Store’da Twitter uygulaması altında da bahsettiğim sorunlarla ilgili eleştiriler mevcut. Yeni güncellemeleri açıkların düzeltileceği umuduyla bekleyen, güncelleme geldiğinde bir heves yükleyen fakat yine aynı sorunlarla karşılaşan kullanıcılar haklı olarak isyan etmiş durumda.

Bakalım geliştiriciler ne zaman masaüstü kullanım pratikliğinde çalışan bir Twitter uygulamasına imza atacaklar, göreceğiz.

Tagged With: , , ,