Bloomberg: Apple Yeni Nesil iPhone Üretimine Başlıyor

Bloomberg, Apple’ın yeni nesil iPhone üretimine başlamak üzere olduğuna ilişkin bir haber yayınladı. Habere göre yeni nesil iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri Force Touch desteği ile üretilecek. Üretim haberi ne kadar doğru bilemiyoruz fakat Büyük Güncelleme: iPhone 6s başlıklı yazımızda yeni nesil iPhone modellerinde Force Touch teknolojisinin kullanılacağını duyurmuştuk.

Force Touch, ilk olarak Apple Watch ile kullanılmaya başlandı. Ardından Apple’ın Retina ekranlı MacBook Pro ve 12 inçlik MacBook modellerinin izleme dörtgenlerinde görüldü. Kullanıcının normal dokunuştan daha fazla bir güç ile dokunmasını, kademeli olarak algılayabilen bu teknoloji ile işletim sistemi veya uygulamaların arabirimlerinde yepyeni kullanım deneyimleri ve yeni birtakım komutlar seçebilmek mümkün hale geliyor.

Bloomberg’in haberine göre Apple üretime önümüzdeki ay başlayabilirmiş. Şimdiye kadarki tüm ‘S’ güncellemelerinde olduğu gibi cihaz tasarımında bir değişiklik bulunmayacağı tahmin edilse de ay başında ortaya çıkan farklı bazı raporlarda yeni iPhone’ların Force Touch teknolojisine gereken bileşenlerin eklenebilmesi ve kamera çıkıntısının ortadan kaldırılması için cihazın 0,15mm uzayacağı ve 0,2mm kalınlaşacağı söylentisini de hatırlatayım.

İlk paragrafta bağlantısını paylaştığım yazıda yeni nesil iPhone’ların 12MP arka kamera, yeni işlemci, daha yüksek çözünürlüklü ön kamera, Rose Gold renk seçeneği gibi yenilikler sunacağını yazmıştık. Son olarak Apple’ın iOS 9’da Force Touch desteğini de geliştirmeyi sürdürdüğünü ekleyerek noktalayalım.

Yeni iPhone modelleri ve iOS 9 önümüzdeki sonbaharda kullanıcılara sunulacak.

Tagged With: , , , ,