Kılıfla veya Kılıfsız

Uzun süredir hakkında yazmak istediğim bir konu var. Bir yandan ülke gündemini takip etmekten, diğer yandan işimle ilgili çalışmalarım nedeniyle fırsat bulup yazamadım. Geçen ay Apple Online Store Ürün Değişimi başlığıyla bir yazı yayınlamıştım. Apple, iPhone 5s’i tanıttığı gün iPhone 5s ile birlikte bir de deri kılıf tanıttı biliyorsunuz. Alayım almayayım derken aldım hatta rengini sevemediğim için yazıda da belirttiğim gibi değiştirdim. Ancak kılıfı aldığım günden beri yaşadığım ciddi bir sorun var. Aşağıda sizlerle paylaşmak istediğim onca satırın tek sebebi budur. :)

Şahsen Apple ürünlerini bir şekilde kılıf veya koruyucu ürünler ile kullanmaya pek yanaşmayan biriyim. Tasarımına bu kadar önem verilen ürünleri kılıf ile örtmek, sanki ürüne, tasarıma yapılmış bir hakaret gibi algılıyorum. Benim için ürüne dokunabilmek, baktığımda tüm çıplaklığıyla onu görebilmek çok önemli. Apple’ın iPhone 5 ve 5s için çıkarttığı bu kılıf ve bunun gibi benzeri ürünler her ne kadar kaliteli olsalar da cihazın bence tüm güzelliğini kapatıyor. Öncesinde elinizde bir sanat eseri tutuyorken kendinizi alalade bir ürün kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz. Belki bu tip bir ürün edinmeyi düşünen varsa belki aşağıdakileri okuyarak düşündüklerimin faydasını görebilir.

Şimdiye kadar herhangi bir Apple ürünümü kılıf veya koruyucu ile kullanmazken, siyah iPhone 5’imle yaşamaya başladığım o sinir bozucu küçük renk atma hadisesi yüzünden altın rengini tercih ettiğim iPhone 5s’ime bir kılıf almayı tercih ettim. Gerçi üzerindeki iğne ucu kadar renk atmalarını farkedebilmek için büyüteç gerekiyordu fakat yeni almışken riske atmak istemedim.

Aslında yazıyı pek uzatmaya niyetim yoktu ama “delinin teki kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkartamamış” hadisesi yaşanmasın diye aklıma gelen diğer seçenekleri ve çözümleri sizlerle paylaşıp sizlerin de konu ile ilgili fikirlerinizi istemeyi daha uygun buldum.

Apple ürünleri kesinlikle tasarım harikası şeyler ve tüm kullanıcılar bu ürünlerin aldıkları günkü gibi görünmesini ve hissettirmesini istiyorlar. Bu konuda da gayet haklılar. Neticede benzerlerinden bir miktar daha pahalılar. Unutulmaması ve hatırlanması gereken şey ise malesef bu ürünler de tıpkı sizin gibi zamanla eskiyor ve yıpranıyor. Düzenli olarak spor yapsam bile 20’li yaşlarıma geri dönemeyeceğimin farkındayım. En azından zamanın etkilerini hafifletebilmek için bazı önlemler almakta fayda var elbette.

iPhone için iki seçeneğiniz var. Onu ilk günkü gibi görünebilmesi için kılıflar veya koruyucu birtakım ürünler ile sarıp sarmalayacak ve o şekilde kullanacaksınız ya da keyfini çıkartacak ve yıpranmasına göz yumacaksınız.

Aslına bakarsanız bir kılıf ile kullandığınızda iPhone’unuz pek yıpranmayacak ve sizin için geçerli olan kullanım ömrü boyunca oldukça iyi görünerek hizmet etmeyi sürdürecek. Apple, iPhone’un kullanım ömrünü normal şartlar altında beş yıl olarak tanımlıyor. Teknolojiyi yakından takip eden bir tüketim canavarıysanız muhtemelen telefonunuzu yenisi çıktığında satıp yenisi ile değiştiriyorsunuz ve bu durumda ürün sizden çok yeni sahibi için korunmuş oluyor. Saçmalık öyle değil mi?

