Ana SayfaDonanımKılıfla veya Kılıfsız

Kılıfla veya Kılıfsız

Uzun süredir hakkında yazmak istediğim bir konu var. Bir yandan ülke gündemini takip etmekten, diğer yandan işimle ilgili çalışmalarım nedeniyle fırsat bulup yazamadım. Geçen ay Apple Online Store Ürün Değişimi başlığıyla bir yazı yayınlamıştım. Apple, iPhone 5s’i tanıttığı gün iPhone 5s ile birlikte bir de deri kılıf tanıttı biliyorsunuz. Alayım almayayım derken aldım hatta rengini sevemediğim için yazıda da belirttiğim gibi değiştirdim. Ancak kılıfı aldığım günden beri yaşadığım ciddi bir sorun var. Aşağıda sizlerle paylaşmak istediğim onca satırın tek sebebi budur. :)

Şahsen Apple ürünlerini bir şekilde kılıf veya koruyucu ürünler ile kullanmaya pek yanaşmayan biriyim. Tasarımına bu kadar önem verilen ürünleri kılıf ile örtmek, sanki ürüne, tasarıma yapılmış bir hakaret gibi algılıyorum. Benim için ürüne dokunabilmek, baktığımda tüm çıplaklığıyla onu görebilmek çok önemli. Apple’ın iPhone 5 ve 5s için çıkarttığı bu kılıf ve bunun gibi benzeri ürünler her ne kadar kaliteli olsalar da cihazın bence tüm güzelliğini kapatıyor. Öncesinde elinizde bir sanat eseri tutuyorken kendinizi alalade bir ürün kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz. Belki bu tip bir ürün edinmeyi düşünen varsa belki aşağıdakileri okuyarak düşündüklerimin faydasını görebilir.

Şimdiye kadar herhangi bir Apple ürünümü kılıf veya koruyucu ile kullanmazken, siyah iPhone 5’imle yaşamaya başladığım o sinir bozucu küçük renk atma hadisesi yüzünden altın rengini tercih ettiğim iPhone 5s’ime bir kılıf almayı tercih ettim. Gerçi üzerindeki iğne ucu kadar renk atmalarını farkedebilmek için büyüteç gerekiyordu fakat yeni almışken riske atmak istemedim.

Aslında yazıyı pek uzatmaya niyetim yoktu ama “delinin teki kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkartamamış” hadisesi yaşanmasın diye aklıma gelen diğer seçenekleri ve çözümleri sizlerle paylaşıp sizlerin de konu ile ilgili fikirlerinizi istemeyi daha uygun buldum.

Apple ürünleri kesinlikle tasarım harikası şeyler ve tüm kullanıcılar bu ürünlerin aldıkları günkü gibi görünmesini ve hissettirmesini istiyorlar. Bu konuda da gayet haklılar. Neticede benzerlerinden bir miktar daha pahalılar. Unutulmaması ve hatırlanması gereken şey ise malesef bu ürünler de tıpkı sizin gibi zamanla eskiyor ve yıpranıyor. Düzenli olarak spor yapsam bile 20’li yaşlarıma geri dönemeyeceğimin farkındayım. En azından zamanın etkilerini hafifletebilmek için bazı önlemler almakta fayda var elbette.

iPhone için iki seçeneğiniz var. Onu ilk günkü gibi görünebilmesi için kılıflar veya koruyucu birtakım ürünler ile sarıp sarmalayacak ve o şekilde kullanacaksınız ya da keyfini çıkartacak ve yıpranmasına göz yumacaksınız.

Aslına bakarsanız bir kılıf ile kullandığınızda iPhone’unuz pek yıpranmayacak ve sizin için geçerli olan kullanım ömrü boyunca oldukça iyi görünerek hizmet etmeyi sürdürecek. Apple, iPhone’un kullanım ömrünü normal şartlar altında beş yıl olarak tanımlıyor. Teknolojiyi yakından takip eden bir tüketim canavarıysanız muhtemelen telefonunuzu yenisi çıktığında satıp yenisi ile değiştiriyorsunuz ve bu durumda ürün sizden çok yeni sahibi için korunmuş oluyor. Saçmalık öyle değil mi?

