iPhone 5S’i Ne Renk Alırdınız?

hero_start__posterframe

Renk seçimi, yeni bir iPhone alırken belki de en çok düşündüren seçimlerden biri. Tıpkı yeni bir araba alırken rengine karar vermek gibi. Uzunca bir süre kullanacağınızı göz önüne alarak seçiminizi yaparsınız ve bu seçim size zamanla belki bazı avantajlar veya dezavantajlar getirir. İlk iPhone modelinde böyle bir seçim şansımız olmadı. Aluminyum ve siyah renk birleşimi iPhone 3G modeli ile önce beyaz ve siyah olarak iki farklı seçeneğe, şimdi ise iPhone 5S ile birlikte altın renginin eklenmesiyle üçe çıktı.

Biz Elma Dergisi olarak buna benzer yazılar yazmayı seviyoruz. Azim Hazal Köse’nin iPad ve iPhone’da En Can Alıcı Soru: Siyah mı Beyaz mı? başlıklı yazısı da buna bir örnek. Şimdi önümüzde üç seçenek olduğuna ve yakın gelecekte iPhone’unu iPhone 5S ile yenilemek isteyenler veya ilk kez iPhone alacak olanlar için şu renk konusunu biraz irdeleyelim istedim. Biz şimdiye kadar edindiğimiz bilgileri paylaşalım, kararı siz verin.

performance_heroDikkat dağıtan beyaz ön panel

Beyaz ve altın renkli iPhone 5S’lerin her ikisi de beyaz cam ön panele sahip. Bu demek oluyor ki ekranınıza baktığınız sürece en çok göreceğiniz renk beyaz. Televizyon dediğimde aklınıza ne renk geliyor? Haklısınız. Peki neden siyah? Pazarda beyaz veya renkli TV ürünleri de var ama neden çoğu siyah? Bunun aslında basit bir nedeni var: televizyonda bir gösteri veya film izlerken yahut oyun oynarken televizyonun ortadan kaybolmasını isteriz. Her ne yapıyorsak yapalım önümüzde duran büyük ve renkli bir çerçeve, kim ne derse desin bir süre sonra göze batar, odaklanmayı güçleştirir.

Aslında aynısı iPhone için de geçerlidir. Benim gibi bazı insanlar beyaz ekran çerçevesini video izlerken veya oyun oynarken rahatsız edici bulur. Bazıları işi ileri boyuta taşıyıp ekran kapalıyken panda gibi siyah beyaz renk kontrastından dahi rahatsızlık duyabilirler. Tam aksine fotoğraf, video veya oyun gibi birtakım medya ile uğraşmaktan çok mesajlaşma, mail ve Safari ile vakit geçirirken beyaz renk çerçeve çok daha uyumlu görünüyor. Şimdiye kadar satışa sunulan hemen her iPhone modelini (iPhone 3GS hariç) aldım, kullandım.  Renk alternatifim olduğunda genellikle siyah rengi tercih ettim (iPhone 4S ve iPad hariç). Beyaz iPhone 4S ile her nedense pek mutlu olamadığımı itiraf ediyorum fakat kullanamayacağım kadar da kötü değildi. Şimdilik eşim beyaz bense siyah iPhone 5‘lerimiz ile mutluyuz.

Renk bozulması

Apple’ın yılan hikayesine dönen “Beyaz iPhone” olayını hatırlayanlar vardır. Elma Dergisi arama bölümüne “Beyaz iPhone” yazıp şöyle bir geriye doğru baktım ve 2010 yılı Mayıs ayından 2011 Mayıs ayına kadar pek çok kez konuyu kaleme almışım. Ezelden beri beyaz iPhone olduğunu sananlar varsa hatırlatayım, beyaz renk iPhone 4’ün satışa çıkması neredeyse bir yıl gecikmişti. Neden mi? Renk bozulması yüzünden. Renginin yıllar içinde değişebilecek olması ihtimaline karşı Apple, beyazın beyaz olarak kalması için UV korumasından tutun türlü kimyasallar ile uğraşıp sonuca ulaştı. Kuzenim hala Elma Dergisi Gözüyle Beyaz iPhone 4 yazıma konu olan iPhone’unu kullanıyor ve hala ilk günkü gibi beyaz. Altın, beyaz veya siyah. Hangi iPhone 5S’i alırsanız alın, aklınıza takılması gereken en son sorun renk bozulması olmalı. Apple’ı diğer markaların birkaç ay sonra sararan, grileşen renkli cihazlarından ayıran biraz da bu ayrıntılara verdiği önem ve bu konuda Apple’a güvenin.

