VW iBeetle

-

ibeetle1

Volkswagen, Shanghai Auto Show’da Beetle ailesinin yeni versiyonu iBeetle’ı tanıttı. iBeetle ve iBeetle Convertible olarak iki farklı seçenek ile sunulan araç fuar boyunca (20 – 29 Nisan 2013) ziyaretçilerini bekliyor olacak. 2014 başında satışı başlayacak olan iBeetle, 18″ “Disc” aluminyum alaşım jantları ve iBeetle imzası ile Candy White, Oryx White Mother of Pearl Effect, Black Monochrome, Deep Black Pearl Effect, Platinium Grey ve Reflex Silver renkleri ile geliyor.

Buraya kadar otomobil dergileri gibi başlamış olabiliriz ama buradan sonrası Elma Dergisi’ni takip etme sebebiniz olan Apple ile ilgili.

iBeetle, iPhone için yaratılmış özel bir otomobil. İki ikonik ürünü, iPhone ve Beetle’ı buluşturan araç dikkat ettiyseniz Apple’ın ürünlerinde kullandığı sınırlı renk skalası ile sunuluyor.

db2013au00648_large

Apple’ın Siri Eyes Free özelliği ile donatılan araç, iOS ile bir dock veya kablosuz olarak haberleşiyor. Araç içinde iPhone’u yerleştirebilmek için özel bir dock bulunuyor. VW, araç için özel bir de iOS uygulaması sunuyor. Aslında birkaç uygulama fonksiyonlarını birleştiren uygulama ile araç hakkında bilgi edinmek ve Beetle’a özel birkaç güzelliğe erişmek mümkün oluyor.

Spotify ile kullanıcılar yeni şarkılara ve çalma listelerine online olarak  erişebiliyorlar. Dilerseniz favori müziğinizi arkadaşlarınıza da gönderebiliyorsunuz. Beetle içindeyken Spotify ve iTunes arasında dilediğiniz zaman geçiş yapabiliyorsunuz.

beetle5

Expert işlevi, Beetle’a harici bir kadran daha ekliyor. G-Meter gibi ivme ölçümden yağ ve motorun sıcaklık ölçümlerine, kronometreden pusulaya kadar yeni göstergeleri iPhone ekranınıza taşıyabiliyorsunuz.

Trainer adlı bir fonksiyon ile de sürüş zamanlarının kıyaslanması, mesafe ölçümleri, yakıt ekonomisi değerleri ve iki konum arasındaki farklı rota bilgisi gibi bilgilere erişiliyor. Ayrıca bu fonksiyon Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarla da entegre çalışabiliyor.

Reader işlevi, sosyal ağlardan veya sms ile iletilen mesajlarınızı okuyor.

Postcard işlevi ise Beetle’ın mevcut konumunu şirin bir harita motifi ile arkadaşlarınız ile paylaşıyor.

Photo adlı işlev ile araç içinde çekilen fotoğraflar çeşitli sosyal ağlarda paylaşılabiliyor. Yapılması gereken tek şey özelliği aktifleştirmek, gerisini uygulama kendisi yapıyor.

ibeetle2_verge_super_wide

Milestone adlı bir başka işlev ise telefon araç içi docka bağlı değilken çalışıyor ve kullanıcısını, belirli görevleri tamamlaması halinde sanal kilometretaşı stickerları ile ödüllendiriyor.

Aslında bunlar sadece bir başlangıcın habercisi. Pek çok araç için akıllı telefonlar ile haberleşebilen cihazlar satılıyor. En çok bilineni ise Pioneer’ın AppRadio ürünü.  Elbette bu cihaz sadece telefonunuzdaki veriyi ekrana taşıyor ve kontrolü araç içi ekran ünitesinden yapmanıza imkan tanıyor.

Haberi ilk duyduğumda buna benzer bir şekilde çalışacağını düşünmüştüm ama yanılmışım. Aracı çok sevmeme rağmen iBeetle’a özel bir kontrol ünitesi gelmesini beklediğim halde göğüste VW araçlarında opsiyonel olarak sunulan RNS 310 navigasyon ünitesini gördüğümde biraz hayal kırıklığı yaşadığımı itiraf etmeliyim.

beetle4Siri Eyes Free özelliğinin çok işe yaradığını biliyorum fakat araç ile iletişimi sadece telefon ile yapmak fikrini biraz sıradan buldum. Yeni nesil Golf’lerde bulunan sete benzer, özel yazılıma sahip bir ürün ile çok daha başarılı olabilirdi.

Şimdilik hayallerim bir sonraki bahara kaldı. Çok daha iyi bir entegrasyon olabilirdi ve olsaydı, ne pahasına olursa olsun bu aracı almak için çabalardım! Ülkemizde satılıp satılmayacağı veya fiyat bilgisi bulunmayan araç yine de iyi bir başlangıç sayılır. Günün birinde istediğim gibi bir araç yapacaklar. O zamana kadar sıradan otomobilleri kullanmaya devam etmek zorundayız.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.