Yine de bir şekilde iPhone’unu koruyarak kullanmayı tercih edenler için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aksesuar zengini bir pazarımız var.

Deri, plastik, ahşap, metal gibi pek çok farklı malzemeden üretilmiş binlerce farklı ürün bulunuyor. iPhone’u içine oturttuğunuz deri veya plastik kapaklı ürünler sanırım en çok tercih edilenler. Bunlar telefonunuzu görmenize bile için vermiyor. Kapağını yana veya aşağıya doğru açıp, katlayıp öyle kullanıyorsunuz. Cüzdan gibi olanları bile var ve öyle saçma ürünler ki ne kullandığınızı anlıyor ne de doğru düzgün kullanabiliyorsunuz. Elbette bir şeklide tercih ediliyor ama bir eliniz doluyken çıkartıp katlamak filan yolda size komik hareketler yaptırabiliyor.

iPhone 5s için Apple’ın üretimi olan deri kılıf gibi ürünler de çok tercih edilen ürünlerden. Bunların bazıları şeffaf plastikten ve cihazı sadece çizilmeye karşı koruyor. Yere düşürme ihtimaliniz varsa yanlarından bile geçmeyin. Ancak bu kılıflar çok daha kullanışlı. Hatta en kullanışlısı diyebiliriz. En azından sanki yokmuş gibi cihazı kullanmanıza izin veriyor. Benim de yaşadığım gibi tek olumsuz tarafı sanırım cihazı birkaç milimetre bile olsa kalınlaştırıp tüm güzelliğini örtmesi. Yüzlerce farklı renk ve desende satılıyorlar ve cihazı bir nebze kişiselleştirme imkanı tanıdığı için de tercih ediliyorlar fakat sahip olduğunuz bu güzel ürüne sadece bakmak bile hoşunuza gidiyorsa bu kılıf tipi de sizi mutlu etmeyecektir.

Apple’ın iPhone 4 için çıkarttığı Bumper’ları hatırlıyorsunuz öyle değil mi? Cihazın sadece kenarlarını kapatan, ön ve arka yüzünü açıkta bırakan çerçeve gibi ürünlerdi. Kullanılan malzeme nedeniyle yere düşme gibi durumlarda hiç kılıf kullanmamaya veya sadece telefonun arkasını kapatan sıfır nokta bilmemkaç milimetre kalınlığındaki çizilmeye karşı koruyan dandik plastik ürünlerden daha iyi koruduğu kesin. Bunların da dezavantajı, yukarıda bahsettiğim, sadece cihazın arkasını kapatan kılıflar ile aynı. Görüntü kirliliği. Son derece pahalı ve kaliteli metalden üretilenleride var fakat cihazın dışını bir miktar korusa da sert darbelerde esneme olanağı olmadığı için zarar verme ihtimali daha yüksek.

Bir de telefonunuzun altı, üstü ve hatta yanları için piyasada bulunan koruyucu filmler var. Bunlar da cihazın en sade şekilde görünmesini sağladıkları için tercih ediliyorlar. Sadece çizilmeye karşı koruyorlar fakat biraz dikkatli bir kullanıcıysanız ve cihazınızı düşürmüyorsanız muhtemelen akla en yatkın seçenek bu. Koruyucu filmlere yanaşmamamın, bir türlü sıcak bulmamamın sebebi ise kiminin matlığı, kimininse parlak olması. Cihazın üzerinde bir “şey” olduğu belli ve daha kötüsü kullanırken kaçamadığınız lanet olasıca basitlik hissi.