Siyah iPhone 5 sorunsalı

Siyah neredeyse elektronik cihazlar ve aksesuarları için en çok tercih edilen renk oldu. Sebebi belli. Siyah işte. Her yerde gözden kaybolur. İyi odaklanmanızı sağlar. Şıktır. Kendini pek belli etmez ama genellikle kusurları da örter. Proximity sensör, hoparlör ve kamerayı iPhone’da en iyi gizleyen renk de siyahtır. Ancak iPhone 5 modelinde bu renk biraz baş ağrıttı. Gerçi benimki hala sorunsuz sayılır ancak arkadaşlarımın çoğunun siyah iPhone’u beyaz izlerle dolu. Siyah, aluminyumda anodize edilmesi en zor renk. Bilmeyenler için söyleyeyim, iPhone 5 ve iPhone 5S’lerin aluminyum kasası, metalin anodize edilmesi ile renkleniyor. Katılır mısınız bilemem ama iPhone 5S’te siyahın yerini “uzay grisi” adlı yeni, koyu gri renk tonuna bırakmasının yegane sebebi, siyah iPhone 5 kasasının çizikleri belli etme hadisesindendir kanaatindeyim. Slate de denilen siyah iPhone 5 kadar havalı göründüğüne inanmasam da uzay grisi renginin hatrı sayılır miktarda kişi için hala geçerli bir seçim olacağını düşünüyorum.

Bazı insanlar (eşim de onlardan biri) iPhone’larını sadece beyaz olduğu için seviyorlar. Bu biraz da kişisel bir tercih ve günün sonunda kazanan sizin tercihiniz olacak. Beyaz iPhone’lar aksesuarlar ile kullanıldığında daha da çok göze batıyor. Siyah ise doğası gereği kaybolmaya meyilli. Genellikle öne çıkan kılıfınız oluyor. Altın rengi iPhone henüz çok yeni ve elimize alıp inceleyene kadar yorumları azamide tutmak en akla yatkın olanı. Kimisi şimdiden aklına Arapları ve altına düşkünlüklerini getirip uzak durmayı yeğlerken ben o kadar rahatsız edici bulmadığımı belirtmekle yetineyim.

Çizilmeye karşı hassaslık

iPhone 5S, iPhone 5 gibi yekpare aluminyum kasaya sahip. Gümüş kenarlı beyaz iPhone temiz bir kaplamaya sahip. Doğal aluminyum rengi nedeniyle çizilme ve küçük darbeleri neredeyse belli olmayacak kadar iyi saklıyor. Öyle ki, çok dikkatli bakmadığınızda veya ışık kırılmasına maruz kalmadığı taktirde bir kusuru olduğunu görebilmek imkansız gibi. Uzay grisi iPhone ise tıpkı siyah gibi anodize ediliyor. Bu yüzden çizikleri gösterme ihtamali daha fazla. Her ne kadar siyah iPhone 5 kadar olmasa da tanıtımdan önce dışarı sızdırılan kasalar üzerinde yapılan darbe ve çizilme testlerini izlediğim uzay grisi çizilebiliyor.

iphoneagedtoperfectionBu çizilme hadisesi hiç dert etmeyenler de var. Harkulade herhangi bir diğer üründe olduğu gibi, kullanılmışlık görüntüsünü daha iyi bulanlar var. Halefi siyah iPhone 5 gibi uzay gri renginin de kullandıkça izleri belli edeceğini düşünsem de bunu zaman gösterecek. Eğer bu çizilme hadisesi canınızı sıkıyorsa, hiç düşünmeden beyaz renge yönelmenizin daha faydalı olduğunu söyleyebilirim.

