iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Tanıtıldı

-

Biraz önce biten etkinlikte yeni nesil Apple Watch ve kablosuz kulaklıkların yanında Apple’ın en büyük pazar payına sahip ürünü olan iPhone’un yeni nesilleri tanıtıldı. Lansmandan haftalar önce ürün özellikleri internete sızmış olsa da biz yeni ürünlerin özellikleri sıralayalım…

Tasarımsal olarak bir önceki iPhone modeli ile arasında çok büyük farklılıklar olmasa da “Jet Black” olarak adlandırılan beşinci renk seçeneği ile gelen yeni nesil iPhone modelleri de iki farklı ekran boyutuna sahip. Kullanıcıların uzun zamandır şikayet ettiği 16 GB hafızaya sahip modelini satıştan kaldıran Apple’ın başlangıç modeli 32 GB’dan başlıyor.

Yeni nesil A10 işlemciye sahip olacak iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın bir önceki nesile göre performansının %50 oranında artacağı belirtiliyor.

Pil ömrü konusunda ise iPhone 7 modelinin iPhone 6s’e göre 2 saat, iPhone 7 Plus modelinin ise iPhone 6s Plus’a göre 1 saat daha uzun pil ömrü sunacağı belirtildi.

iphone-7-pil-omru

Retina HD ekran paneli kullanılan yeni nesil iPhone modellerinde renklerin sinema standartlarında ve %25 daha parlak olduğu belirtiliyor.

Uzun zamandır istenilen suya dayanıklı iPhone modellerini Apple, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile piyasaya sürecek. IP67 sertifikasına sahip olan yeni nesil iPhone modelleri artık suya ve toza karşı dayanıklı…

Her lansmanda biraz daha gelişen ana ekran tuşu artık 3D Touch gibi artık basınca duyarlı çalışıyor.

Kulaklık girişinin olup olmayacağı uzun zamandır bir tartışma konusuydu ve etkinlik sonunda artık bu tartışmaya Apple son noktayı koydu. 3.5 mm kulaklık girişini artık eski olduğu için kaldıran Apple artık yeni iPhonelar ile birlikte Lightning girişine sahip EarPods verecek. 3.5 mm kulaklık kullanıcılarını da unutmayan Apple, Lightning’i 3.5 mm’ye çeviren adaptörü iPhone 7 ile bedava verecek.

iPhone 7 Plus ile çekilen fotoğraf
iPhone 7 Plus ile çekilen fotoğraf

Yeni nesil iPhone modellerinende en büyük yenilik bence kameralar ile geliyor. Önceden sadece Plus modellerinde bulunan optik görüntü sabitleme özelliği artık iki model içinde geçerli olacak. 12 MP çözünürlüğe sahip kamera f/1.8 diyafram değeri ve 1/3 sensör boyutu ile artık daha güçlü. iPhone’un ön kamerası ise 7 MP’e yükseltildi.

İkinci kameraya sahip iPhone 7 Plus modeli ile birlikte kamera uygulamasına “Portre” modu geliyor. Bu mod içerisinde çekilen fotoğraflarda arkaplan otomatik olarak bulanıklaştırılıyor ve bu sayede fotoğrafa derinlik hissi kazandırılıyor.

iPhone 7 Plus’da bulunan çift kamera profesyonel fotoğraf makinelerinde olduğu gibi optik zoom özelliği içeriyor, bu sayede dijital zoom da oluşan kalite kaybından etkinlenilmemiş olunuyor.

9 Eylül’de ön siparişe, 16 Eylül’de ise raflardaki yerini alacak olan iPhone modellerinin ülkemizde ne zaman ve ne kadara satışa çıkacağı henüz belli değil.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

  1. Tamam kamerası çok güzel, suya ve toza karşı dayanıklılığı çok iyi bir gelişme. Ama ben iPhone SE’mden ile çooooook memnunum. Beni heyecanlandıracak bir özellik yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.