Yazı boyunca sanki “kılıf kullanmayın” mesajı verdiğimin farkındayım. Bunlar sadece şahsi görüşlerim ve kesinlikle görüşünüzü değiştirme niyetinde değilim.

“E ne yapalım korumak istiyoruz yok mu bir çaresi?”

Geriye bir alternatif daha kalıyor. Deri veya farklı yumuşak bir malzemeden yapılmış, zarf veya benzeri görev üstlenen, kullanırken içinden çıkartmak zorunda olduğunuz ve işiniz bittiğinde telefonunuzu yine içine koyduğunuz kılıflar. Bu ürünlere hep sıcak bakmışımdır. Neticede kullanmadığınız zaman cihazınızı koruyor olması, düşme, çarpma vs durumlarda çok işinize yarayacaktır. üstüne sıvı bile dökülse bu tarzdaki çoğu kılıf cihazınızı koruyacaktır. En güzel kısmı ise telefonunuzu kullanmak istediğiniz taktirde içinden çıkartıyorsunuz ve eliniz ile ürün arasında hiçbir engel kalmıyor. Bundan daha mantıklı ne olabilir ki? Hem hep dilediğiniz gibi güzelliğini görebiliyorsunuz ve ona dokunabiliyorsunuz hem de kullanmıyorken içiniz rahat. Elbette bunların da bir dezavantajı var. Bunu yine bir eliniz doluyken farkediyorsunuz. O şeyin içinden çekip çıkartmak ve gelen bildirime bakabilmek veya aramayı cevaplayabilmek, iki eliniz birden boşta değilse işkenceye dönüşebiliyor. 

Bir kılıf kullanmak gerekli diye düşünürsem sanırım bana göre en akıllıcası sondaki seçenek olur.

Son söz; Korkunun ecele faydası yok!

Ben yukarıda uzun uzun anlattığım gibi kılıf kullanmaya pek sıcak bakmıyorum. Genellikle dikkatli biriyim ve cihazımı düşürmüyorum. Korumadığım için muhtemelen gelecekte ufak tefek izler ve çizikler oluşacaktır ki bunu önemseyen biri değilim. Hadi düşürmeye karşı korumak mantıklı olabilir. Dikkatsiz veya sakar biri olabilirsiniz ki bu çok normal. Her insan farklıdır. Defalarca telefonunu düşüren tanıdıklarım var. Ciddi düşme durumları oldukça riskli olabilir fakat özellikle kapalı alanlarda en fazla birkaç sıyrık ve ezik ile kurtarılabilir. Ancak çizilmeye karşı korumak bana biraz garip geliyor. Zaten ön yüz çizilmeye karşı oldukça dayanıklı bir kaplama ile korunuyor. Arka yüz deseniz siyah iPhone 5 değilse kolay kolay çizilmeyecektir. Satarken değeri düşer gibi bir düşünceye sahipseniz bence bundan biran evvel vazgeçin. Sizden sonraki kullanıcısı tertemiz, yeni gibi alsın diye kendinize yaptıklarınıza değmez. Yarı parasına ürün alıyor kullanılmış olduğu için. Bırakın kullanılmış olarak alsın.

Bazıları bu konuda oldukça hassas. İnternette bu yazıyı hazırlamadan önce birkaç araştırma yaptım. İşkembeden atmaktansa kullanıcıların tecrübelerini görmek istedim. Meğer ne çok tartışan varmış. Forumlarda, sitelerde yüzlerce yerli yabancı yazı ve yorum mevcut. Bu yüzden görüşünüz her ne olursa olsun saygı duyuyorum. Telefon sizin telefonunuz, nasıl isterseniz öyle kullanın. Ona hak ettiği değeri verin yeter…

Yorumlarda görüşlerinizi paylaşmanız çok önemli. Aşağıdaki ankete katılıp kendi düşüncelerinizi ifade ederseniz memnun olurum. Görüşmek üzere…

[poll id=”35″]

