Apple bitti mi?

-

Apple-Logo

Birkaç aydır Apple hakkında tuhaf yazılar okuyoruz. Epeydir sessizliğimi korumaya çalışıyorum. Yerli ve yabancı basında Apple’ın gidişatı yönünde garip garip yazılar okumaktan sıkılıp biraz olan biteni sizlere açıklamaya çalışayım dedim.

Apple hisseleri haftasonu itibariyle $400 altına geriledi. Eylül ayında hisselerin $700 gösterdiğini hatırlayacak olursak bu düşüşün yanında roller coaster bile kağnı gibi kalır. Anlaşılan Wall Street ile Apple’ın arası pek iyi değil. Peki neden? Apple gerçekten artık geliştiremiyor mu? Yeni bir şeyler üreten, sektörü lokomotif gibi çeken şirket bitti mi?

Forbes dergisine göre Apple’ın bir “inovasyon problemi” var. Gene Munster’a göre ise Samsung Apple’dan daha daha hızlı buluş çıkartıyor. Ceo.com ise “Apple neden geliştiremiyor?” diye soruyor.

Apple’dan nefret eden bir kitle var. Bu argüman ve haberler eminim kitleyi memnun ediyordur. Ancak işin aslı pek de öyle değil.

Şimdi günümüzde Apple’ın rakiplerine bir bakalım. Sanırım rakip olarak nitelendirebileceğimiz en güçlü şirket Samsung. Son amiral gemisi ise Galaxy S4. S4, akıllı duraklama, havadan algılanan el hareketleri, çift kamera modu,sağlık izleyici, akıllı kaydırma ve fotoğraflara ses ekleyen Sound and Shot adlı bir yenilik ile beraber geliyor.

Elbette S4 çok daha büyük bir ekran, NFC desteği, yüksek çözünürlüklü bir kamera ve iPhone 5’ten daha güçlü bir işlemci barındırıyor. Peki bunlar mı veya bunlardan hangisi Samsung’u daha üretken yapıyor?

İlk bakışta akıllı durdurma ve şu ekrana parmağı yakınlaştırdığınızda girilen etkileşim işe yarar şeylermiş gibi görünse de pek çok kullanıcıya fayda sağlamaktan öte hata yapmasına olanak sağlayacak özellikler olduğuna dair tartışmalar sürüyor. Eminim ki çoğu kullanıcı bu özellikleri belki bir kez kullanıp sonsuza dek kapalı kalacak şekilde kullanmayı sonlandıracaktır. Sizler gibi ben de Twitter ve Facebook’ta olan biteni takip ediyorum. Bu özellikler  istatistiklere göre Siri tanıtıldığında, çıkmadan önce tartışılma oranının %3 ü kadar bile konuşulmamış. Bana kalırsa Samsung bunları kullanıcılar aynı ürün (S3) demesinler diye eklemeyi tercih etti ve kullanılmayacağının bilincinde.

Çift kamera modu. Siz bir fotoğraf çekiyorsunuz, o esnada ön kamera da aktif oluyor ve kadraja bizim FaceTime’daki gibi bir kare yerleştirip sizi de araya sıkıştırıveriyor. Sizce Appstore’da ücretsiz bile olsa böyle bir şeyi telefonumuza yükler miydik?

Sağlık izleyici, akıllı kaydırma, bunlar zaten App Store’da uzun zamandır var olan üçüncü parti uygulamalar değil mi? Nike gibi pek çok şirket şu sağlık izleme, fitness uygulamalarını geliştirmiyorlar mı? Peki ya fotoğrafları ses kaydı ile saklayan uygulama? Size de Vine adlı yeni ve popüler uygulama en azından sürekli video desteği ve paylaşma seçenekleri ile daha kullanılabilir gelmiyor mu? Sizce Vine’ın yerini mi alacak? Hiç sanmıyorum… Ben çocukken çektiğimiz fotoğrafların arkasına tarih atardık. Aklıma o geldi ama o zamanlar tarih atabilen fotoğraf makinası yoktu. Pazarda bu kadar çok ücretsiz uygulama varken nedir bu şimdi?

