Vektörel bir ikonlaşma; iOS 7!

image

Dün ben de çoğu Apple kullanıcısı gibi zor da olsa iOS 7’yi indirip iPad’ime kurdum. İlk izlenimimi de Mehmet ve Azim’le paylaştım; ikonlar berbat! Görsel algımız, alışkın olduğumuz dışında bir şeyle karşılaştığı zaman acımasız tepkiler verebiliyor. Bunun en güzel örneğini; artık hatırlamadığımız Facebook’un ilk tasarımından günümüzde kullandığımız son tasarımına geçiş sürecinde de yaşamıştık. Gerçek olan şu ki; alışkın olduğumuz tasarımlar kaybolsa da işlevsellik artıyor, aynen iOS 7’de olduğu gibi. İkonlara burun kıvırma sürecini atlattıktan sonra eminim ki 6’nın esamesi okunmayacak.

Görünümü tanımlayacak olursam, bana göre; vektörel bir ikonlaşma devrimi yapılmış. Gizli obje oyunlarında rastladığımız kaba, mekanik kilit görüntüsünden sıyrılıp daha sade ve yuvarlak hatlı, böylelikle daha dinamik, sadeliği dolayısıyla da daha profesyonel bir görünüme kavuşmuş. Renkli ikonlar ve fosforlu yeşil düğmeler kadınların ilgisini daha da çekecek gibi ;) ‘Kilit Ekran’ın zarafetine doyum olmuyor, ekrana bakakalıyorum.

Dock keşke ios 6’daki gibi kalsaydı, gereğinden fazla büyük ve rahatsız edici. Sanırım ona alışmam zor olacak. Daha şık tasarlanabilirdi. Beyaz renk ve şeffaflık (ikonlar dışında) genele hakim durumda.

Kaba fontlar yerine, nazik, ince bir font tercih edilmiş. Yormuyor ve kaliteli görünüyor.

‘FaceTime ve ‘Mesajlar’a kişi engelleme seçeneği eklenmiş.

‘Ayarlar’ kısmında geçiş yaparken biraz kasılma mevcut, yama sürümlerde iyileştirme gelebilir.

Pil süresinde uzama olmuş, patır patır düşmüyor yüzdeler. Ayrıca ‘Arkaplan’da Uygulama Yenile’ seçeneğini kapatırsanız gereksiz pil kullanımını önlemiş olursunuz.

Kurulum sonrası bizi karşılayan 3D tasarım ve ‘Paralaks’ efekti (ıraklık açısı) sizin de başınızı döndürdüyse, ‘Erişilebilirlik’ kısmından ‘Hareketi Azalt’ düğmesini açarak gözlerinizi rahatlatabilirsiniz. ‘Paralaks’ deneyimini yaşamak için cihazınızı aşağı yukarı, sağa sola oynatın; ekran sizinle birlikte hareket edecektir! Hareketli ve Hareketsiz olmak üzere yeni duvar kağıtlarıyla ekranınızı süsleyebilirsiniz.

Yeni ‘Zil Sesleri’nin yanı sıra gömülü olarak Vimeo ve Flickr uygulamaları da gelmiş.

‘Kilit Ekran’ ekranın neresinden tutup çekerseniz açılıyor. Bu iPad’ler için değil ama iPhone’u parolasız kullananlar için sorun yaratabilir.

Yine ‘Kilit Ekran’da ‘Player’a direkt müdahale edilebilmesi hoş olmuş. Daha önce menü tuşuna iki kere basıp ulaşabiliyorduk.

Sistem artık uygulamaları otomatik olarak güncelleyecek, eğer güncellemeleri manuel olarak yapmak istiyorsanız; ‘Ayarlar-iTunes ve App Store-Güncellemeler-Kapat’ şeklinde ayarlayabilirsiniz, böylelikle istediğiniz uygulamaları yine eskisi gibi güncelleyebileceksiniz.

iOS 7’nin en güzel kısmı; silinmeyen ‘Gazetelik’ uygulmasının klasöre saklanabilmesi ve klasör içerisinde istediğimiz kadar sayfa açabilmemiz. Mesela Appz adını verdiğim klasörün ilk sekmesinde işime yarayanları, ikinci sekmesinde ise işime yaramayan Apple uygulamalarını gizleyebiliyorum.

‘Anımsatıcılar’da renkler tam anlamıyla Regl takvimini anımsatıyor. Ayrıca uygulamayı dört parmak kapatırken ya şeffaflığı dolayısıyla ya da bir bug olarak arkadaki klasörü görebiliyorsunuz.

