Tim Cook’tan iOS 6 Harita uygulaması için özür mektubu…

 

Biraz önce, Apple’ın resmi internet sitesinde “Müşterilerimize…” diye başlayan bir mektup yer aldı. Şirketin CEO’su Tim Cook imzasıyla yayınlanan mektupta, iOS 6 ile birlikte gelen harita uygulamasından bahsediliyor.  Oldukça eleştirilen uygulama için Cook, Navigasyon, siri entegrasyonu, uçuş görünümü ve vektör bazlı haritalar ile oluşturulmuş, yani daha iyi bir harita deneyimini müşterilere sunmak istedikleri için sıfırdan bir uygulama yapmaya çalıştıklarına değinmiş.

100 milyondan fazla iOS cihazının şu an bu haritayı kullandığını belirten Cook, Haritalar uygulamasını geliştirmeye devam ettiklerini, diğer ürünleri gibi dünyanın en iyisi haline getirmek istediklerini paylaşmış. Geliştirmeyi sürdürürken kullanıcıların App Store’dan Bing, Waze gibi alternatif harita uygulamalarını da indirip deneyebileceklerini, Google veya Nokia haritalarını ise websitelerine bağlanarak kullanabileceklerini yazmış.

Bu kez olmadı sayın Cook. Acele ettiniz, bu açık ama en azından belki birkaç versiyon sonrasına saklayabilir, böylece tepkileri azaltabilirdiniz. Özür dilemek, hatayı kabul ettiğinizi göstermek iyi ama başka bir harita önermektense şu kasadaki milyar dolarları artık kullanmaya başlayıp rekor bir sürede şu işi bitirirseniz iyi olacak. Yeni harita uygulaması güzel görünüyor ama aradığınızı bulamıyorsunuz. Çok çalışılması gerekiyor. Sesli navigasyon, 3D harita vs güzel şeyler ama haritanın işe yaraması lazım. Ne arasak bulunmuyor. O halde bu harita ne işe yarar ki? Şahsen hala Google’ın haritalarını kullanmaya devam ediyorum. Bu mektup yayınlanmadan önce Elma Dergisi’nde iOS 6 Harita Problemleri başlığı ile aynı konuya değinmiştik…  Bakalım harita uygulaması ne kadar kısa zamanda güncellenecek…

Tagged With: , , ,