Kimsenin Apple’ın daha büyük ekranlı bir iPhone yapamayacağına veya cihazlara NFC ekleyecek teknolojiye sahip olmadığına inanacağını sanmıyorum.  Elbette yapabilir. Asıl soru yapmalı mı? Veya ne zaman yapmalı? İnsanların küçücük ellerinde tablet benzeri bir şeyi, yukarıdaki düğmelere basmak için diğer ellerini kullanmak zorunda kaldığını görmüyor musunuz?

Ben bir elinde Bauhaus poşeti varken alt kısmını göbeğine yaslayıp Galaxy note kullanmaya çalışan insanlar gördüm.

Sizi saymıyorum, siz kazana düştünüz ama gün içinde sokakta size NFC’nin ne olduğunu veya nasıl kullanıldığını, neler yapabildiğini anlatacak kaç kişiye rastlayabilirsiniz? Henüz piyasada doğru düzgün altyapı yokken ve her sene cihaz yenilemesi varsa kullanılmayacak bir özelliği cihaza koymanın faydası ne? Kaçımız 3G’li, önünde kamerası olan bir Nokia satın alıp bu özelliklerini kullanamadan sattık? iPhone 3G nin çıktığı zamanı hatırlayın. Ülkemizde 3G bile yoktu ama bundan yıllar önce hepimizin cebinde 3G’li Nokia’lar yok muydu?

Gelelim yeni ve daha güçlü işlemciye. Aklı başında olanlar zaten yukarıda ben bunu “yenilik” diye yazdığımda çoktan gülüp geçtiler. Neden mi? iPhone 5 satışa çıktıktan altı ay sonra tanıtılan bir cihazda günümüz teknolojisi ile ne olacağını zaten bildikleri için. iPhone 5 satışa çıktığında yapılan benchmark testleri ile gezegendeki en hızlı mobil telefon ilan edilmedi mi? Neredeyse tüm testlerde en yakın rakiplerinin yanında farklı bir skora imza atmadı mı? E ne bekliyordunuz ki? Yeni bir cihaz, yeni teknoloji. En basit şekliyle durum bundan ibaret. Şimdi sorumu sorayım.

Cihazı iPhone’dan altı ay sonra satışa sunmak mıdır inovasyon?

Apple bu tür yeni arabirim alternatiflerini mevcut cihazlarında yıllar önce bile sunabilirdi. Sadece sunmamayı tercih etti hepsi bu. Apple sadece tek ve en iyi telefonu sunmayı hedefledi. Kutudan çıktığı anda herkese hitap edebilecek ve kullanıcının indirilebilir uygulamalar ile kişeselleştirebileceği bir cihaz satışa sundu. Artık isteyen fitness uygulaması yüklesin, isteyen iki kamerayla fotoğraf çeken uygulama…

Elbette bu stratejiyle hemfikir olmak zorunda değilsiniz. Apple’ın Samsung gibi yüz farklı model ile her ihtiyaca farklı bir telefon üreterek daha başarılı olacağına inananlar da olabilir. Ancak bunlar S4’e bakıp Apple’ın artık üretkenliğini yitirdiği anlamını çıkartmaya çalıştıklarında birkaç kelam etmeye hakkımız doğuyor sanırım.

İnovasyon dediğimiz şey Google veya Samsung’un şimdilik mevzubahis alanda yapabilecekleri şeyler değil. Bunu yıllardır gözlemliyoruz. Bu şirketler gerçekten çok büyük ve başarılı şirketler. Geçmişlerinde inovasyon yok değil. İnovasyon sadece yeni bir ürün çıkartmak demek değildir. İnovasyon, daha iyi ürünleri, daha iyi tasarımda en kolay kullanım ile sunabilmek ve alanında çığır açıp diğerlerinin takip etmesini sağlayarak yapılır.

