Apple Hisseleri Düştü… Peki Neden?

-

Adsız

Apple, Dünya’nın en değerleri şirketlerinden biri ama bir anda borsadaki değeri düşmeye başladı, peki neden?

İlk önce Steve Jobs zamanındaki Apple ile Tim Cook’un dönemini karşılaştıralım.

Apple’ı en değerli şirket haline getiren kişi Steve Jobs’dı. Jobs çıkartacağı ürünleri maliyet açısından düşünmezdi, hep ürün odaklı düşünürdü. Cook ise şirketi Steve’den teslim alıp, yükseklere taşımaya çalışıyor. Bunu yaparken de şirketin ilk dönemlerinden beri uyduğu kuralları değiştiriyor.

Kuralların değiştiğini iPad mini ve iPhone 5 bize gösterdi. Cihazlar bazı kullanıcılar tarafından çok sevildi, ürüne erken ulaşmak için Apple Store’lar önünde uzun kuyruklar oluştu. Bir kısım ise de cihazlara tepki gösterdi, şirketin hep koruduğu çizgiden çıktığını düşündüler. Ben de bu grubun içinden sayılırım. Apple’ı başka şirketlere değişmem ama kalitesinden de ödün vermesini istemem. iPad mini’yi lansman da gördüğümde buruk bir sevinç yaşadım. Buruk olmasının nedeni Apple’ın diğer şirketlere rakip olmasıydı.

Önceden diğer şirketler Apple’a rakip gözüyle bakardı. Apple iPhone’una özellik mi kattı, onlarda hemen kendi cihazlarına eklerdi ama o günden sonra Apple iPad mini’yle onları takip etmeye başladı. Apple diğer şirketleri kendi ile aynı değerde tuttuğunu göz göre göre itiraf etti.

iPhone 5 konusuna da gelirsek… Bende iPhone 5 almak için uzun çabalar sergileyenlerdenim. Beş aydır da kullanıyorum. Cihazın hafifliğine ve hızına bir şey diyemem ama bazı beğenmediğim özellikleri de var. Hafif, tamam. Ama bunun dezavantajını yine biz çekiyoruz. Cihaz çok narin. Geçen günlerde cihazı yere düşürdüm, alt kısmı hemen ezildi. iPhone 4 ya da 4S kullanıcılarından bu kadar çabuk deformasyon şikayeti alamazsınız. Özellik bakımından gözüme yetersiz gözüküyor. Diğer firmaların modellerine göre geri kalmış.

Şimdi yerli ve yabancı Apple haber blogların da yeni yeni iPhone için alınan patentleri görüyoruz. Apple iPhone 5’i ara model gibi gördü, kullanıcıların uzatılmış ekran hakkındaki düşüncelerini almak için birkaç özellik ile piyasaya sürdü. Asıl önemli özellikler 5S ve 6 da karşımıza çıkacak. Bu olayda Apple’ın hisselerindeki düşüşün nedenlerinden. Çoğu kullanıcı iPhone 5’ini satıp Note 2, Galaxy S3 gibi cihazları kullanmaya başladı.

Gelelim Apple’ın gecikmiş OS X 10.9 tanıtımına ve beklentileri karşılamayan iOS 6’ya…

Geçen sene bu zamanlarda OS X 10.8’in tanıtım videoları bloglarda dolanmaya başlamıştı ama bu sene gecikti. Bunun nedenini Tim Cook’un şirket içinde gerçekleştirdi değişimlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Kıdemli çalışanlarının bir kısmını özür dilemediği için şirketten kovdu, bir kısmının da görev yerlerini değiştirdi. Apple’ın ürün ve yazılım alanındaki sessizliği kullanıcıların Apple’a dikkatli yaklaşmasına yol açtı.

iOS 6 ise kullanıcıların tabiri ile tam bir fiyasko… iOS 5’den sonra özellikler çok yetersiz kaldı. Altı senedir kullanılan tasarım kullanıcıların sıkılmasına ve Android işletim sistemli akıllı telefonlara geçmelerine neden oldu. iOS 7’de Apple’ın kaybolan prestijinin yeniden doğuşunu göreceğimize inanıyorum. İnternette bir çok konsept video dönüyor. Bu videolar iOS 7 özellik tahmininden daha çok kullanıcıların isteklerini ön plana çıkartıyor. Apple bu istekleri göz ardı edip kullanıcı kaybetmeyi göze alması zordur…

Benim düşüncelerim bu kadar… Apple şirket içi durumlardan dolayı sıkıntılı dönemler geçiriyor, Tim Cook’un alışması zor olacak.

