Apple’ın Dükkanı

-

WE_REOPEN2Şöyle bir geriye dönüp baktım. Yıllardır bu günü bekliyormuşuz. “Ah Türkiye’de bir Apple Store olsa…” Geçen gece saatler yarısını gösterirken nihayet Apple’ın Türkiye’ye hizmet verecek olan “dükkanı” resmen açılarak faaliyetine başladı. Açılış sayfasında yer alan geleneksel Türk çay tabağına “Apple yorumu” güzel düşünülmüş bir incelik. Peki şimdi ne olacak?

Şimdi ne olacağına gelmeden evvel şimdiye kadar ne bekliyorduk buna kısaca değinmek istiyorum. Elbette Apple Store için pek çok hizmetin, seçeneğin ve desteğin geleceğini biliyorduk ancak her Apple kullanıcısının ilk beklentisi fiyatlara yansıyacak bir iyileştirmeydi. Fiyatlara genel olarak baktığımızda neredeyse makul seviyelere geldiğini görebiliyoruz.

Makul demişken ABD fiyatlarına göre bir kıyaslama yapmak yanlış olur. Avrupa ülkelerindeki satış fiyatlarına bakarak rakamların gayet mantıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Örneğin KDV’siz fiyatı Almanya’dan daha ucuza satılan iPhone gibi… Ülkemizde her şeyden öyle çok vergi alınıyor ki, adamlar ne yapsın? Yine de Avrupa fiyatlarını da çok ucuz bulmayan ben, bir de KDV saçmalığı yüzünden Apple’ın Türkiye fiyatlarını çok da beğendiğimi söyleyemeyeceğim.

Düne kadarki fiyatlara oranla 100 – 200 TL ye yakın bir düşüş söz konusu ki beklediğimiz de buydu. Yıllarca tekelde tutulan ve fahiş fiyat politikası izlenen Apple ürünlerinin fiyatları dikkat ettiyseniz son üç – dört yıldır düzenli bir şekilde düşüyor. Birkaç sene öncesinde yanına yaklaşılmayacak kadar pahalı Mac sistemler bugün rakipleri ile neredeyse aynı hatta bazen daha düşük fiyatlar ile satılıyor.

PageLines- appleonlinestoreelmadergisibanner.png

Gelelim bundan sonrasına. Pek çoğunuzun kafasında soru işaretleri vardır. Bunları zamanla tek tek cevaplamaya çalışacağız. Soruların çoğunun garanti ve servis gibi daha çok satış sonrası Apple hizmetleri ile ilgili olduğunu da tahmin etmek güç değil.

Artık en azından özellik vs bilgileri doğru düzgün bulabileceğimiz, rahat rahat kaliteli görseller eşliğinde ürünleri sanal da olsa görebileceğimiz bir mağazamız var. Her sitede farklı yer alan bilgiler veya hatalı, eksik yazımlar yüzünden ABD Apple Online Mağazasından ürün bakmaktan kurtulduk. Apple ürünlerinin yanı sıra bu ürünler ile birlikte kullanılabilecek çeşitli aksesuarlara da artık bu mağaza ile ulaşabiliyoruz.

Mağazadan yapacağınız alışverişler 235 TL ve üzerinde olduğunda ücretsiz kargo imkanı sunuluyor. Dilediğiniz zaman koşulsuz iade şansı ise, alışverişi yaparken 14 gün içinde bahaneniz ne olursa olsun iade edebileceğiniz bir ürün vaat ediyor.

Apple Store Yardım

Ürün satın almadan önce aklınıza takılan soruları sitedeki telefon numarasını mesai saatleri içinde arayarak da sorabiliyorsunuz.  Telefon ile bilgi veriliyor ancak teknik destek için bir ürün satın almış olmalısınız. Aldığınız ürün ile birlikte 2 yıllık garantinin haricinde ilk 90 gün telefon ile de desteğe sahip oluyorsunuz.

apple_back_to_school-580x293

Eğitimci yahut öğrenciyseniz de Apple Store zaman zaman oldukça cazip indirimler sunuyor.

Apple Store’dan ürün sipariş etmenin en keyifli yanı ise sanırım ürün kişiselleştirebilmek. iPod, iPhone veya iPad satın alırken ürünün arkasına lazer ile dilediğiniz metni yazdırabiliyorsunuz. Sevdiklerinize veya kendinize özel bir hediye yaratmanın ülkemizde de rağbet göreceğini düşünüyorum.

Apple Store Hatırası Elma Dergisi

Bir diğer kişiselleştirme imkanı ise Mac alırken karşınıza çıkıyor. Artık Apr veya diğer Teknoloji Marketlerin size dayattığı standart konfigürasyon yerine Mac’inizi dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Daha fazla hafıza veya özel bazı seçenekleri sisteminize ekleyip çıkartarak size özel bir konfigürasyon yaratabilirsiniz.