Google mühendislerinin, tasarımcılarının veya yöneticilerinin katıldığı bir toplantı veya herhangi bir konferansta bile hep Apple dizüstü bilgisayarlarını görüyoruz. Bu bahsedeceğim şey için güzel bir örnek. Bu durum Apple ürünlerinin daha çok veya daha az inovativ olduğunu göstermiyor. Apple’ı görüyoruz çünkü Apple çok daha iyi ürünler yapıyor. Herhangi bir işi daha iyi göstermenin bile en kolay yolu Apple ürünleri. Reklamlara bakın. Dergiler kurcalayın. Her güzel görünen ofis tasarımında neden masanın üzerinde bir iMac olduğunu düşünün. Pek çok görselde elma sansürlense bile ürünün Apple olduğunu hepimiz biliyoruz…

Samsung ile Apple arasında yıllardır süren davaları sağır sultan bile duydu. Sadece Samsung ile değil bu davalar ama en çok Samsung adını duyduğumuz için yine ondan örnek vereyim dedim. Eh, adı çıkmış dokuza, inmiyor ki sekize. Genellikle davaların, Samsung ürünlerinin Apple’ınkilerin tasarımına benzemesi veya Apple’ın kullanıcı arabirimi tasarımına benzemesi nedeniyle olduğunu da biliyorsunuzdur.

applesamsungnokiaGenellikle bu durumu “Samsun Apple’ı kopyaladı” olarak duysak da işin aslı kopyalama değil. Samsung sadece Apple’ın tasarım anlayışından biraz fazla etkilenmiş ve Apple ürünlerinden esinleniyor diyebiliriz.

Peki şimdi bu inovasyon mu yoksa Apple gerçekten iyi tasarım mı yapıyor?

Apple’ın bu kadar başarılı olmasının altında gayet anlaşılabilir bir iş akışı var. İhtiyaç duyulan fakat sorunlu alanı vizyonu ile doğru tahmin ediyor. Kullanıcının talebinin oluşması için doğru zamanı bekleyip akılalmaz güzel bir tasarıma sahip, harkulade kolay kullanılabilen basit ama güçlü ürününü tanıtıyor. Bu tür ürünleri kullananların genelinin hoşuna gidecek özelliklerle doldurup tasarladığı ürünü duygusal reklamları ile açıkça vurgulayarak milyonlara ulaşıyor.

Her zaman benzersiz ürünler ve benzersiz tasarımlar ile öne çıkıyor. Genellikle sektördeki lider kuruluşların başarısız oldukları alanları seçerek yeni bir pazar yaratıyor. Pazarı görüp balıklama atlayan diğer kuruluşların karşısında oyuna hep 1- 0 önde başlıyor (iPod, iTunes, iPhone, App Store, iPad vb.). Farklı ürün nesilleri ile zamanı geldiğinde orjinal ürünü çeşitlendiriyor ve bu arada orjinal vizyonunu iyileştirip kusursuz hale getiriyor.

iPod, iPhone, iPad veya satışa sunduğu herhangi bir ürün veya hizmetin ardından geçen iki yıl boyunca herkes Apple’ın üretkenliğinden, inovasyonundan bahsedip duruyor. Vizyon için çalıştığı zamanlarda ise tam tersi oluyor ve bu kez herkes Apple’ın bittiğini yazmaya başlıyor. Sonra Apple yine yepyeni bir pazar oluşturan, daha önce görülmemiş bir ürün gamı ile çıkageliyor ki yeniden üretken diye anılıyor. Arkadaşlar. Apple her zaman yeni bir ürün üretmiyor. Dikkatinizi çekerim arada sırada yeni bir pazar oluşturuyor.

Bana katılırsınız veya katılmazsınız bilemem ama Apple’ın ne inovasyon sorunu var ne de üretkenlik. Apple’ın yıllardır ürün döngüsünde olan bir iş akışı bu.