Bazıları kullanılmış görüntüsünü sevse de, çoğu iPhone kullanıcısı cihazlarını kutusundan çıktığı an göründüğü halini yıllarca korumasını istiyor. Türlü koruyucu jelatinler, kılıflar vs. kullanıyorlar. Pek kullanamasam da kılıf, hem bir aksesuar hem de iyi bir koruyucu. Zaten Apple da bunun farkına varmış olmalı ki hem yeni çıkan iPhone 5C hem de konumuz olan iPhone 5S için satışa sunulmak üzere Apple markalı kılıflar tasarlamış. Müdavimler daha iyi hatırlar, Apple’ın Bumper kılıfları iPhone 4’ün anten problemi için çıkardığına inananların sayısı az değildi. Muhtemelen yeni kılıfların da çizilme problemi için çıktığı düşüncesi zamanla konuşulacaktır. Elbette her düşünceye olduğu gibi buna da saygı duymaktan ileri gidemeyeceğim. Lafın kısası, dilediğiniz renk iPhone’u tercih edip yanında zevkinizi yansıtan bir kılıfı da aksesuar olarak edinebilir ve çizilme kaygısını azaltabilirsiniz.

Uzay grisi iPhone’u kimler tercih etmeli?

Eğer renkli bir şeylerin video izlerken veya oyun oynarken sizi rahatsız edeceğini düşünüyorsanız veya iPhone’unuzun daha az göze batması taraftarıysanız uzay grisi aluminyum ve siyah cam bileşimi iPhone 5S tam size göre. O bir klasik.

Beyaz iPhone’u kimler tercih etmeli?

Elinizdeki iPhone’un daha fazla dikkat çekmesini istiyor veya bir diğer deyişle kalabalıktan sıyrılma niyetindeyseniz beyaz iPhone bence tam size göre. Çizilme ile ilgili bölümde de bahsettiğim gibi, beyaz iPhone kesinlikle bu konuda çok daha avantajlı bir seçim olduğundan gözardı edilemez. Apple’ın tasarımdan sorumlu kıdemli başkanı Jony ive ve Tim Cook’un da sıkça beyaz iPhone ile görüntülendiğini de eklemeliyim :)

touchid_hero

Altın renk iPhone’u kimler tercih etmeli?

Eğen herkesin sizde en son, en harika iPhone 5S’in olduğunu bilmesini istiyorsanız, rengi aksesuar olarak benimsiyor ve seviyorsanız, uzay grisine göre daha az çizik gösterme ihtimalini de düşünerek yepyeni altın renk iPhone’u tercih edebilirsiniz. Şu sıralar popüler olan o.

Son söz

Sizi bilmem ama 64 bit işlemcinin gücü, Touch ID ile parolalara elveda diyerek cihaza erişim, parmak izi ile içerik satın alınması ve muhteşem kamera özellikleri nedeniyle iPhone 5‘imi iPhone 5S ile değiştirmeyi düşünürsem -belki de rengi sıcak bulduğum için- altın renk iPhone 5S’i tercih edebilirim.  Peki sizin tercihiniz hangisi olur? Sadece oylamaya katılmak yerine belki benim gözümden kaçan tercih sebeplerinizi yorumlar ile paylaşırsanız belki yeni iPhone 5S’i almayı düşünenlere daha çok yardımcı olabiliriz. Kalın sağlıcakla.

iPhone 5S'i Hangi Renk Alırdınız?

  • Uzay Grisi / Siyah (37%, 381 Oy)
  • Altın / Beyaz (33%, 335 Oy)
  • Gümüş / Beyaz (30%, 309 Oy)

Toplam oy: 1.025

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Tagged With: , , , , , ,