Steve Jobs dönemindeki şirket olması umuduyla…

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

Önceki İçerikYahoo Hava Durumu
Sonraki İçerikApple bitti mi?

3 YORUMLAR

 1. Apple hiç bi markanın sahip olamayacağı fanatik bir kitleye sahip. Yazıyı okuyunca aklıma bu konu geldi. Sanki şirket taraftarlar ve müşteriler arasında tercih yapmak durumunda kalıyor.
  iPad mini’ye karşı çıkan çoğu kişinin sebebi zamanında Steve Baba’nın iPad miniyi gereksiz görmesidir herhalde. Aynı şekilde telefonu tek elle kullanım konusunda tutarlı davranmak için iPhone 5’in genişlemeyip boyunun uzamasını destekleyenler de çoğunluktadır. Ben de şahsen büyük telefon sevmiyorum iPhone 5’in boyunu ideal buluyorum ve esas büyürse Samsung’lara benzerse çok bozulurum. Biz fanatik kitle oluyoruz:)
  Diğer yanda da normal müşteriler var. iPhone’u moda diye almış birkaç sene önce, Apple’ın felsefesinden tarihinden haberi yok. Onları Samsung’un Apple’dan çalmış olması falan gibi bizim önemsediğimiz konular ilgilendirmiyo. Yıllardır aynı menüden sıkıp değişiklik olsun diye başka markaya rahatlıkla geçebiliyolar. iPhone’un ekranının büyümemesini eleştiriyorlar. Hisseler de bu yüzden düşüyodur.
  Bence zaten sorun iPhone 5 değil iOS 6’ydı. iPhone 6 çıkmaz, 5S çıkar, ucuz iPhone da olacak gibi görünüyor. Jony iOS 7’yi canavar gibi yapar, toparlar yola devam ederiz:)

 2. OSX dolayısıyla İOS’un sağlamlığı Apple’i rehavete sürükledi, Apple avcıydı fakat ayağına sıktı. Pro aktif olamadılar, ışık hızıyla yerini doldurdular, sonuçta diğer firmalarda armut toplamıyor. Sıkı bir Apple kullanıcısıyım fakat tapınmıyorum, yani bir Hackintosh hazırlayıp gururlanabilirim. Yakın zamanda, bilgisayar yazılımında da Apple’dan daha başaralı olmasa bile, sağlam yazılımların hazırlandığını biliyorum. Apple ürettikleriyle fantazi yaparken, yazılım sektörü daha da kızışacak. Aslında firmayı frenleyen, Steve Jops’tu bakmayın siz rahmetli olduğu için göze görünmüyor. Ürün konusunda Steve Jops inanılmaz tutucu ve kibirliydi. Apple’i uçuran OSX ve IOS’tu bir süre sonra olağan seyre düşeceğini düşünüyorum. Ve farklı, hiç beklemediğimiz alanlara da, gireceğini düşünüyorum.

 3. “Altı senedir kullanılan tasarım kullanıcıların sıkılmasına” bu kısım hariç yazınıza genel olarak katılıyorum. 6 senedir değişmemesi bence Steve’in nasıl harika bir sistem kurmasından geliyor. Ben iOS daki ana kolonları değiştirmemesini istiyorum. bence Android’den en büyük farkı. 1 yaşındaki çocuk tek kelime konuşamazken ekran kilidini açıp istediği oyunu açabiliyorsa:) bu gerçekten sıkıcı değildir,ergonominin babasıdır.

  iOS 7 ile güzel rütuşlar yapılmalı, mesala enfazla 2 adımda 3g,wifi, gibi şarj tüketimini arttıran özellikleri kapatabilme gibi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.