Apple-Tech-LiberalArts.SteveJobs

Apple akıllıca inovasyonunu sürdürüyor. Yepyeni, çok güçlü, dahice tasarlanmış ve ultra kolay kullanımlı ürünleri için çalışıyor. Apple’ın kültürü çok ama çok farklı bir şey ve başka hiç bir şeye benzemiyor. Diğer şirketler bu kültürü anladıkları anda bu konuda inovasyon için çalışıyor olacaklar. Apple para kazanmaktan önce ürünlerini teknoloji ile liberal sanat arasında konumlandırabilmek için çabalarken diğerleri bunu kötü bir şekilde kopyalayıp kolay yoldan para kazanma derdinde. Apple’ın para kazanma şekli bile başlı başına bir tez konusu. Şu anda endüstrinin yaptığı ortalama karın %70 fazlasını tek başına yapabilen başka bir şirket var mı?

Sektörün nabzını tuttuğuna inandığımız yerli veya yabancı basından ne duyarsanız duyun. Kulaklarınızı tıkayın demiyorum. Sadece her duyduğunuza inanmayın.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

13 YORUMLAR

 1. Son zamanlarda Apple’ı bu kadar fazla savunma ihtiyacı duyduğunuza göre bir problem olmadığını düşünmek sağlıklı olmaz. Apple’ın sadece vizyon problemi var. Steve Jobs gibi sınırları olmayan bir insandan sonra bu boşluğa düşmek ve bu kadar kafa karışıklığı yaşamak Apple için normal sayılabilir ama bu süreç biraz daha uzarsa Apple karizmasını kaybedebilir. İnovasyon konusunda ise Apple’ı Samsung ve diğer firmalarla kıyaslarsak Apple’ın inovasyon problemi olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz ama Apple’ı kendisi ile kıyaslarsak inovasyon adı altında yaptıkları şeylerin sadece “iyileştirme”den ibaret olduğunu kabul etmek gerekir.

 2. Apple işletim sistemi yüzünden kaybediyor. Jailbreak ile bu telefonda yapilabilenlerin yüzde 10unu kullanıma acsa bu telefona olan bakış acısı inanılmaz bir oranda değişir. Stabilite en önemlisi ancak stabil olmayacağına karar verdigi bu muazzam özellikleri telefona iyi bir sekilde aktarmaya çalışsaydı Samsung bu konuda yarışamazdi bile.

 3. Görüşlerinize katılıyorum. s4’ün tanıtımını canlı takip ettim. Yenilik diye sunulan şeyler günlük hayata hiç bir kolaylık getiremeyecek, tamamen yazılımsal gereksiz özelliklerden öteye geçemiyor. Yeniliklerin en adam akıllısı gibi duran ekranı dokunmadan kullanmak dahi ne kadar işe yarar? Savunanlar genellikle ellerinin kirli olduğu durumlardan vs. bahsetmiş… Bir telefonun ekonomik ömrü boyunca kaç kere ellerimiz kirliyken telefona ihtiyaç duyuyoruz? Ya da biri kirli de telefonu tuttuğumuz el temiz mi? Hepsini geçtim kirli el ile telefonu tutup ardından silince telefondan ne eksiliyor? Demek istediğim hiç biri en azından bir Siri kadar bile değil.

  Aslında tüm bunlar Apple’ı iPhone’dan ibaret sananlar ve kağıt üzeri özellikleri kullanıcı deneyimi üzerinde tutanlar yüzünden kaynaklanıyor. Hayatı boyunca belli bir dönem Mac kullanmış kaç bilgisayar kullanıcısı Mac’ten vazgeçebilmiştir?

  Benzer bir durum iOS’ta da oluşmaya başladı. Fakat 6 versiyondur iOS’un görsellik olarak değişmemesi kullanıcılarını biraz sıkıyor gibi. Ben hayatımın (cep telefonu konusunda) en büyük pişmanlıklarını bu sıkılma dönemlerinde yaşadım. Uzun uzadıya yazmak istemiyorum öncesini ama en son sıkılmam (ve pişmanlığım), iOS’tan sıkılıp iPhone 4’ümü eşime verip Samsung Google Nexus’a geçtiğim gündür.

