Temiz Kurulum : OS X Mavericks

-

OS X 10.9 Mavericks’in ücretsiz olarak sunulmasının ardından hızla 10.6.8 sürümünden itibaren pek çok Mac kullanıcısı yeni işletim sistemine geçmeye başladı. Mac App Store ile birkaç tıklamayla indirilip kolayca kurulan Mavericks’in kısa bir süre sonra en yaygın kullanılan OS X sürümü olacağına şüphe yok.

Yeni bir Mac aldığınızda zaten OS X Mavericks yüklü olarak gelecektir. Peki ya yeni, daha yüksek kapasiteli bir hard disk almanız gerektiğinde ne olacak? Veya mevcut hard diskinizi hızlı bir SSD ile değiştirmek isterseniz?

Hatırlarsanız eski MacBook’uma artık güncelleme gerektiği için bir SSD almıştım ve montaj aşamalarını “Eski Mac’e gençlik aşısı: SSD” yazısında paylaşmıştım. Bir süre önce aldığım MacBook Pro’ya da bir SSD takmaya karar vermişken adım adım temiz kurulum yapımı hakkında biraz bilgi paylaşayım istedim.

Öncelikle bilgisayarınızda ne var ne yok yedeğini almalısınız. Fotoğraflar, belgeler, indirilen dosyalarınız, ayarlarınız, kısaca ne var ne yok zaten Time Machine yedeği kullanıyorsanız yeni sisteminize aktarılmak üzere hazırda bekliyor olacaktır. Bu yüzden en kolay yedekleme yöntemi olan Time Machine’i kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bir Time Capsule sahibi olmak elbette keyifli olacaktır ancak herhangi bir harici disk ile de rahatlıkla Time Machine kullanabilirsiniz.

Yedekleme işleminiz bittiğinde daha önce Batuhan’ın Mountain Lion’ı USB’ye veya SD Karta yüklemek ister misiniz? başlıklı yazısında, Mountain Lion için geçerli işlemlerin neredeyse aynısını Mavericks için yapmanız gerekiyor.

Kolaylık olsun diye kısaca tekrar üzerinden geçmekte fayda var. Bilgisayarınıza kurulduktan sonra Mavericks sistem dosyaları kendini siler. Bu yüzden Mac App Store’dan Mavericks’i tekrar bilgisayarınıza indirin. İndirme işlemi devam ederken en az 8GB’lık bir flash belleği elinizin altında tutmakta fayda olacaktır. Lion Disk Maker’ın (yeni adıyla Disk Maker X)  bu adresten son sürümünü indirebilirsiniz. Direk link isteyen olursa buraya tıklayarak Mavericks uyumlu 3.0.1 sürümünü indirebilir.

Mavericks bilgisayarınıza indikten sonra Disk Maker X’i çalıştırıp Mavericks’i seçin ve hazırladığınız flash belleği bilgisayarınıza takın.

diskmakerx

İndirdiğiniz Mavericks kopyasını, indiği yerde (genellikle uygulamalar arasındadır) bulan Disk Maker, size DVD veya Flash Bellek seçimi yaptıracaktır. “An 8 GB USB thumb drive” seçeneği ile bilgisayarınıza taktığınız flash belleği seçin ve dosyaların yüklenmesini bekleyin. Bu işlem biraz zaman alacaktır. Boş bir zamanınızda yapmanızı tavsiye ederim.

Çalışan bir Mavericks yükleme birimi oluşturduğunuzda yapmanız gereken tek şey bilgisayarı kapatmak ve flash diski bilgisayarınızda takılı bırakmak.

IMG_4254

Taşınabilir bir bilgisayara kurulum yapacaksanız güç kablosunun takılı olduğundan veya pilinin yeterli düzeyde dolu olduğundan emin olun. Yükleme işlemi yaklaşık 30 dakika kadar süreceğinden bu süre içinde bilgisayarınızın gereken enerjiye sahip olması kurulumun sağlıklı bir şekilde sonlanması için oldukça önemli.

IMG_4255

Bilgisayarınıza Disk Maker X ile hazırladığınız Mavericks kurulum diski takılıyken sistemi açıp Alt – Option tuşuna basın ve basılı tutun.

IMG_4256

Sistem, boot edilebilir diskleri kontrol edip size uygun olan diski (yeni taktığım ssd boş olduğuna göre) gösterecektir. Hazırladığınız disk fotoğraftaki gibi görünecektir. Tıklayıp kurulum ekranının açılmasını bekleyin.