Yine de bir şekilde iPhone’unu koruyarak kullanmayı tercih edenler için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aksesuar zengini bir pazarımız var.

Deri, plastik, ahşap, metal gibi pek çok farklı malzemeden üretilmiş binlerce farklı ürün bulunuyor. iPhone’u içine oturttuğunuz deri veya plastik kapaklı ürünler sanırım en çok tercih edilenler. Bunlar telefonunuzu görmenize bile için vermiyor. Kapağını yana veya aşağıya doğru açıp, katlayıp öyle kullanıyorsunuz. Cüzdan gibi olanları bile var ve öyle saçma ürünler ki ne kullandığınızı anlıyor ne de doğru düzgün kullanabiliyorsunuz. Elbette bir şeklide tercih ediliyor ama bir eliniz doluyken çıkartıp katlamak filan yolda size komik hareketler yaptırabiliyor.

iPhone 5s için Apple’ın üretimi olan deri kılıf gibi ürünler de çok tercih edilen ürünlerden. Bunların bazıları şeffaf plastikten ve cihazı sadece çizilmeye karşı koruyor. Yere düşürme ihtimaliniz varsa yanlarından bile geçmeyin. Ancak bu kılıflar çok daha kullanışlı. Hatta en kullanışlısı diyebiliriz. En azından sanki yokmuş gibi cihazı kullanmanıza izin veriyor. Benim de yaşadığım gibi tek olumsuz tarafı sanırım cihazı birkaç milimetre bile olsa kalınlaştırıp tüm güzelliğini örtmesi. Yüzlerce farklı renk ve desende satılıyorlar ve cihazı bir nebze kişiselleştirme imkanı tanıdığı için de tercih ediliyorlar fakat sahip olduğunuz bu güzel ürüne sadece bakmak bile hoşunuza gidiyorsa bu kılıf tipi de sizi mutlu etmeyecektir.

Apple’ın iPhone 4 için çıkarttığı Bumper’ları hatırlıyorsunuz öyle değil mi? Cihazın sadece kenarlarını kapatan, ön ve arka yüzünü açıkta bırakan çerçeve gibi ürünlerdi. Kullanılan malzeme nedeniyle yere düşme gibi durumlarda hiç kılıf kullanmamaya veya sadece telefonun arkasını kapatan sıfır nokta bilmemkaç milimetre kalınlığındaki çizilmeye karşı koruyan dandik plastik ürünlerden daha iyi koruduğu kesin. Bunların da dezavantajı, yukarıda bahsettiğim, sadece cihazın arkasını kapatan kılıflar ile aynı. Görüntü kirliliği. Son derece pahalı ve kaliteli metalden üretilenleride var fakat cihazın dışını bir miktar korusa da sert darbelerde esneme olanağı olmadığı için zarar verme ihtimali daha yüksek.

Bir de telefonunuzun altı, üstü ve hatta yanları için piyasada bulunan koruyucu filmler var. Bunlar da cihazın en sade şekilde görünmesini sağladıkları için tercih ediliyorlar. Sadece çizilmeye karşı koruyorlar fakat biraz dikkatli bir kullanıcıysanız ve cihazınızı düşürmüyorsanız muhtemelen akla en yatkın seçenek bu. Koruyucu filmlere yanaşmamamın, bir türlü sıcak bulmamamın sebebi ise kiminin matlığı, kimininse parlak olması. Cihazın üzerinde bir “şey” olduğu belli ve daha kötüsü kullanırken kaçamadığınız lanet olasıca basitlik hissi.

Yazı boyunca sanki “kılıf kullanmayın” mesajı verdiğimin farkındayım. Bunlar sadece şahsi görüşlerim ve kesinlikle görüşünüzü değiştirme niyetinde değilim.

