Apple, yeni MacBook Pro’lara son fırça darbelerini vuruyor

Apple, 2008 yılından beri kullandığı MacBook Pro kasasını bu yaz tamamen yeniliyor. Konu ile ilgili daha önce pek çok yazı yazmıştım. Artık hepinizin bildiği gibi kasa ciddi bir şekilde incelecek. Burada optik sürücünün rolü büyük. Artık neredeyse hiç kullanmadığımız optik sürücü büyük ihtimalle tüm MacBook Pro modellerinden kaldırılacak. (Büyük ihtimalle dememin sebebi 17″ için hala durum fazlasıyla belirsiz)

Ayrıntılar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Retina ekranlı MacBook Pro ailesi ile ilgili, Lion ve Mountain Lion işletim sistemlerinde ipuçları zaten vardı. Pek çoğumuzun hayal olarak nitelendirdiği çözünürlük ile çalışmak oldukça keyifli olacaktır.

Bir diğer önemli bileşen ise USB 3 bağlantısı. USB kapılarının da yenilenmesi sonucunda MacBook Pro kesinlikle tam bir “Arzu Nesnesi” halini alacak.

Haftalar önce Liquid Metal ile vücut bulacağına dair dedikoduların Liquid Metal’in mucitlerinden Atakan Peker tarafından “teknik açıdan henüz Apple için bile erken” açıklamasını hatırlamayanlar Liquid Metal Apple ürünleri için henüz erken başlıklı yazıya da gözatabilir. Muhtemelen yine aluminyum kasa ile çıkacak olan MacBook Pro tasarımında incelik haricinde radikal bir değişiklik beklemiyorum. (Power tuşunun Air serisinde olduğu gibi klavyeye yerleşeceğini değişiklikten saymazsak)

Yeni MacBook Pro ailesini yaz aylarında aramızda görmeyi diliyorum. MacBook’umu değiştirmek için iyi bir zaman olacak. Apple’ın yeni Ivy Bridge kodlu Intel işlemcilerinin güç vereceği 15-17″ seçeneklerinin ardından daha sonraki tarihlerde (yetişirse eş zamanlı, yetişmezse sonbahara) daha az güç tüketen ve pil ömrüne olumlu etkileri bulunan daha düşük frekansta çalışan Intel işlemcileri 13″ boyutunda göreceğiz. Tim Cook 2012 ‘de büyük yeniliklerden bahsetmişti. Muhtemelen Apple ekosisteminin en önemli ayaklarından biri Mac’ler. iMac ve artık yılan hikayesine dönen Mac Pro güncellemeleri ile 2012 içinde tamamen yenilenmiş Mac bilgisayarlar için şimdiden para biriktirmeye başlayın…

Tagged With: , , , , , ,