OS X 10.8 Mountain Lion satışa sunuldu…

Uzun süreli bekleyiş nihayet son buldu ve Macintosh işletim sistemlerinin son sürümü OS X 10.8 Mountain Lion bugün, dakikalar önce satışa sunuldu.

Nereden Alırım?

OS X 1.8 Mountain Lion, Mac App Store’dan $19.99 ücret ile satılıyor. Sistemi yükleyebilmek için en az 10.6.8 işletim sistemine ihtiyacınız var.

Mac App Store Bağlantısı:

http://itunes.apple.com/us/app/os-x-mountain-lion/id537386512

Bilgisayarıma uyumlu mu?

Mountain Lion yükleyebilmek için aşağıdaki sistemlerden birine veya daha yenisine sahip olmanız yeterli.

Minimum 2GB Ram ve yine minimum 8 GB boş alana sahip bir;

– iMac (Mid 2007 veya daha yeni)

– MacBook (Late 2008 Aluminum,  Early 2009 veya daha yeni)

– MacBook Pro (Mid/Late 2007 veya daha yeni)

– MacBook Air (Late 2008 veya daha yeni)

– Mac mini (Early 2009 veya daha yeni)

– Mac Pro (Early 2008 veya daha yeni)

– Xserve (Early 2009)

kurulum ihtiyacını karşılıyor…

Ne Getiriyor?

iCloud

16 Şubat 2012 tarihinde yayınlanan OS X 10.8 Mountain Lion incelemesini okumadıysanız, kısaca burada bahsedelim. OS X 10.8 ile Mac sistemlerimiz iyice iCloud’a entegre oluyor. Artık belgelerimizi iCloud’da saklayıp yine istediğimiz zaman bulut üzerinden erişebilmek ve anlık eşitleme gibi özellikler ciddi bir şekilde hayatımızı kolaylaştıracak. Konu ile ilgili detaylıca değinmeye çalıştığım Mountain Lion DP3 ve iCloud başlıklı yazıyı merak edenler için tavsiye ediyorum.

 Mesajlar

Mountain Lion ile iPod Touch, iPhone, iPad veya Mac’ler arasında ücretsiz olarak mesaj gönderip almak mümkün. Sadece yazılı kısa mesajlar değil. Dilerseniz video veya fotoğraf da gönderebilirsiniz. Fotoğraf, video veya yazılı mesaj yetersiz kaldığında, FaceTime’a geçip oradan da devam edebilirsiniz…

Anımsatıcılar

Tıpkı iOS cihazımızda olduğu gibi artık Mac’te de anımsatıcılar uygulamasını kullanabiliyoruz. iPhone’unuzda kaydettiğiniz bir not iCloud ile anında bilgisayarınıza geçiyor. Mac’iniz internete bağlı olduğu sürece konum bazlı hatırlatıcılar da kullanılabiliyor.

Notlar

iCloud ile eşitlenen ve iOS’un en pratik uygulamalarından Notlar, bildiğiniz tüm özellikleri ile Mac’e geldi. iOS’a göre görülen en büyük artısı ise, dilediğiniz notu sürükleyip tek başına da ekranda tutabiliyor olmanız. Masaüstünden fotoğraf vs sürükleyip notların içine bırakabilmek de cabası…

Bildirim Merkezi

OS X’te şimdiye kadar Growl gibi üçüncü parti uygulamalar ile bazı başka uygulamaların bildirimlerini almak mümkündü. Ancak bu kez neredeyse OS X’in tüm bileşenlerini tek merkez altından görebilmek ve anında bu bildirimlere kolayca erişebilmek mümkün oluyor. Çalışmayı bölmeden anlık olarak ekranda beliren ve sonra kaybolan bildirimlere istediğiniz zaman ekranı sola kaydırarak ulaşabiliyorsunuz. Bildirim merkezindeki uyarıları istediğiniz sıraya göre düzenlemek de mümkün.

Bunlar dışında, gelişmiş paylaşım ve Twitter entegrasyonu (Sonbaharda ayrıca eklenecek olan Facebook entegrasyonu), Gamecenter, Airplay Mirroring gibi iOS özellikleri ve Gatekeeper gibi yeni özellikler ile geliyor.

Cult of Mac’in hazırladığı iki dk içinde Mountain Lion’ın belli başlı özelliklerine değinen videosu oldukça hızlandırılmış bir bilgi sağlar diye düşünüyorum.

Dikkatinizi çekeceğinizi düşündüğüm diğer yazılar için:

Mesajlar uygulamasını Mac’ten iPhone’a dosya göndermek için de kullanın

Mountain Lion DP3 ve iCloud

Mac’iniz OS X 10.8 için hazır mı?

Yeni Mac alanlara OS X 10.8 Mountain Lion ücretsiz

 

Tagged With: , , ,