Yeni Mac alanlara OS X 10.8 Mountain Lion ücretsiz

OS X, Macintosh cephesinin en büyük silahlarından biri. Yeni versiyonları gün geçtikçe daha uygun fiyatlar ile kullanıcılara sunulan OS X’in gelecekte hiç ücret alınmadan güncelleneceğini düşünen bir tek ben değilim sanırım. Apple, bugün yayılanan bir bildiri ile 11 Haziran’dan sonra satın alınan Mac sahiplerine, yayınlandığı tarihten itibaren 30 gün içinde başvurmaları halinde 10.8 Mountain Lion’ı ücretsiz olarak vereceğini açıkladı.

Mountain Lion’ın son dedikodulara göre 25 Temmuz’da kullanıcılara sunulması bekleniyor. Tarih henüz kesinleşmiş olmasa da 24 Temmuz günü ve gecesi tam gün mesai yapması istenen Apple Store haberi ile bu kanıya varıyoruz.

Tıpkı Lion gibi yine Mac App Store’dan satışa çıkartılacak olan Mountain Lion işletim sisteminin bu kez $29 yerine $19.99’dan satılacağını daha önce duyurmuştuk.

Türkiye’de bu güncellemeden faydalanmanın ne derece mümkün olacağı belirsizliğini koruyorken, 11 Haziran 2012 tarihinden sonra Mac satın almış olan kullanıcılara bildirinin yer aldığı sayfaya, 10.8 yayınlandıktan sonra 30 gün içinde uğramalarını (en azından şanslarını denemelerini) öneriyorum.

OS X 10.8 Mountain Lion, Bildirim Merkezi, Anımsatıcılar, Notlar, iMessage gibi iOS uygulamaları ile tam iCloud entegrasyonunu masaüstü ve dizüstü sistemlere getiriyor ki bu entegrasyon ile belgeleri artık bulutta saklamak mümkün oluyor. Sistem ile ilgili daha fazla bilgiye Mountain Lion DP3 ve iCloud ve OS X 10.8 Mountain Lion gibi önceki yazılardan ulaşabilirsiniz.

Tagged With: ,