Ana SayfaGenelVektörel bir ikonlaşma; iOS 7!

Vektörel bir ikonlaşma; iOS 7!

image

Dün ben de çoğu Apple kullanıcısı gibi zor da olsa iOS 7’yi indirip iPad’ime kurdum. İlk izlenimimi de Mehmet ve Azim’le paylaştım; ikonlar berbat! Görsel algımız, alışkın olduğumuz dışında bir şeyle karşılaştığı zaman acımasız tepkiler verebiliyor. Bunun en güzel örneğini; artık hatırlamadığımız Facebook’un ilk tasarımından günümüzde kullandığımız son tasarımına geçiş sürecinde de yaşamıştık. Gerçek olan şu ki; alışkın olduğumuz tasarımlar kaybolsa da işlevsellik artıyor, aynen iOS 7’de olduğu gibi. İkonlara burun kıvırma sürecini atlattıktan sonra eminim ki 6’nın esamesi okunmayacak.

Görünümü tanımlayacak olursam, bana göre; vektörel bir ikonlaşma devrimi yapılmış. Gizli obje oyunlarında rastladığımız kaba, mekanik kilit görüntüsünden sıyrılıp daha sade ve yuvarlak hatlı, böylelikle daha dinamik, sadeliği dolayısıyla da daha profesyonel bir görünüme kavuşmuş. Renkli ikonlar ve fosforlu yeşil düğmeler kadınların ilgisini daha da çekecek gibi ;) ‘Kilit Ekran’ın zarafetine doyum olmuyor, ekrana bakakalıyorum.

Dock keşke ios 6’daki gibi kalsaydı, gereğinden fazla büyük ve rahatsız edici. Sanırım ona alışmam zor olacak. Daha şık tasarlanabilirdi. Beyaz renk ve şeffaflık (ikonlar dışında) genele hakim durumda.

Kaba fontlar yerine, nazik, ince bir font tercih edilmiş. Yormuyor ve kaliteli görünüyor.

‘FaceTime ve ‘Mesajlar’a kişi engelleme seçeneği eklenmiş.

‘Ayarlar’ kısmında geçiş yaparken biraz kasılma mevcut, yama sürümlerde iyileştirme gelebilir.

Pil süresinde uzama olmuş, patır patır düşmüyor yüzdeler. Ayrıca ‘Arkaplan’da Uygulama Yenile’ seçeneğini kapatırsanız gereksiz pil kullanımını önlemiş olursunuz.

Kurulum sonrası bizi karşılayan 3D tasarım ve ‘Paralaks’ efekti (ıraklık açısı) sizin de başınızı döndürdüyse, ‘Erişilebilirlik’ kısmından ‘Hareketi Azalt’ düğmesini açarak gözlerinizi rahatlatabilirsiniz. ‘Paralaks’ deneyimini yaşamak için cihazınızı aşağı yukarı, sağa sola oynatın; ekran sizinle birlikte hareket edecektir! Hareketli ve Hareketsiz olmak üzere yeni duvar kağıtlarıyla ekranınızı süsleyebilirsiniz.

Yeni ‘Zil Sesleri’nin yanı sıra gömülü olarak Vimeo ve Flickr uygulamaları da gelmiş.

‘Kilit Ekran’ ekranın neresinden tutup çekerseniz açılıyor. Bu iPad’ler için değil ama iPhone’u parolasız kullananlar için sorun yaratabilir.

Yine ‘Kilit Ekran’da ‘Player’a direkt müdahale edilebilmesi hoş olmuş. Daha önce menü tuşuna iki kere basıp ulaşabiliyorduk.

Sistem artık uygulamaları otomatik olarak güncelleyecek, eğer güncellemeleri manuel olarak yapmak istiyorsanız; ‘Ayarlar-iTunes ve App Store-Güncellemeler-Kapat’ şeklinde ayarlayabilirsiniz, böylelikle istediğiniz uygulamaları yine eskisi gibi güncelleyebileceksiniz.

iOS 7’nin en güzel kısmı; silinmeyen ‘Gazetelik’ uygulmasının klasöre saklanabilmesi ve klasör içerisinde istediğimiz kadar sayfa açabilmemiz. Mesela Appz adını verdiğim klasörün ilk sekmesinde işime yarayanları, ikinci sekmesinde ise işime yaramayan Apple uygulamalarını gizleyebiliyorum.

