Yepyeni MacBook Pro Geliyor

-

Başarılı Apple kehanetleriyle Elma Dergisi’nde pek çok kez ismini zikretmemizi sağlayan KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo, son raporunda; Apple’ın yıl sonunda MacBook Pro serisinde şimdiye kadarki en büyük güncellemelerden birini gerçekleştireceğini duyurdu.

Kuo’nun raporuna göre MacBook Pro’lar, 12 inç Retina Ekranlı MacBook’lardaki ince ve hafif tasarım anlayışıyla yeniden şekillenecek. Touch ID desteğinin ekleneceği modellerde klavye’nin fiziksel fonksiyon tuşlarının yerine OLED ekranlı bir dokunmatik yüzey gelecek.

Apple’ın 2016 içindeki en büyük adımlarından biri olması beklenen bu güncelleme hem 13 hem de 15 inç modellerde yer alacak.

USB-C ve Thunderbolt 3 bağlantı kapıları ile beklenen yeni MacBook Pro modellerinin yanında Apple, 13 inç Retina ekranlı yeni bir MacBook daha tanıtacak. MacBook Air giriş seviyesi, MacBook orta seviye ve MacBook Pro ise üst seviye taşınabilir Mac sistemler olarak sınıflandırılacak.

Daha önce temmuz ayı için daha ince MacBook’ların tanıtılacağına ilişkin raporlar yayınlanmıştı fakat öyle görünüyor ki sonbahara kadar yeni bir MacBook güncellemesi gelmeyecek.

Apple’ın 13 Haziran 2016’da tanıtacağı yeni OS X 10.12 işletim sistemi ile nihayet Siri’yi Mac sistemlere de entegre edeceği söylentisini de hatırlatalım.

Yıl sonuna doğru tanıtılması beklenen MacBook Pro’larda fonksiyon tuşlarının yerini bir ekran alması, muhtemelen yaratıcı uygulamalar kullananları çok memnun edecektir. Kullandıkları uygulamaya özel fonksiyon tuşlarının değiştirilebilmesi de mümkün olursa değmeyin keyiflerine.

Asıl devrimin klavyedeki tuşların tümünü bir ekran ile değiştirmek olduğunu düşünenlerdenseniz yanıldığınızı belirtmeliyim. Klavyenin tuş takımı yerine bir ekran yerleştirip iPad’in sanal klavyesi gibi bir şey ortaya çıkartmak çok şeyi değiştirir ancak çok büyük bir gereklilik olan fiziksel basma hissiyatını kaybettirir. Asıl devrim bence fiziksel tuşların her birini oldukları yerde koruyup üzerlerini birer küçük ekran yapmak veya tam dokunmatik ekran kullanırken fiziksel olarak basma hissini oluşturacak bir taptic motor geliştirmekle mümkün olacaktır.

Konuşarak, dikte ile veri girişi ne kadar başarılı olursa olsun sessiz sedasız veri girebilmek için hala fiziksel araçlara ihtiyacımız var. Ne zaman fare imlecinin veya klavyedeki tuşların görevini beynin elektrik dalgalarını algılayarak yerine getirebilen kullanışlı bir sistem geliştirilirse, ancak o zaman klavyeyi çöpe atabiliriz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.