‘Takvim’in renkleri çok hoş, yuvarlak hatlar ve kırmızı göz alıcı.

iOS 6’da metin seçmek ve kopyalamak konusunda zorluk çekiyordum. Bu hatanın farkına varıp seçimi daha kolay algılayan, gerçekten seçmek istediğin metni seçen bir yapılandırma sağlanmış.

Ana klavye’ye daha önceki sürümde keşke olsaydı dediğim noktalama işaretleri eklenmiş. Nokta ve virgül normal, soru işareti ve ünlem caps tuşuyla, apostrof ve tırnak işareti de tuşa basılı tutunca üstte çıkıyor. Ayrıca bir de TL işareti eklenmiş.

‘Safari’ de Chrome gibi adres kısmıyla arama motoru kısmını birleştirerek daha kullanışlı hale getirmiş. ‘Yer İmleri’ kısmına ‘Favoriler’ eklenmiş, her sekme açışınızda favorilerinizi ekranda görebilirsiniz. Ayrıca yeni klasör de ekleyebiliyorsunuz. ‘Paylaşımlar’ kısmı Twitter hesabınızla senkron olup takip ettiğiniz kişilerin yalnızca linkli tweetlerini sizlere sunuyor. Böylelikle bağlantıyı Safari üzerinden kolaylıkla açabiliyor ve arka arkaya takip ettiğiniz kişilerin gönderilerini inceleyebiliyorsunuz.

‘Multitasking’ olayı ise bence en işlevsel kısmı olmuş iOS 7’nin. Uygulamaların önizlemesi, uygulama içerisinden de ulaşılabilirliği, aynı anda üç uygulama kapatma kolaylığı takdir edilecek cinsten. ‘Denetim Merkezi’ne de yine aynı şekilde hem kilit ekrandan hem uygulama içerisinden ulaşabilirsiniz.

‘Notlar’da da beyaz renk hakim. 6’daki çizgili defter formu yerine word formu tercih edilmiş. Fonu çok beğendiğimi söyleyebilirim. ‘Hesaplar’ bölümünden tüm notlara ulaşılabiliyor. Gmail, iPad ve iCloud hesaplarınıza notlarınızı aktarabilirsiniz. Daha önce font seçebiliyorken, 7’de sabit font tercih edilmiş.

‘Spotlight Araması’na istediğiniz her ekrandan ulaşabilirsiniz. Parmağınızı ekrana dokundurun ve aşağıya çekin, siyah klavyesiyle aradığınızı bulmaya hazır bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Üstelik silinen mesajları gösterme takıntısından da kurtulmuş :)

‘Facebook’ ve ‘Twitter’ uygulaması o kadar güzel görünüyor ki, hemen adapte olmuşlar.

‘Bildirim Merkezi’ siyah arkaplanı ve sade tasarımıyla adeta yeni bir uygulama gibi. ‘Hava Durumu’, ‘Takvim’, ‘Uygulama Bildirim ve Güncellemeleri’, ‘Cevapsız Arama’ raporlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

‘App Store’ konumunuzu belirleyip size yakın bölgelerdeki uygulamaları öneriyor.

‘Kamera’ya ‘Kare’ çekim eklenmiş fakat ‘Video – Fotoğraf – Kare’ yazan kısımda ‘Fotoğraf’ yazısını ekrana sığdıramamışlar, ‘fotoğra’ olarak kalmış.

‘Fotoğraflar’ uygulamasına ‘Filtre’ eklentisi gelmiş. Ayrıca ‘Yıllar, Koleksiyonlar, Anlar’ şeklinde tarihsel bir sıralama yapılmış. Fotoğrafların tarihini görebilmemiz açısından yararlı bir yenilik olduğunu düşünüyorum.

Son kullanıcının kişiselleştirme merakını gidermek ve Apple’ın tekelci işletim sistemi vitrininin camlarını kıran Jailbreak’i bir nebze olsun engellemek adına, iOS 7 kendinden Jailbreak’li olarak tasarlanmış gibi duruyor. Her şeye ve hatta o ikonlara rağmen tertemiz bir iş çıkarılmış. Yama sürümlerle daha da stabil ve ergonomik bir hale geleceğinden hiç şüphem yok.

Benim ilk izlenimlerim bunlar, keşfedilecek daha çok şey vardır elbette. Halen iOS 7’ye geçmediyseniz, sizi bu deneyimi yaşamaya davet ediyorum, pişman olmayacaksınız.

Keyifli deneyimler dilerim.

@didemmazlum

Tagged With: , , , ,