‘Anımsatıcılar’da renkler tam anlamıyla Regl takvimini anımsatıyor. Ayrıca uygulamayı dört parmak kapatırken ya şeffaflığı dolayısıyla ya da bir bug olarak arkadaki klasörü görebiliyorsunuz.

‘Takvim’in renkleri çok hoş, yuvarlak hatlar ve kırmızı göz alıcı.

iOS 6’da metin seçmek ve kopyalamak konusunda zorluk çekiyordum. Bu hatanın farkına varıp seçimi daha kolay algılayan, gerçekten seçmek istediğin metni seçen bir yapılandırma sağlanmış.

Ana klavye’ye daha önceki sürümde keşke olsaydı dediğim noktalama işaretleri eklenmiş. Nokta ve virgül normal, soru işareti ve ünlem caps tuşuyla, apostrof ve tırnak işareti de tuşa basılı tutunca üstte çıkıyor. Ayrıca bir de TL işareti eklenmiş.

‘Safari’ de Chrome gibi adres kısmıyla arama motoru kısmını birleştirerek daha kullanışlı hale getirmiş. ‘Yer İmleri’ kısmına ‘Favoriler’ eklenmiş, her sekme açışınızda favorilerinizi ekranda görebilirsiniz. Ayrıca yeni klasör de ekleyebiliyorsunuz. ‘Paylaşımlar’ kısmı Twitter hesabınızla senkron olup takip ettiğiniz kişilerin yalnızca linkli tweetlerini sizlere sunuyor. Böylelikle bağlantıyı Safari üzerinden kolaylıkla açabiliyor ve arka arkaya takip ettiğiniz kişilerin gönderilerini inceleyebiliyorsunuz.

‘Multitasking’ olayı ise bence en işlevsel kısmı olmuş iOS 7’nin. Uygulamaların önizlemesi, uygulama içerisinden de ulaşılabilirliği, aynı anda üç uygulama kapatma kolaylığı takdir edilecek cinsten. ‘Denetim Merkezi’ne de yine aynı şekilde hem kilit ekrandan hem uygulama içerisinden ulaşabilirsiniz.

‘Notlar’da da beyaz renk hakim. 6’daki çizgili defter formu yerine word formu tercih edilmiş. Fonu çok beğendiğimi söyleyebilirim. ‘Hesaplar’ bölümünden tüm notlara ulaşılabiliyor. Gmail, iPad ve iCloud hesaplarınıza notlarınızı aktarabilirsiniz. Daha önce font seçebiliyorken, 7’de sabit font tercih edilmiş.

‘Spotlight Araması’na istediğiniz her ekrandan ulaşabilirsiniz. Parmağınızı ekrana dokundurun ve aşağıya çekin, siyah klavyesiyle aradığınızı bulmaya hazır bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Üstelik silinen mesajları gösterme takıntısından da kurtulmuş :)

‘Facebook’ ve ‘Twitter’ uygulaması o kadar güzel görünüyor ki, hemen adapte olmuşlar.

‘Bildirim Merkezi’ siyah arkaplanı ve sade tasarımıyla adeta yeni bir uygulama gibi. ‘Hava Durumu’, ‘Takvim’, ‘Uygulama Bildirim ve Güncellemeleri’, ‘Cevapsız Arama’ raporlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

‘App Store’ konumunuzu belirleyip size yakın bölgelerdeki uygulamaları öneriyor.

‘Kamera’ya ‘Kare’ çekim eklenmiş fakat ‘Video – Fotoğraf – Kare’ yazan kısımda ‘Fotoğraf’ yazısını ekrana sığdıramamışlar, ‘fotoğra’ olarak kalmış.

‘Fotoğraflar’ uygulamasına ‘Filtre’ eklentisi gelmiş. Ayrıca ‘Yıllar, Koleksiyonlar, Anlar’ şeklinde tarihsel bir sıralama yapılmış. Fotoğrafların tarihini görebilmemiz açısından yararlı bir yenilik olduğunu düşünüyorum.

