Ana SayfaİncelemeTarih, 3 Boyutlu Canlanıyor

Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor

tarih3boyutfc07770b

Bilkom’un ve Bergama Belediyesinin ortak çalışmasıyla dünyanın ilk 3 boyutlu antik şehir gezisi projesi olan “Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor” iVisit Anatolia uygulaması ile hayata geçti.

Yayınlandığı günden beri ilgi çeken uygulamanın geliştirilmesinde Dokuz Eylül, Gediz ve Yaşar Üniversitesi’nden 12 mimarlık öğrencisi ve 1 araştırma görevlisi de yardımcı oldu.

(YouTube’a erişemiyorsanız buradan VPN veya DNS ayarları değişimini öğrenebilirsiniz.)

Graphisoft’un 3 boyutlu mimarlık programı olan ArchiCAD ile geliştirilen uygulamanın hakkında kısaca konuşmak gerekirse;

Tabletler ve akıllı telefonlar üzerinden 3 boyutlu gezinme sağlayan iVisit ile Bergama’nın dört antik alanı olan Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion alanlarını 360 derece sanal tur ile gezebilir ve tarihi yapılardaki detayları inceleyebilirsiniz.

fotoğraf

Uygulamanın geliştirilme amaçlarının biride bir kısmı yok olmuş tarihi eserlerin ilk halleri ile şimdiki hallerinin rahatlıkla kıyaslanabilmesi.

Uygulama’nın sağ üst köşesindeki pusula ikonuna basarak bulunduğunuz açıyı belirleyerek tarihi eserler ile aynı konumda kalmanızı sağlıyor.

Uygulamanın iPhone ve iPad sürümünü buradan ücretsiz indirebilirsiniz.

Bilkom’un öncü olduğu tarihi yerlerin, yerli ve yabancı kullanıcılar ile buluşturulmasının devamı gelmesi dileğiyle…

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Yazılar