  Apple bugüne kadar devrim niteliğinde ürünler çıkarttı. iPod çıktığında iPod benzeri bir MP3 çalar var mıydı? Ya da ilk iPhone’a kadar Samsung’ların tasarımları neye benziyordu? Peki ya tabletler? İlk iPad’den önce tablet diye bir kavram hayatımıza girmiş miydi? Steve Jobs değil mi yüzümüze gerçeği vurup netbooklar asla pratik olamazlar diyen? MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, iMac ya da Mac Pro’larla ilgili birşey demek dahi istemiyorum, hala hiç bir marka bunlara rakip olamaz, en azından OS X nedeniyle…

  Pekiyi son zamanda nedir Apple’da eksik olan? İlk paragrafta dediğim gibi hata Apple = iPhone gözü ile bakanların eline bir koz vermek: iPhone 5. iPhone 5 bana kalırsa büyük yanlışlarla geldi. Yamulması, kenarlarının soyulması gibi hataların yanında (bunların hepsinin örneği forumlarda ve youtube’da dolu), ekranının büyümesine rağmen dış görünüş olarak neredeyse iPhone 4/4S ile aynı oluşu çoğu insanın algısını olumsuz yönde etkiledi.

  Ben yine görüşümü tekrarlıyorum, Apple’ı gerçekten tanıyan insanlar Apple’ın sonunun gelmediğinin gayet farkındalar. Hızlı ilerlemenin duraksadığı da bir gerçek. Bir skala düşünün, bunun bir ucunda 1973’te icat edilmiş cep telefonu var, diğer ucunda 1948’te icat olmuş bilgisayar. Apple devrimsel icatlar ile bu iki ucun ortasını doldurdu. Bu aralıkta devrim niteliğinde icat edilecek başka birşey kaldı mı bilmiyorum (yok dersem, yarın bir gün bişey çıkar komik duruma düşerim) .Belki önümüzdeki dönemlerde pil konusunda yapılacak devrimsel gelişmeler ile yine hızlı bir sıçrama bekliyorum Apple’dan, aşağı yukarı hepimiz bu konuda belirli patentler aldığını biliyoruz.

 4. Apple konusunda deneyimimi şöyle açıklayarak başlayayım; iPhone 3G’den iPhone5 çıkana kadar tüm telefonlarını kullanmış, iPad3 sahibi ve Macbook Pro sahibi ve teknoloji ile alakalı bir mesleği olan bir kullanıcıyım.

  – Güvenlik, tasarım, kullanım kolaylığı, Opsiyonel Esneklik (Jailbreak), Kaliteli Uygulamalar ve fazlası bu telefonun büyük artıları..

  Ancak ben kendi adıma, telefonla yaşayan biri olarak artık, sizin gerek görmediğiniz tüm yeniliklerin gelmemesi yüzünden iOS’tan sıkıldım.. Küçük ekran boyutundan sıkıldım.. Türkçe desteğinin en son gelmesinden dünyada en pahalı burada satılmasından vs vs çok sıkıldım.. iPad3 alalı 6 ay olmamışken 5 dakikada alelacele iPad4’ü tanıtan apple en büyük stratejik hatalarından birini yapmıştır. Eğer iPad3 ısındığı için değiştirdiyseniz bu cihazı alanların suçu ne? Neden bir açıklama yapılmadan iphone lansmanında ipad’i araya sıkıştırdınız ?