Son kullanıcının kişiselleştirme merakını gidermek ve Apple’ın tekelci işletim sistemi vitrininin camlarını kıran Jailbreak’i bir nebze olsun engellemek adına, iOS 7 kendinden Jailbreak’li olarak tasarlanmış gibi duruyor. Her şeye ve hatta o ikonlara rağmen tertemiz bir iş çıkarılmış. Yama sürümlerle daha da stabil ve ergonomik bir hale geleceğinden hiç şüphem yok.

Benim ilk izlenimlerim bunlar, keşfedilecek daha çok şey vardır elbette. Halen iOS 7’ye geçmediyseniz, sizi bu deneyimi yaşamaya davet ediyorum, pişman olmayacaksınız.

Keyifli deneyimler dilerim.

@didemmazlum

15 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
15 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet Avincan
10 yıl önce

Güzel bir yazı ve harika bir anlatım olmuş. Hiç beta sürüm kullanmadan, bu kadar kısa zamanda bu kadar keşfe şapka çıkardım. Özellikle takvim anlatımına bayıldım :) Dock konusuna da katılıyorum. Öyle çok küçük detay var ki insan kendini kaybedebiliyor. Ellerine sağlık.

yildirim
yildirim
10 yıl önce

valla bircogu zaten senelerdir androidde..ordan burdan alinma ios bu kadar olur.

refik ersoy
10 yıl önce

evet, ikonlar berbat ötesi bir zevksizlik abidesi. hele o safarinin dışı beyaz ikonu yok mu, tam bir rezalet! işlevsellik konusu ayrı, ikon zevksizliği ayrı tabi. ikon görselliği alışmayla atlatılacak bir durum değil maalesef.

Onur Çalışkan
Onur Çalışkan
10 yıl önce

Şaka gibisiniz ya android yokken iOS vardı siz halen çalıntı diyorsunuz!

Ali Kaplan
Ali Kaplan
10 yıl önce

Zevk sözkonusuyken iyi kötü nasıl denilebilir? Ben çok beğendim. Beğenmediyseniz kötü demek doğru değil. Çok daha şık görünüyor bence. Yazı da güzelce özetlemiş özellikleri. Yanlış yönlendirmeyelim insanları. Isteyen kursun istemeyen eskisine devam etsin.

ebru
ebru
10 yıl önce

Ali beye katılıyorum. ben çok sevdim ios 7yi. önce çok karışık geldi ama titizlikle çalışıldığı belli. her şey birbiriyle öyle uyumlu ki, zevkle kullanmaya başladım

ibrahim
ibrahim
10 yıl önce

Kamera uygulamasındaki “Fotoğraf” yazısının dışarı taşması beta 1 dede vardı. Final sürümde de olması ilginç.

Mehmet Avincan
10 yıl önce
Reply to  ibrahim

Sadece o olsa keşke. Pek çok teknik hata var. Ancak henüz çok yeni. Biraz zaman tanıyalım derim. Bir süre kullandıktan sonra göz de alışacak. İlk güncellemeler ile de pek çok hata giderilir diye düşünüyorum.

Mustafa Çemberci
Mustafa Çemberci
10 yıl önce

iOS 7 yi büyük bir hevesle yüklememin ardından, ilk açıldığındaki heyecanım yeni dock, ikonlar ve klasörler ile tanışmam birlikte büyük bir hayal kırıklığına dönüştü. Sabırla menülere programlara giriyor not.center cont.center da neler var neler yok diye inceleyerek kendimi iOS 7 de kalmaya ikna etmeye çabalıyordum. Kullanım kolaylığı adına eklenen pek çok detay gözümden kaçmadı, ancak o klasörler yok mu, yeni şeklinden dolayı hem görüntü kirliliği, hem de ekrana daha az ikon sığması (iPhone4) nedeniyle kullanışlılığı da zayıflamış o klasörleri görmemek için içlerini boşaltsam mı diye de düşündüğüm o klasörler….

Mobil işletim sistemleri içerisinde benim gözümde bir efsane olan, Android, Windows ve diğerlerini kendisine rakip olarak bile görmedğim güzelim iOS maalesef yedinci versiyonunda izlediği tasarım politikası gereği saydığım diğer sistemlerden bile bana göre zevksiz bir hale geldi.