“E ne yapalım korumak istiyoruz yok mu bir çaresi?”

Geriye bir alternatif daha kalıyor. Deri veya farklı yumuşak bir malzemeden yapılmış, zarf veya benzeri görev üstlenen, kullanırken içinden çıkartmak zorunda olduğunuz ve işiniz bittiğinde telefonunuzu yine içine koyduğunuz kılıflar. Bu ürünlere hep sıcak bakmışımdır. Neticede kullanmadığınız zaman cihazınızı koruyor olması, düşme, çarpma vs durumlarda çok işinize yarayacaktır. üstüne sıvı bile dökülse bu tarzdaki çoğu kılıf cihazınızı koruyacaktır. En güzel kısmı ise telefonunuzu kullanmak istediğiniz taktirde içinden çıkartıyorsunuz ve eliniz ile ürün arasında hiçbir engel kalmıyor. Bundan daha mantıklı ne olabilir ki? Hem hep dilediğiniz gibi güzelliğini görebiliyorsunuz ve ona dokunabiliyorsunuz hem de kullanmıyorken içiniz rahat. Elbette bunların da bir dezavantajı var. Bunu yine bir eliniz doluyken farkediyorsunuz. O şeyin içinden çekip çıkartmak ve gelen bildirime bakabilmek veya aramayı cevaplayabilmek, iki eliniz birden boşta değilse işkenceye dönüşebiliyor. 

Bir kılıf kullanmak gerekli diye düşünürsem sanırım bana göre en akıllıcası sondaki seçenek olur.

Son söz; Korkunun ecele faydası yok!

Ben yukarıda uzun uzun anlattığım gibi kılıf kullanmaya pek sıcak bakmıyorum. Genellikle dikkatli biriyim ve cihazımı düşürmüyorum. Korumadığım için muhtemelen gelecekte ufak tefek izler ve çizikler oluşacaktır ki bunu önemseyen biri değilim. Hadi düşürmeye karşı korumak mantıklı olabilir. Dikkatsiz veya sakar biri olabilirsiniz ki bu çok normal. Her insan farklıdır. Defalarca telefonunu düşüren tanıdıklarım var. Ciddi düşme durumları oldukça riskli olabilir fakat özellikle kapalı alanlarda en fazla birkaç sıyrık ve ezik ile kurtarılabilir. Ancak çizilmeye karşı korumak bana biraz garip geliyor. Zaten ön yüz çizilmeye karşı oldukça dayanıklı bir kaplama ile korunuyor. Arka yüz deseniz siyah iPhone 5 değilse kolay kolay çizilmeyecektir. Satarken değeri düşer gibi bir düşünceye sahipseniz bence bundan biran evvel vazgeçin. Sizden sonraki kullanıcısı tertemiz, yeni gibi alsın diye kendinize yaptıklarınıza değmez. Yarı parasına ürün alıyor kullanılmış olduğu için. Bırakın kullanılmış olarak alsın.

Bazıları bu konuda oldukça hassas. İnternette bu yazıyı hazırlamadan önce birkaç araştırma yaptım. İşkembeden atmaktansa kullanıcıların tecrübelerini görmek istedim. Meğer ne çok tartışan varmış. Forumlarda, sitelerde yüzlerce yerli yabancı yazı ve yorum mevcut. Bu yüzden görüşünüz her ne olursa olsun saygı duyuyorum. Telefon sizin telefonunuz, nasıl isterseniz öyle kullanın. Ona hak ettiği değeri verin yeter…

Yorumlarda görüşlerinizi paylaşmanız çok önemli. Aşağıdaki ankete katılıp kendi düşüncelerinizi ifade ederseniz memnun olurum. Görüşmek üzere…

iPhone'unuzu kılıf ile mi kullanıyorsunuz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Tagged With: ,