  Uzun lafın kısası fanboyluk yapmaya gerek yok. Mac mükemmel bir işletim sistemi ve cihaz sunduğu için mac kullanıyorum. iPad ve iOS uygulama çeşitliliği, güvenlik ve kolay kullanım sunduğu için yıllardır kullanıyorum. Ancak 2 cm boyunu uzatıp 4S’in üzerine hiçbir yeni teknoloji koymayan, örneğin kamerasını 1 megapiksel bile arttırmayan apple’ı savunan bu tarz yazılar, benim gibi yeniliğe açık, neye ihtiyacı olduğunu firmaların kaprislerine göre belirlemeyen kullanıcılarını samsung’a kaptırmasına engel olamayacaktır.

  Daha büyük ekran boyutu ve yeni teknolojik özelliklerle çıkacak bir iPhone 6 (modifiye kasalı bir 5S filan değil) ile Elmaya dönebilirim. Çünkü ben firmalara 2bin lira para verip onların pazarlamasını yapmaya çalışmam. Bana uygun teknolojiyi kim sunuyorsa o cihazı alır kullanırım..

  saygılar..

  • Ben yazmaya uğraşmayayım @hayal’in yazısı +1. tamamen katılıyorum.
   Nasıl appledan nefret edenler abuk subuk her şeye kulp takıyorlarsa sizin gibi appleseverler de rakiplere aynı muameleyi yapıp apple’ın kusurlarını görmezden geliyor ya da önemsemiyorsunuz Oysa mükemmele ulaşmak için eleştirmek, daha fazlasını beklemek ve talep etmekten geçer. ipad konusunda yaptığı tonla hataya rağmen henüz rakipsiz ancak telefon konusunda çoktan geri kaldı apple. Çok basit gelebilir ama Steve’sizliğe bağlıyorum bu durumu.

  • @hayal:

   Yorumlarınızın çoğuna katılıyorum. iPhone 4 kullanırken ben de sıkıldığım için Nexus’a geçtim ama yaşadığım çok büyük bir hayal kırıklığı oldu. Bu nedenle de şu anda küçük ekrana da razıyım değişmeyen bir çok özelliğe de. Ağustos Ayı’nı bekliyorum, o tarihe kadar ABD’de olacağım. Ağustos 15’te yeni model çıkmasa bile iPhone5 alıp döneceğim sırf bu nedenle. Şu an Apple forumlarımda dikkatimi çeken iki büyük kitle var. Birincisi sizin gibi (haklı olarak) iPhone’dan sıkılıp arayış içinde olanlar -ki bu grubu en çok Samsung ve HTC çekiyor. İkinci grup ise benim gibi Samsung’dan ağzı yanıp tekrar iOS’a geçmeye çalışanlar.

   Size bu mesajı da yazmamdaki kasıt bu. Sizin de dediğiniz gibi fanboyluğa gerek yok. Hepimiz dünya para verip satın alarak kullanıyoruz bu cihazları. Ben de yeter dedim 1 sene önce fakat ne yazık ki çok pişmanım şu anda.

   Son olarak temennilerinize katılıyorum. Aslında iPhone kanadında Apple’ın yapması gereken şey belli. 2 seferdir tekrarladığı geleneği kıracak ve bu yaz (ya da sonbaharda) daha farklı dizayn ve daha büyük ekran boyutu ile iPhone6’yı sürecek piyasaya. Ekran boyutunu beğenenler için ise uzun zamandır dillerde dolanan “ucuz iPhone” gelecek renkli kapakları ile. Bir yandan da iOS7 radikal değişiklikler ile çıkacak. Tüm bunlar gerçek olursa işte o zaman yeniden şahlanışa geçebilir, (haklı olarak) sizin gibi düşünenleri de tatmin eder diye düşünüyorum.

   • Yorumlarınız için teşekkürler..
    Şu anda 979 liraya aldığım S3 ile oldukça mutluyum. ADWLauncher adındaki şahane arayüz ile büyük ekran keyfini sürüyorum ve Android’e geçerken yaşadığım tedirginliğin gereksiz olduğunu görüyorum. iOS ta yapıp burada yapamadığım neredeyse hiçbir şey yok ve en önemlisi benim için yeni bir sürü şeyi keşfediyorum.. Bunu yaparken de 1200 lira tasarruf yaptım.. Daha ne olsun acaba?

