Apple TV resmen Türkiye’de

Ülke olarak Apple ürünlerini pek çok zaman “sonradan” kullanmaya alışık olmamıza rağmen bu haber de aslında bir anlamda düşündürmeli sizi. Apple TV, Apple’ın iTunes içeriğini HD TV’nize taşımanın en kolay ve en eğlenceli yolu. iTunes Müzik Mağazası Türkiye’de haberini duyururken bile aklımda Apple TV’nin ülkemizde ne zaman satılacağı sorusu vardı. iTunes müzik, film içeriğini Türk kullanıcılara açtıktan sonra nihayet Apple TV’de ülkemizde resmen satışa başlıyor. İlk nesli 8 Ocak 2007 yılında ABD’de satışa başlanan Apple TV’nin ülkemizde satılmaya başlanacak olan üçüncü nesli, 1080p video formatında kablosuz görüntü aktarımı yapabiliyor. En son ikinci nesil Apple TV’yi aldığımda Yeni Apple TV Maceraları başlıklı yazı ile küçük bir inceleme özeti paylaşmış hatta meraklıları için Jailbreak yapılışı hakkında o dönemki yöntemlere değinmiştim.

apple-tv-3-xl

Apple TV, iTunes üzerinden film, müzik kiralamak veya satın almanın haricinde pek çok güzel özelliğe sahip küçücük bir kutu. Youtube, Vimeo gibi online video servislerinden, iTunes Match ve Fotoğraf yayınınıza erişmeye, ağdaki bilgisayarınızın müzik, video, film arşivine ulaşıp TV’nize taşımaktan iPad, iPhone veya Mac’inizin ekran görüntüsünü ve sesini büyük ekranda size sunmaya kadar irili ufaklı yetenekleri bulunuyor.

Hacmine göre yaptığı iş fazlasıyla büyük olan Apple TV, ABD’de $99 etiket ile satılıyor. Yakında Apple Türkiye Resmi Distribütörlerinden Bilkom’un online mağazasında ve APR’lerde satışı başlayacak olan ürünün fiyatı ise listeye ilk girdiğinde 150 TL + KDV olarak görünüp bizi sevindirse de bu durum pek de uzun sürmedi. @Bilkom hashtag’ı ile duyrulan haberlerin ardından fiyatlar güncellendi ve “Yakında Stokta” olarak belirtilen ürün 311 TL olarak etiketlendi. Bu duruma sosyal medya kanallarında yeterince yorum yaptığıma inandığım için bu yazıda yorumları size bırakıyorum…

Ürünün bu fiyatla satılması, ülkemize yurt dışından getirip fahiş fiyatla satanlara bir miktar zarar verecektir elbette ama düşündüğüm rakamların üzerinde bir resmi satış fiyatına sahip olması nedeniyle mümkünse yurt dışından (fahiş bir bedel ödemeden) almakta fayda var. Umarım yakın zamanda bu fiyatlarda bir iyileşme görebiliriz.

Tagged With: , ,