Ücretsiz 50GB Bulut Alanı ile Box 3.0

Elma Dergisi şimdiye kadar size hiç kötü bir şey önerdi mi? Yerinizde olsam önce yazının sonuna gidip linki bulur ve Box uygulamasını (daha önce yüklemediyseniz) indirirdim.

Box, aslında uzun süredir faliyette. Çalışma mantığı Dropbox ve iCloud ile aynı. Bir uygulama Mac’inize, bir uygulama ise iPhone ve iPad’inize indiriyorsunuz. Daha önce kullanmadıysanız kullanıcı adı ve parola oluşturup sisteme giriş yapıyorsunuz ve fotoğraf, belge, video veya sürekli erişmek istediğiniz ne var ne yok oraya yüklüyorsunuz. Dilediğiniz zaman dilediğiniz cihazdan bu veriye ulaşabiliyorsunuz.

Box uygulamasını neredeyse ilk çıktığı günden beri kullanıyordum fakat dosya arama zorlukları ve yavaşlığı nedeniyle bir süre önce silmiştim ve Dropbox & iCloud ikilisi ile idare ediyordum.

Uygulamanın 3.0 sürümü yayınlandı. Baştan aşağı yenilenen arabirime yepyeni özellikler eklenmiş. Belge önizleme ve arama özellikleri geliştirilmiş. Hızı ise malesef hala kötü. Belki yeni yayınlandığı ve sisteme fazla kullanıcı girişi olduğu içindir ama bana eski sürümden pek farklı gelmedi. Yine de sunduğu bir özellik nedeniyle çıtayı oldukça yükselttiği kesin.

Box uygulaması, 3.0 sürümü ile birlikte tam 50 GB ücretsiz bulut alanı sunuyor. Yanlış duymadınız. Dropbox’ın 2GB, iCloud’un ise 5 GB sunduğu günümüzde bu gerçekten çok iyi bir alan. Halihazırda bu alanları vaadeden başka servisler olsa da kullanım kolaylığı ve rahatlığı nedeniyle Box 3.0 artık Dropbox’tan geri kalmıyor.

Direk iOS uygulaması üzerinden yeni klasör oluşturup klasörlere dosya, fotoğraf vb. eklemek, seçilen dosya veya klasörler üzerinde kes/kopyala/yapıştır komutlarını uygulayabilmek, kolayca paylaşmak veya arama, sıralama yapmak oldukça kolay. Mac sürümünün kullanımı da bir Finder penceresinden farksız ve sürükle bırak veya komutlar ile dosya aktarabilmek çok hoş.  iOS 7 ‘ye uygun tasarım dili ile yenilenen uygulamanın yeni halini sevdim.

Mac sürümü de box.com adresinden sisteme giriş yapıp indirdikten ve yeniden klasörlerimi oluşturmaya ve dosyalarımı aktarmaya başlamışken işinize yarayacağını düşünüp paylaşmak istedim. Box’ın iOS sürümünü bu bağlantıdan iOS cihazınıza indirebilirsiniz.

Tagged With: , , , , ,