18 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
18 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
abdullah
abdullah
10 yıl önce

telefonu kılıfla kullanmak bana acıkcası cok sacma gelıyor..tamam herkez telefonunu guzel gorunmesını ıster ılkgunkı gıbı ama söyle bir algı var bende..telefonunu kılıfla kullanan kişiler genelde telefonu ileride satıcak kişiler olarak görüyorum..altın renkli 5s aldım sadece ön ve arka tarafa jelatın koydum.suanda telefonumda ne soyulma ne cızılme vsvs hıc bırsey yok cok sukur..tek dıkkat ettıgım nokta telefonu hor kullanmıyorum..eskı telefonum olsa anahtarla telefonu hep aynı koyardım:) ama bu telefonda koymuyorum..ne bılım pc basında otururken telefonu masamın sert cısmıne degılde yanımda bulunan yatagımın ustune koyuyorum..bu gıdı onlemler…kılıflar kullanmak bana gore degil..

Kerem Gürel
Kerem Gürel
10 yıl önce

Mehmet Bey yazdıklarınıza katılmamak elde değil. İphone 4s’imi kılıfsız iki yıla yakın süre kullandım ve eşime verdiğimde telefonda neredeyse sıfır çizik vardı ve bahsettiğiniz gibi kılıfsız kullanmak Apple ürünleri için en geçerli olanı. Lakin şu an elimdeki siyah İphone 5 korunmaya muhtaç bir yavru kedi gibi, ben de mecburen ince bir plastik kılıfla en azından hem koruyup hem de ince tasarımının zevkini sürüyorum. Son olarak aynı tasarımı kullanan 4 ve 4s Apple’ın en iyi tasarım ve malzemeye sahip telefonlarıydı. Keşke o tasarım ve malzeme üzerinden güncellemeye gidilseydi..

Mehmet Avincan
10 yıl önce
Reply to  Kerem Gürel

Son derece haklısınız Kerem Bey. Aslında uzun soluklu olarak Apple ürünlerini kullanan biri olarak iPhone 5’ten vazgeçmemin en büyük sebebi siyah anodize işlemiydi. Beyaz veya altın renklerine ilişkin ciddi bir olumsuzluk duymadım.

Muammer
10 yıl önce

Ben de kesinlikle kılıfa karşı olan biriyim. Dedikleriniz çok doğru. Yani bir kılıf (hatta çanta boyutuna gelen cüzdan tarzı kaplar) ile kullanacaksanız iPhone’u, onca estetiğe ne gerek var! Kaldı ki ne iPhone’umda ne de iPad’imde jelatin dahi kullanmayan biri olarak; Apple cihazlarına sonradan yapılan her eklemenin cihazın güzelliğine darbe vurduğu düşüncesindeyim. Saf Gorilla Glass’ın insanda uyandırdığı dokunma hissini bile yok ediyor bu jelatinler…

Yine de günde 7-8 kere telefonunu düşüren tanıdıklarım var.. Bu yüzden bu düşüncelerin kişiden kişiye değişmesi çok normal. :D

Mehmet CANAC
Mehmet CANAC
10 yıl önce

Mehmet bey Bu resimde de gösterdiğiniz k.rengi kılıfta uzun zamanda teli sok çıkar yapmak gold ,space ya da gümüş gibi renkte soyulmalara matlaşmalara neden olmaz mı ?

Mehmet Avincan
10 yıl önce
Reply to  Mehmet CANAC

Ben bir süre kullandım. Halen eşim beyaz iPhone 5 ile kullanıyor. İçi yumuşak. Herhangi bir olumsuzluğu olmadı. Gayet kaliteli. Trexta idi sanırım markası.