    İddia ediyorum; iPhone’u, fiyatı ve yarattığı (ezik) zengin statüsü yüzünden tercih edenler dışındaki bilinçli kullanıcılar eninde sonunda bu sistemden sıkılacaktır. O yüzden bu işin mucidi Apple’n 5s filan gibi saçmalıklara girmeden yukarıdaki yorumlar gibi farklılıklarla iPhone 6 yı piyasaya sürmesini bekliyorum.

    saygılar..

 5. Dünyanın en iyi işletim sistemi OSX’tir , bunun tartışacak bir tarafı yok. Burada tartışılan telefon, alışıla gelen Apple kültürünün dışındaki gelişmeler yoğun eleştiri almaktadır. Beklentileri yüksek tutarsanız, talepte yüksek olacaktır, bu bir süreçtir zamanla oturacaktır. Ben diğer firmalarında başarıya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Onlarında başarıları ürünlerin bizlere kolay ulaşmasını sağlar. Meydan Apple’a kalırsa çok paralar dökeceğiz bu ortada. İyi olan kazansın.

 6. Apple ile ilgili bir blog ama yine de tarafsız bir şekilde eleştiri yapılması daha uygun olurmuş. samsung´un yeni özelliklerini hiç bir şeymiş gibi yazıp hata dolu siri ile karşılaştırmak çok saçma bir kere. Kamera açısından da biz yükler miydik? demişsiniz. Bir şeyleri eleştirirken gerçekçi yaklaşmak daha mantıklı bence. Bırakın apple kendi ürünleriyle yarışın içinden sıyrılsın gerçekçi olmayan sözlerle o teknolojinin bir işe yaramadığını anlatmak çok gülünç.

 7. Apple eleştiri artışının yüzlerce nedeni var. Ama yazıda ki Applenin döngüsünden bahs ediliyor. Apple tarihini bilen bu döngüyüde bilir. Telaşa gerek yok sadece bir sonraki baharın gelişini bekleyin. Amaaaa sitivvvv öldü bahar gelirmi belli olmaz. Sitivvvv bir söyleişinde appleden kovulduğu zamanlarda kendi yerisine gelen insanların tek derdinin koltuk kavgası olduğundan bahs etmişti. Dilerim geride kalanlar koltuk derdinde olmazlar.

 8. hayatımda okuduğum en taraflı yazı olmuş. hele ki siri’nin övülüp samsung’un çözümlerinin kullanışsız olduğu kısımlarda kahkahalarımı tutamadım. ben sırasıyla iphone 3g, iphone 4 ve son 5 aydır galaxy note 2 kullanan biri olarak iphone 5 lansmanında beni heyecanlandıracak hiçbir yenilik bulamadım. bu yüzden de satın alırken elim iphone 5’e değil note 2’ye gitti. açıkçası şu an s-pen i günlük hayatımda çok daha aktif kullanıyorum. eşimde de iphone 4s var ve siri aktif değil. iphone artık reklamlarında yetersiz teknolojilerini kendi kendine pohpohlayan (siri, maps vs…) reklamlarında sürekli “unique design” falan gibi kalıplaşmış kelimeleri kullanan bir firma halini aldı gözümde.

 9. HDMI gibi kıytırık bir monitör çıkışını bile 8 sene sonra cihazlarına yerleştirirsen olacağı bu. Buna benzer çok kayıplar mesela SD kart okuyucuları,bunlar 8 senedir en dandik PC lerde bile vardı.Apple 3,4 senedir bunları uygulamaya başladı. iphone 5’e gelelim ne özellik var hiç, Galaxy inceledim azım açık kaldı imrendim.Tamam biz Apple fanatikleri olarak her çıkana deli gibi saldırırız ama nereye kadar.Yeni müşteri lazım bu kafayla biraz zor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.