iPad İçin Chrome: Eksiler, Artılar ve Safari Karşılaştırması

-

28 Haziran’da kullanıma sunulan iOS için Chrome tarayıcı büyük ilgi  gördü ve kısa zamanda App Store’da ilk sıraya oturdu. Tarayıcının gördüğü büyük ilginin nedeni, PC ortamında sıklıkla tercih edilmesinin yanısıra Safari’de bulunmayan bazı özellikleri kullanıcılara sunması oldu. Buna kaşın Chrome performans konusunda bazı kullanıcılardan geçer not alamadı. İşte iPad için Google Chrome’un eksi ve artıları:

Artılar

1) Sekme sınırlaması yok.

 (Safari’de en fazla 9 sekme açılabiliyor.)

2) Gizli Sekme Özelliği

(Bir ya da daha fazla bağlantıyı gizli sekme olarak açabilirsiniz. Böylece bir genel sekmelerin bulunduğu, bir de gizli sekmelerin bulunduğu iki ayrı Chrome penceresini kullanabilirsiniz.)

3) Yeni Sekme Ekranı ve Diğer Cihazlar

Yeni bir sekme açtığınızda Chrome’un masaüstü versiyonlarına benzer bir “yeni sekme sayfası” ile karşılaşıyorsunuz. Bu sayfada “En çok ziyaret edilenler”, “Yeni Kapatılan Sekmeler”, “Yer İşaretleri” ve “Diğer Cihazlar” bölümleri bulunuyor. “Diğer cihazlar” farklı cihazlardaki Chrome tarayıcıları senkronize etmek için kullanılıyor.

4) Dikte Etme Özelliği

Adres satırının hemen yanında yer alan mikrofon ikonuna tıklayıp uyarı ile birlikte istediğiniz sitenin adını söyleyebilirsiniz. Chrome siteyi sizin için açıyor.

5) “Sayfada Ara” Özelliği

Eksiler

1) Sekme Sayısına Bağlı Performans Kaybı

Google Chrome yavaş değil. Ancak sekme sınırlaması bulunmamasından dolayı fazla sekme açtıkça bariz bir şekilde yavaşladığını söyleyebiliriz.

2) Okuyucu Özelliği Yok

Bu durum Chrome’a özel değil. Safari’nin hem mobilde hem masaüstünde vazgeçilmez özelliği olan okuyucu özelliği henüz başka bir tarayıcıda görmedik.

3) Okuma Listesi

Yine Safari’nin yakın geçmişte kavuştuğu ve çok beğenilen özelliklerinden olan okuma listesi özelliği de bir başka tarayıcıda bulunmuyor.

4) Paylaşım

Chrome tarayıcıda Safari’de adres çubuğunun hemen solunda bulunan paylaşım ikonundan ulaşılan “Ana Ekrana Ekle”, “Sayfa Bağlantısını Gönder”, “Tweet” ve “Yazdır” gibi seçenekler bulunmuyor.

5) Yetersiz Yardım

Yardım bölümü iOS sürümü için tam bir destek sunmuyor. Örneğin yardım ekranındaki arama motorunda yapılan sorgulamaların sonucunda masaüstü Chrome için uygulanması gereken işlemler çıkabiliyor.

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

  1. Okuyucu özeligi destegi bir mobil tarayici’da vardi sanirim, HTC’nin yeni cikan modellerinden birinin native android browser’ina eklenmis bir ozellikti yanilmiyorsam. Apple’in kullanici deneyimine yaklasmak icin bir arayuz eklentisi gibi bir seydi, ureticiye has.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.