Ve sonunda dayanamayıp, Apple hala 6.1.3 versiyonunu yüklemeye izin veriyorken, eve dönüş yolunu tuttum.

Home sweet home…

Yekta Fırtına
10 yıl önce

İlk betadan beri iOS 7 kullanmaktayım ilk başlarda yadırgansa da emin olun iOS 7’den iOS 6’ya geçtiğinizde 7’nin daha iyi olduğunu anlıyorsunuz. Şahsen iPad’imde iOS 6 iPhone’umda ise iOS7 kullanıyordum betalar boyunca sabırlıkla bekledim final sürümünü iPad’ime de iOS 7 yüklemek için.

Yalnız haklı olunan bir nokta varki iPhone 4’ü olan kişi iOS 7 yüklemesin iPhone 4, iPad 2, iPhone 5 ve iPad Mini’de bizzat test etme kullanma şansım oldu halada kullanmaktayım en sıkıntılısı iPhone 4.

Mustafa Çemberci
Mustafa Çemberci
10 yıl önce

iOS 7 de geçirdiğim sınırlı zaman içerisinde bir diğer ilginç tecrübemde Voice Control test ediyorken yaşadım. Cihazım iPhone4 olduğundan sanırım söylediğim şeyi yanlış anlayıp kayınpederi aradı ama çağrıyı sonlandır butonu ekrana o kadar geç geldi ki ben kapattıktan sonra kayınpeder geri aradı hayırdır Mustafa diye :)

TenZen
TenZen
10 yıl önce

İos şuan anki ios 7 tasarımını kulansaydı ve ios 6 tasarımı ios 7 olarak lanse edilseydi yer yerinden oynardı. Bakım daha kötü bir tasarımdan daha iyi bir tasarıma geçilmemiş daha kötü ve kalitesis bir tasarıma geçilmiş. İşlevsellik ise rakamlar ve testler ile ölçülebilir. Kendime bundan sonra muhafazakar Apple’cı olarak yazıyorum madurum da madurum.

Asyaturkpatent
10 yıl önce

ios 7 ya da bundan önceki sürümlerinde kullanıcıları memnun etmekte ki apple ın üzerinde çalışması gereken en önemli sorun henüz aşılmadı. Yani arama motorunda kullanıcı apple kullanımı hakkında yardım için arama yaptığında windows ta ki gibi zengin materyale forum a vb paylaşımlara ulaşamıyor apple yardım ise çok yetersiz kalıyor.
örneğin: favoriler sekmesinde ki favoriller nasıl eklenir diye bir soruya yardım windows için bulunabilirken apple da mümkün olmuyor bu örnekler uzatılabilir.
Tam 7 sürümdür atlatılamayan temel sorun budur.

İsmail GENÇ
İsmail GENÇ
10 yıl önce

ios 7.0 güncelledikten sonra telefonum daha seri oldu..daha afilli oldu :) sadece şunu anlamıyorum..android gibi,samsungtan çakma diyenler nasıl bunu diyorlar? özgünlük,işlevsellik ve soft renkler zaten rakipsiz olan apple markasını daha da rakipsiz yaptı.Ancak her güzelliğin de kusurları var elbet..mesela şarj konusunda sıkıntı yaşıyorum..daha önce çok kısa sürede şarj olan telefonum yeni sürümden sonra şarj olma görevini daha geç vakitte tamamlıyor.Ses konusunda ciddi bir sıkıntı yaşıyorum mesela..Ses olayına çare bulunsa iyi olur..Eskiden kulaklıla bangır bangır dinlediğim müzikler şimdi sanat müziği kıvamında :) en yüksek ses;kısık ses modunda gibi..Safariye de ısınamadım nedendir bilinmez..Bunlar şikayetlerim ve program için düşündüklerim..Saygılar…

özgür
özgür
10 yıl önce

Zamanında android, ios u kopyalayarak bu işe girmişti ama ne yazıkki şimdi ios android i kopyalayarak güzelim sistemi rezil etti…bu kadar oynanmamalıydı.

Son Yazılar