Apple Hisseleri Düştü… Peki Neden?

Adsız

Apple, Dünya’nın en değerleri şirketlerinden biri ama bir anda borsadaki değeri düşmeye başladı, peki neden?

İlk önce Steve Jobs zamanındaki Apple ile Tim Cook’un dönemini karşılaştıralım.

Apple’ı en değerli şirket haline getiren kişi Steve Jobs’dı. Jobs çıkartacağı ürünleri maliyet açısından düşünmezdi, hep ürün odaklı düşünürdü. Cook ise şirketi Steve’den teslim alıp, yükseklere taşımaya çalışıyor. Bunu yaparken de şirketin ilk dönemlerinden beri uyduğu kuralları değiştiriyor.

Kuralların değiştiğini iPad mini ve iPhone 5 bize gösterdi. Cihazlar bazı kullanıcılar tarafından çok sevildi, ürüne erken ulaşmak için Apple Store’lar önünde uzun kuyruklar oluştu. Bir kısım ise de cihazlara tepki gösterdi, şirketin hep koruduğu çizgiden çıktığını düşündüler. Ben de bu grubun içinden sayılırım. Apple’ı başka şirketlere değişmem ama kalitesinden de ödün vermesini istemem. iPad mini’yi lansman da gördüğümde buruk bir sevinç yaşadım. Buruk olmasının nedeni Apple’ın diğer şirketlere rakip olmasıydı.

Önceden diğer şirketler Apple’a rakip gözüyle bakardı. Apple iPhone’una özellik mi kattı, onlarda hemen kendi cihazlarına eklerdi ama o günden sonra Apple iPad mini’yle onları takip etmeye başladı. Apple diğer şirketleri kendi ile aynı değerde tuttuğunu göz göre göre itiraf etti.

iPhone 5 konusuna da gelirsek… Bende iPhone 5 almak için uzun çabalar sergileyenlerdenim. Beş aydır da kullanıyorum. Cihazın hafifliğine ve hızına bir şey diyemem ama bazı beğenmediğim özellikleri de var. Hafif, tamam. Ama bunun dezavantajını yine biz çekiyoruz. Cihaz çok narin. Geçen günlerde cihazı yere düşürdüm, alt kısmı hemen ezildi. iPhone 4 ya da 4S kullanıcılarından bu kadar çabuk deformasyon şikayeti alamazsınız. Özellik bakımından gözüme yetersiz gözüküyor. Diğer firmaların modellerine göre geri kalmış.

Şimdi yerli ve yabancı Apple haber blogların da yeni yeni iPhone için alınan patentleri görüyoruz. Apple iPhone 5’i ara model gibi gördü, kullanıcıların uzatılmış ekran hakkındaki düşüncelerini almak için birkaç özellik ile piyasaya sürdü. Asıl önemli özellikler 5S ve 6 da karşımıza çıkacak. Bu olayda Apple’ın hisselerindeki düşüşün nedenlerinden. Çoğu kullanıcı iPhone 5’ini satıp Note 2, Galaxy S3 gibi cihazları kullanmaya başladı.

Gelelim Apple’ın gecikmiş OS X 10.9 tanıtımına ve beklentileri karşılamayan iOS 6’ya…

Geçen sene bu zamanlarda OS X 10.8’in tanıtım videoları bloglarda dolanmaya başlamıştı ama bu sene gecikti. Bunun nedenini Tim Cook’un şirket içinde gerçekleştirdi değişimlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Kıdemli çalışanlarının bir kısmını özür dilemediği için şirketten kovdu, bir kısmının da görev yerlerini değiştirdi. Apple’ın ürün ve yazılım alanındaki sessizliği kullanıcıların Apple’a dikkatli yaklaşmasına yol açtı.

iOS 6 ise kullanıcıların tabiri ile tam bir fiyasko… iOS 5’den sonra özellikler çok yetersiz kaldı. Altı senedir kullanılan tasarım kullanıcıların sıkılmasına ve Android işletim sistemli akıllı telefonlara geçmelerine neden oldu. iOS 7’de Apple’ın kaybolan prestijinin yeniden doğuşunu göreceğimize inanıyorum. İnternette bir çok konsept video dönüyor. Bu videolar iOS 7 özellik tahmininden daha çok kullanıcıların isteklerini ön plana çıkartıyor. Apple bu istekleri göz ardı edip kullanıcı kaybetmeyi göze alması zordur…

Benim düşüncelerim bu kadar… Apple şirket içi durumlardan dolayı sıkıntılı dönemler geçiriyor, Tim Cook’un alışması zor olacak.

Steve Jobs dönemindeki şirket olması umuduyla…