Apple Store Kişiselleştirme Elma Dergisi

Havale ile ürün alımlarında sunulan küçük bir indirimin yanında kredi kartına 12 taksit yaptırarak da ürün satın alabilirsiniz.

Apple Online Store Taksit Elma Dergisi

Apple Online Store, pek çok yeni özellik ile güzel bir online alışveriş deneyimi sunuyor. Mağazada yer alan ürün fiyatları genellikle uzun süreli olarak sabit kalıyor. Umarım ülkemizde de bu durum korunur. Yurt dışında Apple Store bulunan ülkelerde olduğu gibi bazı dönemlerde teknoloji marketler Apple Store’dan daha düşük fiyatlar ile ürün satacaklar. Bu kampanyaları zaman zaman Elma Dergisi anasayfasında veya Facebook, Twitter sayfalarında sizlere duyuracağız.

Bu yazıyı paylaşarak daha çok Apple takipçisinin bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Apple Online Store sayfasına http://store.apple.com/tr  adresinden 7/24 ulaşabilirsiniz. Apple Online Store, ürünler, fiyatlar ve diğer hizmetler hakkındaki düşüncelerinizi bu yazının altındaki yorumlar kısmında paylaşır mısınız?

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

17 YORUMLAR

 1. Mehmet Bey applestore nin sitesindeki 0800 ile başlayan numarayı arıyorum.FAkat aradığınız numarayı eksik ya da yanlış tuşladınız gibi bir hata veriyor.Acaba hattımdan kaynaklı bir sorun mu var ya da başka bir problem mi?bir de bu numaranın ücretlendirilmesi nasıl acaba bilginiz var mı?

 2. Görüşme ücretleri arayan tarafından değil, aranan tarafından ödenen telefonlardır. 0800′lü telefonlar ankesörlü telefonlardan ve şehirlerarası aramalara kapalı telefonlardan da aranılabilir. Telefon operatörünüz tarafından kısıtlanmamışsa her telefondan aranabilir.

 3. Küçük bir yanlışınız var. iPhone ‘da KDV değil ÖTV saçmalığı var.

  KDV elektronik ürülerde ülkemizde %18 seviyesinde ki bu Avrupa ülkelerinin çoğundan daha düşük. Asıl problem mobil telefonlardan alınan ÖTV. Diğer Avrupa Store ‘larını inceleyecek olursanız Mac iPad ve iPod ürünlerinin ülkemizde daha ucuz yalnız iPhone ‘nun daha pahalı olduğunu göreceksiniz. Küçük bir hesap:

  520 euro * 2,75 = 1435 TL

  1435 * 1,25 ötv * 1,18 kdv = 2149 TL

  Eğer ÖTV olmasaydı,

  1435 * 1,18 kdv = 1699 TL Türkiye’de asıl satış fiyatı bu olurdu….

 4. Merhaba,
  Fiyatlar konusundan en düzgün yorum sizden gelmiş sanırım. Zira fiyatlar Amerika’ya göre pahalı dediğimiz zaman uzun zamandır Apple ürünleri kullanan biri olarak saldırıya uğruyoruz. Apple fanatikleri hiç eleştiriye gelemiyorlar maalesef.
  Teşekkürler.

 5. Fatih Bey’e katılıyorum. Elma dergisinden başka bir siteyi bu yüzden takip etmiyorum. Tespitler her zaman doğru ve seviye hiç bozulmuyor.

 6. Şu lazer yazı konusunda küçük bir hatırlatma yapmak isterim ; lazer yazı sadece ipad lere ve ipod lara yazılabiliyor , iphone lar için öyle bir uygulama yok maalesef.

 7. Körü körüne apple fanatikliğinden hep kaçındığımdan yazıyı beğendim. Fiyatlar hakkında yazdıklarınıza katılıyorum.

 8. Bunu yazmaktan yorulmadım ancak daha bie cevap gelmedi. Acaba ülkemizde ithal elektronik ürünlerin daha pahalı olmasının bir sebebi de garantinin zorunlu olarak min 2 yıl olması degil midir? O farkı da eklemiyorlar mı acaba fiyata? Cok merak etmekteyim.

 9. Off keşke iPhone’lara da yazı yazılabilseydi :/ neden yazılamıyor ki onlarında ipadlerden falan pek bi farkı yok sonuçta dış yüzey olarak ?

 10. Herşey güzelde ancak garantisi hangisi genpa-teleservice gibi firmalar mı?yoksa apple kalitesinde bir servis görücekmiyiz?kendilerimi teknik servis vericekler…

  Ve genpadan memnunum gerçi ama diğer firmaların yurtdışı teknik hizmet ve garanti sorunları bambaşka bizim ülkemizle alakası olmadığını duyuyor bir çok yerde görüyoruz umarım aynı kaliteyi TR getirirler belki diğer firmalarada örnek olurlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.