IMG_4258

Yeni aldığınız disk büyük olasılıkla Windows dosya sistemi için önceden biçimlendirilmiş olduğundan, kurulum ekranı açıldığında disk izlencesini çalıştırarak diskinizi keyfinize göre bir veya birden fazla bölüntüye ayırıp Mac için biçimlendirebilirsiniz.

IMG_4259

Genellikle sabit diskiniz sol bölümün en üstünde yer alır ve altında ismi görünür. Siz direk diski seçip sağ taraftaki bölümden “Bölüntüle” seçeneği ile diskinizi bölümlere ayırma işlemine geçebilirsiniz.

IMG_4260

IMG_4261 IMG_4262

IMG_4263

Bölüntü yerleşimini ve diskin adını seçtikten sonra “Biçim” kısmında Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü) seçeneğini seçerek “Uygula” diyoruz ve işlem bittiğinde pencereyi kapatarak kurulum ekranına geri dönüyoruz.

IMG_4265

Artık kuruluma geçebiliriz. Daha önceden aldığımız Time Machine yedeği sayesinde eski sistemimize geri dönebileceğimiz gibi “OS X yükle” seçeneğini seçip “Temiz Kurulum” başlatabiliriz.

Sırasıyla aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz gibi ekrana çıkan yönergeleri “Sürdür” seçeneği ile devam ettiriyoruz ve kurulumu başlatıyoruz.

IMG_4266

IMG_4267

IMG_4268

IMG_4269

Bu aşamada kurulum, birden fazla disk veya bölüntü sahibiyseniz size kurulmasını istediğiniz disk veya bölüntüyü seçmenizi isteyecektir. Seçimi yapıp “Yükle” tuşuna basarak devam ediyoruz.

IMG_4271

Kurulum için gerek dosyaların sabit diskinize aktarılması ile devam eden işlem yaklaşık 10 dakika kadar sürecektir ve sonunda sisteminiz yeniden başlayacak.

Bilgisayar yeniden başlarken kurulum için taktığınız flash belleği çıkartabilirsiniz veya takılı kalabilir. Tek fark bu kez ilk seferde yaptığımız gibi herhangi bir tuşa basarak sisteme müdahale etmiyoruz ve kendi kendine başlamasını bekliyoruz.

Artık bu aşamadan sonra bilgisayara yüklenen dosyalar kurulumu gerçekleştirecek ve sonunda sizden Apple ID’nizi girmenizi, sisteme iCloud seçenekleri gibi özellikleri eklemek isteyip istemediğinizi soracak. Kullanım alışkanlıklarınıza göre seçiminizi yapıp yeni sisteminize daha önce indirip kurmak istediğiniz uygulamalarınızı Mac App Store’dan “Satın alınanlar” bölümünü tıklayarak veya elinizdeki ortamlardan yükleyebilirsiniz.

Temiz kurulum yaptıysanız yazıcı, tarayıcı vb donanımınızı açarak veya bilgisayarınıza kablo ile bağlayarak çalışması için gereken sürücüleri kendi kendine indirmesini sağlamayı unutmayın.

Mac’iniz artık yeni işletim sistemi ile tertemiz olarak karşınızda. Keyfini çıkartın.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

29 YORUMLAR

  1. Merhaba, elimde nereden geldiğini bilmediğim bir 13” mid 2009 var ve freedos şeklinde ve çalışıp çalışmadığını bilmiyorum bu yüzden ve mecburen torrenten 10.10.3 dmg olarak indirdiğim os x mevcut. Benim merak ettiğim konu gerekli boot ayarlarını yaptıktan sonra transmac vs. bir usb ile direk olarak bu macbook pro ya işletim sistemini kurabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

  2. Macbook white 2009 mid kullanıyorum. Mavericks yüklü. Tekrardan mavericks temiz kurulum yapmak istiyorum ancak appstore da mavericks yok. Dmg dosyası buldum. Diskmaker ile kurulum usbsi yapılabilir mi ? Bu şekilde temiz kurulum olur mu ? Yada yosemite yüklesem makine için iyi olur mu ?

    Teşekkürler

    • Evet, diskmaker ile kurulum usb si yapılabilir ancak DMG ile yapılabilir mi denemek gerek. Bilgisayarın desteklediği en yüksek sürüm işletim sistemi her zaman güvenlik ve kararlılık için daha iyi olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.