ibrahim
ibrahim
10 yıl önce

Sözlerinize katılmakla birlikte bir Apple hayranı olarak 5s için bahsettiğiniz tasarım harikası sözüne katılmıyorm. 5 bir tasarım harikasıydı fakat aradan geçen 1 senede bu tasarım demode oldu. Birçok üretici çok daha ince, zarif modeller çıkardı. Tabiki klasik Apple tasarımı özellikle deneyim açısından bunlarla kıyaslanamayacak türde fakat işin içine incelik girdiği zaman durum değişiyor. iPad 3. nesil cihazımla iPad Air’i yanyana getirdiğim zaman sanki benimki 90 lardan kalan bir cihaz gibi göründü. İşte bu modern tasarıma geçiş iPhone için henüz hala gelişmedi. Kısaca iPhone 6 için 0.5 mm gibi bir kalınlığa ulaşabilirlerse şu an tasarım harikası görünen cihazkarınız çok eski görünecek. Arka kısmındaki alt ve üst bölümde olan plastik kısımlatın ne kadar kötü göründüğünden bahsetmeyeceğim bile bunu görmek için 4s ve öncesi cihazlarla kıyaslayabilirsiniz.

Ali Kaplan
Ali Kaplan
10 yıl önce

İbrahim Bey cm yazmak istediniz sanırım. :) bence 5/5s tasarımı hala çok başarılı. Daha güzel bir telefon henüz göremedim. Kılıf konusunda ise ben de kılıf olmadan kullanmak istiyorum ama kendime güvenmiyorum. Çirkin kılıflara devam yani.

ibrahim
ibrahim
10 yıl önce

Evet cm olacaktı düzelttiğiniz için teşekkürler :) tasarımı bende beğeniyorum fakat iphone 6 ile 5s’i yanyana getirdiğimizde aradaki fark iPad 3. nesil ile Air arasındaki gibi olursa bu modelin ne kadar eski görüneceğini bir düşünün :) Sonuçta iPad gelişim süreci ile kıyaslıyorum yine bir Android telefonla kıyaslamaya değer görmüyorum henüz.

Can
Can
10 yıl önce

Özellikle Spigen’in cihazla aynı renk tonlarındaki aksesuarlarını gördükten sonra kullanmamak için bir neden yok diyorum. Hiç görmediyseniz mutlaka sitesini inceleyin.

Fehmi Uncu
Fehmi Uncu
10 yıl önce

Kesinlikle katılıyorum Mehmet bey, çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Ben de bir şeyler söylemek istiyorum. Kılıfsız beyaz iPhone 5 kullanıyordum telefonu çok düşürdüm, yan taraflarında ezikler oluştu ama kılıf kullanmamaya devam ettim. Yine beyaz olarak 5s aldım, en başta kılıflı kullanmaya kararlıydım, Apple’ın orijinal iPhone 5s kabının siyahından aldım. Ama telefonu o kadar çirkinleştiriyordu ki artık kullanmıyorum. Bu arada bence iPhone 5s Case Apple’ın en kalitesiz ürünü. Kimseye tavsiye etmiyorum. Alt taraftaki ince bağlantı yeri 3 gün sonra birbirinden ayrıldı. Sonuç olarak, bu kadar şık ve estetik bir telefonun kılıfla kullanılmasına karşıyım. Ha şöyle bir şey var, ne yazık ki iPad Air’de Smart Cover kullanıyorum çünkü cihaz büyük olduğundan çizilmesinden korkuyorum. İyi günler dilerim :)

Emir
Emir
10 yıl önce

Mehmet Bey ben son bir kaç senede kullandığım iPhone 4 ve Nexus’ta ilk hafta kılıf alıp 2. hafta çıkartıp attım. Özellikle iPhonelar’ın estetiği ve dokunma hissi hiç bir kılıfa hapsedilmeyecek kadar güzel.

Ancak forumlarda gördüğümüz iPhone 5’te yaşanan soyulma ve ezilme sıkıntıları 5s alırken de kılıf almaya itti. Neden çizilme riski daha az olan gümüş ya da altın yerine uzay grisi tercih ettin o zaman diye soracak olursanız, ekran kenarındaki beyaz çerçeveyi sevmediğim için.

İlk iki hafta kapaksız kullandım, bu arada kapak baktım fakat baktığım tüm kapaklar incecik telefonu gereksiz kalın hale getiriyor ve kabalaştırıyordu. En sonunda Spigen Air A siparişi verdim. Tam geldiği gün telefonu masaya biraz sertçe bıraktım ve sim kart girişinin tam arkasında toplu iğne başı kadar bir delik oluştu.

Spigen’de sevmediğim renk oldu. Sanırım iPhone 5’in siyahına daha yakışacak bir renk (metalik siyah diye geçen, hafif lacivertimsi renk) tercih etmişim. En sonunda Ozaki’nin 6mm’lik şeffaf kılıflarını gördüm ve sipariş ettim.

Geçtiğimiz hafta elime ulaşan Ozaki Spigen’den de ince. Bir de tamamen şeffaf olduğu için telefonun arka güzelliğini de saklamıyor. Ancak inceliği nedeniyle kısa sürede çizilecek gibi gözüküyor. Bakalım bir müddet sonra değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır.

Aslında ben bu telefonu kılıfla kullanma işini sıfır otomobil alıp koltuk kılıfı ile kullanmaya benzetiyorum. İkinci elde değeri düşmesin ya da temiz kalsın diye saçma sapan bir örtü ile üzerini örtüp keyfini çıkaramıyorsunuz, sizin gözünüz gibi baktığınız şeyin sefasını sattığınız kişi sürüyor.

Eğer ezilmesinden, çizilmesinden ve yamulmasından korkmasam kesinlikle kılıfsız kullanmayı tercih ederim. iPhone 4’te bu tip sorunlar yoktu rahat rahat kullanıyordum.

Mehmet Avincan
10 yıl önce

Güzel bir değerlendirme Emir Bey. Biraz kullandıktan sonra tecrübelerinizi paylaşırsanız okuyucularımız için belki bir tercih sebebi olabilir. Teşekkürler.

Ergün Horos
10 yıl önce

Kısmen katılıyorum kaliteli ürünler kullandığınızda telefon çok daha makyajı bir hal alabılıyor orijinal görünümlü metal bumper ve home button sticker ile çok hoş oluyor ve hiçde kaba durmuyor ve desenli jelatinlede hoş bi kombinasyon elde edebilirsiniz ortalama 2 bin lira olan cihazınızada bi zahmet gözünüz gibi bakın olmazmı bence deri kılıflar daha kaba saba ve kullanılmasını zorlaştıran aksesuarlar olarak sınıfta kalanlar oluyor belirtmek isterimki söylediğim üründe piyasada 100 üründen 1 tanesi çoğu çok kötü görünüyor

TenZen
TenZen
10 yıl önce

kondom kullanmak çok önemli…

Sercan
Sercan
10 yıl önce

hiç kılıf kullanmadım 3 iphoneumda da. 4te ön-arka jelatin kullanıyordum, arka jelatin çok çabuk çiziliyor heryeri iğrenç bir görüntü oluyor. 5te de ilk aylarda arkaya jelatin taktım ama 3 parçaydı jelatin elmanın orası baloncuklu kalıyodu arka jelatin 5e göre değil dedim şu an sadece ön jelatinle kullanıyorum. yanlar ise bayağı soyuldu ama sağlık olsun. dediğiniz gibi sonraki sahibi için neden temiz tutayım:)

Bal
Bal
8 yıl önce

ya arkadaşlar ıphone da olsa toprak olmayacak mı sonuçta niye bu kadar dert ediyoesunuz 70-80 bin liralık arabanız çizilse 2 bin liralik ıphone a üzldüğünüz kadar üzülmezsiniz. sakınan göze çöp batarmış fazla önemsemeyin

Nihat Vural
7 yıl önce

Estetik olmasada sağlığınız en ideal olanı hakiki deri kılıflar

Son Yazılar